Stres i pad koncentracije prilikom rada

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Stres i pad koncentracije prilikom rada

Post by MapleMan »

Mislim i nadam se da je veoma korisno pisati o STRESU !
Verujem da nepostoji i jedan fizičko umin posao u kome čovek nedoživi (bar jednom ) stresnu situaciju prilikom nekakve greške u radu ili drugih društvenih i poslovnih dilema i sitacija kroz koje verujem mnogi prolaze !
Želim da kažem ustvari da je praksa i iskustvo bitno kod onih koji znaju da izbegnu stres. A takođe i pružanje saveta od mnogih ovde na ovom forumu !( siguran sam da jeste ) po pitanju ,kako izbeći greške i neući u stresnu situaciju :pucko:
Pri tome sačuvati svoje živce !
I ostale delove tela ,u rukovanju sa mašinama ?!!!
Mogo puta stres ,koji povlači nervozu, bes, histeriju su i druge vrste ponašanja ! Uzročnik su posledica koje mogu bit i mnogo gore od samog stresa.
Ono što želim da pitam sve koji imaju iskustava ,da spreče ili znaju načine sprečavanja stresa ,po meni bila bih bitno rešenje za mnoge koji moraju da znaju šta je neophodno učinit i neučiniti u radu sa mašinama i nedovesti sebe i ostale u opasnost !
Da nekako nedužim više !
Pitam sve da slobodno dodaju svoja iskustva dajući svoje načine u praksi i rešenja u borbi protiv stresnih situacija !
Hvala
Last edited by MapleMan on 22 Nov 2011 18:24, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Stres je svakodnevna pojava, a zavisi o poslovnim situacijama, javlja se u manjem ili većem obliku . Doduše , stres se javlja svugdje, a imunost na stres je nemoguće ostvariti , jedino je moguće stres smanjiti . Smanjenje stresa poslovno : produžavanje rokova prilikom ugovaranja ( ne brinuti se da li će biti gotovo na vrijeme ) , sigurnost naplate, čisti računi prema dobavljačima ( ja sve plaćam gotovinom i unaprijed, ali isto tako od klijenata - avans 60-70% ) , ispravan alat ( stres se javlja prilikom rada , kada ti kida živce neki alat koji radi/ne radi, tup, kida ,.... ) ,greške prilikom rada (na ovo nitko nije imun - ni tvornica ), dovoljna količina posla .

Stres utječe ,osim na raspoloženje , i na zdravlje ( kod mene se manifestira kao povišenje tlaka ,sitno, oko 230 sa 100 :D ) , tako da je ovo izrazito VAŽNA tema, i kad sam je uočio , začudilo me da nije bilo nikakve rasprave o tome :/

Kao što sam prije napomenuo, stres se ne može spriječiti, no može se "liječiti" - hobijima, sportom, sexom,..... sa svime što preokreće razmišljanje o svakodnevnom radu .

Ja ću krenuti od sebe, ja radim u firmi ( prodaja brodske elektrike i elektronike) i meni je liječenje od stresa rad stolarije u radioni .
Kada dođem kući sa posla, prebacim mozak u "drugi položaj" i kao da sam se tek probudio, te nekad se tako zaigram, da znam dočekati drugo jutro u radioni :D .

Do nedavno sam stres liječio adrenalinom - vozio sam motor ( brzo :D ) , imao sam karting za utrke, sa njim sam jurio po pisti, ...
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Nikolasd
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 13 Jun 2010 22:33
Location: brdoviti Balkan

Post by Nikolasd »

Dobra organizovanost u poslu definitivno smanjuje stres . Poželjno je sve od alata biti na svom mestu, spakovano, pregledno. Time smanjujete nerviranje gde je nešto, pa tražite pa se nervirate .
Druga stvar.... radite polako , staloženo , skoncentrisano - uživajte u tome što radite .
Ovo su neke od stvari...naravno da ima toga još , a ima i individualnih stvari...
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Je Nikola moj, ali ... , ne dobivanje materijala na vrijeme, kvar auta, kad ti se najviše žuri nestane struje u radioni , promjena vremena , ne suši ljepilo, boja , ..... ima toga pun kufer što stvara stres .

