Kocnica za cirkular

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Ma koliko covjek pazio,u radu se desavaju greske,a stara je narodna,ko radi taj i grijesi!
Svi smo mi svijesni posljedica koje mogu nastati u radu sa masinama,ali ...!!!?
Inace imam licno iskustvo,samo me luda sreca posluzila da ne ostanem bez dva prsta koje sam vecim dijelom narezao,kako,vjerujte ne znam ni sad iako je od toga proslo 15 god. Nije da nisam bio pazljiv,ili je oko slabo procijenilo udaljenost ruke od testere,ili je jednostavno bio nekontrolisan pokret ruke? Bez obzira na sve,ja sam i dan danas ostao zaljubljenik u masinsku obradu drveta iako mi to nije profesija nego cisto iz hobija.
Treba koristiti sve moguce mehanicke zastite,jer covjek je sklon greskama ma koliko pazio,uostalom lako je meni kao amateru biti koncentrisan i pazljiv dok danas napravim 3 reza,ali profesionalcu je i te kako tesko odrzati toliku koncetraciju tokom citavog dana provedenog za masinom.
E zato me odusevila ova kocnica za pilu,stvarno genijalno smisljeno.
Tanak sam sa engleskim,pa nisam skontao propratnu pricu i dali je receno na kom principu radi.
Posto na ovom nasem forumu ima elektronicara,nebi bilo lose da se malo raspravi o principu rada kocnice,naravno ukoliko administrator ne bude ovo smatrao udaljavanjem od teme.
Ja se inace drzim devize,da se sve moze napraviti samo je mozda stvar isplativosti.
Moje misljenje je da radi na principu bruma,odnosno svako ko je dotakao prstom ulaz nf pojacala mogao je u zvucniku cuti brujanje,a takav bi se signal i te kako mogao iskoristiti,stvarno nemam druge ideje sta bi moglo da registruje da se radi o zivom tijelu!?
Pozdrav za sve.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Pinokio imaš pravo što se tiče principa rada kočnice za pilu, elektronika prepoznaje statički elektricitet (razliku potencijala) izmedju prsta i zubaca pile, i na to reagira munjevitom brzinom.

Barem sam ja tako shvatio!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

A sta se desava kada je drvo sirovo? Da li je isto tako efikasna?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sistem je da elektronika sve vreme drzi list testere pod nekim malim naponom. U trenutku kada prst dodirne list, dolazi do pada napona, posto se ti ponasas ko jedan poveliki kondenzator, i t je ono sto okida kocnicu. Koliko god drvo bilo sirovo njemu su provodnost i kapacitet jos uvek daleko manji od provodnosti i kapaciteta ljudskog tela.
Pri tom sistem je napravljen tako da ce pre da se desi da okine kad nije potrebno nego da ne okine. Recimo da smo nekako nabavili dasku koja ce ipak imati dovoljnu provodnost. Kocnica ce se ukljuciti cim pocnemo da je rezemo i imacemo stetu za novi patron kocnice. To je ipak daleko manja steta nego da je prst upao u cirkular a kocnica se nije ukljucila.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad naleteh na snimak gde covek koji je ovo izmislio stavlja sopstveni prst pod cirkular. Jeste malo obazrivo, ali bez obzira treba imati strasno poverenja u svoj proizvod za tako nesto.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=E3mzhvMg ... _embedded#[/youtube]
User avatar
Robbyn
Šegrt
Posts: 41
Joined: 01 Nov 2008 15:28
Location: Novi Bečej

Post by Robbyn »

Jako,jako,jako korisna stvar neprocenjive vrednosti,na žalost neprimenjiva na mojoj ručno pravljenoj mašini...Ali svakako stvar koju bi svi trebali da imaju.
Last edited by Robbyn on 25 Dec 2008 11:35, edited 1 time in total.
Post Reply