Kocnica za cirkular

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Kocnica za cirkular

Post by mbole »

Slucajno naleteh na ovo: http://www.taunton.com/finewoodworking/ ... x?id=30456
Pocetak klipa opisuje samu masinu, al negde od sredine postaje interesantno.

Ima jos na: http://www.sawstop.com/index.htm

Cena uloska je oko 70USD, a cena cele masine oko 2800 (masina deluje sasvim solidno).

Prsti ipak nemaju cenu.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Čuo sam za taj stroj, a sada sam i vidio kako to radi.
Ako uzmemo u obzir sigurnost, a i sama mašina izgleda stvarno pristojno, isplati se kupiti nešto takvo.

Problem je jedino da se nemože nabaviti nigdje u Evropi. A uvoz iz Amerike, osim carine i ostalih troškova, još i stvara dodatni problem prilagodbe na naš napon.
Nadam se da će u skorije vrijeme to biti dostupno na našem području, ili da će neka od firmi koje tu prodaju svoje mašine početi ugrdjivati taj sistem u svoje proizvode.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko sam shvatio i u USA se skoro pojavio, ili cak treba tek da se pojavi (u Aprilu).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

kad sam video taj klip na youtube mislio sam da je neka zajebancija (video montaza). Tek kasnije sam video sve. Izuzetno.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

U slučaju da nije potrebna velika produktivnost, a to je slučaj kod svih DIY poslova, isključivo zbog bezbednosnih razloga, pristalica sam toga da se pre napravi funkcionalan sto za cirkular u kome će on raditi prirodno (znači gurati ga po vođicama) nego raditi sa stacionarnim cirkularom. Pored dobro osmišljenog stola potrebno je imati i kvalitetan cirkular koji će lepo i tačno praviti i ger rezove i kome se tačno može podešavati dubina reza.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi, meni ovo najvise lici na "air-bag" za cirkular.
Inace ti ne treba, al ako ti jednom zatreba i ne budes ga imao, vise ti nikada nece ni trebati.
Prava stvar ce biti kad i ako ostali proizvodjaci pocnu da ga ugradjuju u svoje modele. Zasto ne i u rucne cirkulare, glodalice, abrihtere... nije mali broj onih koji su se i njima povredili.
Iskreno ne bi me iznenadilo i da bude propisan zakonom.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Ako to propišu zakonom, to će biti prije svega da te inspekcija može lijepo globiti, ako nemaš stroj sa "airbagom", a ne radi zaštite stolara.
Svaka se država više brine za svoju kesu nego za zdravlje naroda.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

zoranp wrote:Ako to propišu zakonom, to će biti prije svega da te inspekcija može lijepo globiti, ako nemaš stroj sa "airbagom", a ne radi zaštite stolara.
Svaka se država više brine za svoju kesu nego za zdravlje naroda.
Å to je narod zdraviji kesa je punija. Državu više koštaš bez prsta nego da ti globne 1000 EUR kazne.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Jeste ali vise ima onih koji bi trebali da cuvaju svoje prste od onih koji su ih izgubili. problem je sto "stop saw" ima takvu konstrukciju da moras da kupis kompletnu testeru a ne samo taj "zastitni modul". Sto se zakona tice, bolje da ga ne donose. U Evropi postoji zakon za testere koji kaze da testera mora da prolazi kroz materijal, znaci da izadje iznad materijala. Zato retko koja testera (mislim na TABLE SAW) iz Evrope podrzava DADO set .
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad sam pomenuo donosenje zakona, pre sam ocekivao da se odnosi na prizvodjace. Slicno kao kod sigurnosnih pojaseva: ako ih auto nema fabricki ugradjene ne moras da ih imas, ali svi poizvodjaci moraju da u nove modele ugradjuju pojaseve. Ako ih auto ima, onda moras da ih koristis.
Pre ocekujem da ce ovo da donesu u USA. Kod njih su cifre za odstete kod povreda na radu astronomske, pa zato i insistiraju do besvesti na merama zastite.
Iskreno, bas me briga za drzavu, meni moji prsti daleko vise trebaju nego drzavi pare :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Iskreno, bas me briga za drzavu, meni moji prsti daleko vise trebaju nego drzavi pare
Iskreno, i meni vise trebaju tvoji prsti nego drzavi pare, jer da nije tako....
A o mojim prstima da i ne govorim :)
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

pa valda su naj potrebniji "njegovoj zeni" =)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A tek komsinici...
Bre, bre, jesam mator, al nisam bas toliko :)
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Pisao sam proizvodjaču Sawstopa, sa upitom kad će njihova pila biti dostupna na evropskom tržištu.

Evo odgovora:

Hi Zoran,

Thank you for your interest in SawStop. We sincerely appreciate your support of our product, but at this time we only sell our product in the US, Canada, Australia, Korea and Japan. Unfortunately, there are electrical and certification issues we have not yet addressed for our product to be available in most areas around the world. We are still working on these issues and hoping that as we grow, we will be able to open our product up to more areas around the world.

It may be 1-2 years before we apply for CE certification in Europe.

I will keep your name on file for future reference should we indeed begin to move our product through a channel in your area. Please let us know if you have any questions. Thank you!


Ukratko prevedeno:
Trenutno je pila dostupna u SAD-u, Kanadi, Australiji, korei i Japanu.
U ostatku svijeta nemaju riješene certifikate i dozvole za proizvod, iako rade na tome.
Pretpostavljaju da će CE certifikat za Evropsko tržište dobiti u slijedećih godinu do dve.
User avatar
Sale
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 May 2008 17:31

Post by Sale »

zoranp wrote:Čuo sam za taj stroj, a sada sam i vidio kako to radi.
.. A uvoz iz Amerike, osim carine i ostalih troškova, još i stvara dodatni problem prilagodbe na naš napon.
Hmm carina i troškovi su definitivno prepreka ali prave oni i verzije na 230V (Cabinet varijanta) a i na onoj drugoj imaš regulator pa možeš da ga prebaciš na "naš" napon....
Ali definitivno dobra stvar a to što ne može da radi sa metalom (tj mora da se isključi sigurnosni mehanizam) nije bitno ovo je ipak stolarska radionica ;)
Post Reply