Evo meni trenutno putuje neka roba iz inozemstva, ukoliko ne dođe do slijedećeg petka naj... sam :D , to je uzrok , a ne mojom krivnjom roba nije krenula na vrijeme ( narudžba bila u ponedjeljak, a kreće danas, uffff ) , pa ti vidi :butter:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

ropee wrote:Je Nikola moj, ali ... , ne dobivanje materijala na vrijeme, kvar auta, kad ti se najviše žuri nestane struje u radioni , promjena vremena , ne suši ljepilo, boja , ..... ima toga pun kufer što stvara stres .

Evo meni trenutno putuje neka roba iz inozemstva, ukoliko ne dođe do slijedećeg petka naj... sam :D , to je uzrok , a ne mojom krivnjom roba nije krenula na vrijeme ( narudžba bila u ponedjeljak, a kreće danas, uffff ) , pa ti vidi :butter:
А онда себи кажеш " Ко зна зашто је то добро" јзбациш црне мисли из главе и кренеш поново...........
Дођох, видех, побледех
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)
А онда себи кажеш " Ко зна зашто је то добро" јзбациш црне мисли из главе и кренеш поново...........
Koliko jak moraš biti da to možeš svariti :tillfreds:
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Dule wrote::)
А онда себи кажеш " Ко зна зашто је то добро" јзбациш црне мисли из главе и кренеш поново...........
Koliko jak moraš biti da to možeš svariti :tillfreds:
Кад на време ( док ти не пређе у навику) себи објасниш да се посао неће урадити сам ако бацаш алат од беса или ломиш око себе постајеш толико јак (само психички)
Дођох, видех, побледех
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Karakter svakoga od nas odredjuje u kojoj se meri moze odupreti stresnim situacijama.
User avatar
Nikolasd
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 13 Jun 2010 22:33
Location: brdoviti Balkan

Post by Nikolasd »

ropee wrote:Je Nikola moj, ali ... , ne dobivanje materijala na vrijeme, kvar auta, kad ti se najviše žuri nestane struje u radioni , promjena vremena , ne suši ljepilo, boja , ..... ima toga pun kufer što stvara stres .

Evo meni trenutno putuje neka roba iz inozemstva, ukoliko ne dođe do slijedećeg petka naj... sam :D , to je uzrok , a ne mojom krivnjom roba nije krenula na vrijeme ( narudžba bila u ponedjeljak, a kreće danas, uffff ) , pa ti vidi :butter:
Opet kažem organizacija posla.... kad se kupi kvalitetan lepak to se ne dešava , boja isto kad je kvalitetna tačno se zna kolko joj je potrebno sušenje na određenoj temperatuti.... auto isto , kvalitetan se ne kvari tako često.... kad nestane struje , uključiš lepo agregat i rešen problem....

P.S. NARAVNO ZA SVE OVO JE POTREBNA LOVA .... SOBZIROM DA OSKUDEVAMO , ONDA KUPUJEMO NEKVALITETNE ALATE I OPREMU KOJA NAM KIDA ŽIVCE :D
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

:skratta: nikola - oćeš reć da imaš i agregat u pripravi kao UPS u radioni ,

ja imam relativno novi auto , koji se inače ne kvari, a zadnje dvije godine redovito ode neki klinac dan dva prije tehničkog :/ , tako je ove godine riknula lambda sonda , tako uz troškove novih zimskih guma 300€ , tehničkog pregleda 500€ još i za prokletu lamda sondu 150 € , ah da i jednu sitnicu sam zaboravio , s obzirom da mi je firma blizu kuće, auto se ne stigne zagrijati, pa se u auspuhu stvara kondenzat, a to je uzrokovalo progaranjem istog :prsdole: eto

što se alata tiče redovito odvajam novac za obnovu i izmjenu alata , ali kupiš novu blanju, ode cirkular :smejanje: , pa ti vidi

no to su više manje sporedni uzroci stresa .

Primjerice , lik mi naručio neki ormar , pa me onda svaki dan zvao da pita kako sam :D i kad će bit gotovo :D , to ti ide na živce , a onda to postaje stresna situacija .

OK , ako imate velike firme pa onda imate svega na skladištu pa sav posao ovisi o vama, a kad naručiš iveral , rezanje , lijepljenje ABS-om , onda makinalno izbušiš vrata, napravišš korpuse i odeš 200 km dalje montirat , i prilikom montaže skužiš da su majstori u trgovini odbili 2 x dimenziju ABS-a i sasvim ti je jasno da moraš ponovno doć za završit posao ( ne montiram kod kuće zbog malog prostora) - to ti stvara stres :skratta:, a takve stvari se dogode
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Nikolasd
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 13 Jun 2010 22:33
Location: brdoviti Balkan

Post by Nikolasd »

ropee wrote::skratta: nikola - oćeš reć da imaš i agregat u pripravi kao UPS u radioni ,
Naravno da nemam agregat . Već sam pomenuo da u nedostatku novca većina nas s ovih prostora oskudeva s kvalitetnim alatom i opremom .
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nikolasd wrote:Dobra organizovanost u poslu definitivno smanjuje stres . Poželjno je sve od alata biti na svom mestu, spakovano, pregledno. Time smanjujete nerviranje gde je nešto, pa tražite pa se nervirate .
Druga stvar.... radite polako , staloženo , skoncentrisano - uživajte u tome što radite .
Ovo su neke od stvari...naravno da ima toga još , a ima i individualnih stvari...
Ovo prvo napravio prije dva mjeseca, preporodio sam se! Ovo drugo došlo samo po sebi nakon toga. Postoji stanje koje se zove "pogonsko sljepilo" a ogleda se u tome što stečene ili naučene pogrešne postupke nesvjesno ponavljate jer vam nema tko ukazati na iste. Stoga je dobro povremeno otići kod nekog kolege u njegovu radionu i provesti dan s njime kao i pozvati njega u vašu radionu. Razmjenom iskustava sigurno ćete doći do zanimljivih i nezamislivih otkrića!
Last edited by BILJEŽNIK on 28 Jan 2012 21:45, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Slazem sa Nikolasd, a ovo ce sigurno nekome pomoci da ne dogura do hronicnog stresa,
http://www.mentalnozdravlje.com/poremecaji/stres.html
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)


Predao kuhinju pre mesec dana,gazdarica rekla da je oduševljena i da je to 99% onog što je očekivala,ali da nema novce sada,daće za 15dana.
Zove pre dva dana,ona je razočarana,nije to što je ona htela.
Å ta ne valja,pitam?
Ništa,vrati avans i nosi kuhinju,a ja ću da kupim samo dva donja dela ......
:/
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

eto dule ,

takvih stvari ima oho ho , meni donijela neka arhitektica nacrt oramrića , koji bi trebao služiti kao pregradica između kuhinje i blagavaone , u nacrtu sve dimenzije , boje ,

ja to napravim , donesem , žena oduševljena , ono eeee to je to , bravo dečko , ... Fino ona meni plati i sve pet , ono sretan si kad sve prođe ok i kad je naručitelj sretan , da bi drugi dan me ponovno zvala ta babetina i ono , nije to ono što je ona htjela - rekoh kako nije , pa nisam ja radio nacrt majku mu , a ne ne , to je njoj ružno , ma najbolje da ja njoj vratim pare i da uzmem ormar nazad - ja njoj , pa jel vi to radite i u trgovini ? kupite nešto i drugi dan niste zadovoljni??? ,

nažalost baba mi je toliko problema radila , da sam otišao po ormar, vratio joj 60% para i reko to ti je to . Ja ću taj ormar bacit :P - a ona mrtvo hladno ma onda ga ostavi, ali vrati pare :D ,e reko gospođo moja gdje to meni na čelu piše kreten :skratta: :skratta: :skratta:

i još jedan slučaj , kad mi frajer nije htio uzet ormar i krevet , zato jer mu nisam donio to zapakirano u kartonskoj kutiji :skratta:, a rekoh pa što ima veze, jesi li tražio ormar ili karton ??? ma rekoh na kraju , uzet ću to nazad , a vratit ću ti pare kad to prodam dalje :skratta: , vratio sam mu nakon mjesec dana , ali to me sve naučilo za daljnje pregovore :skratta: , nema razgovora o povratu novca, avans 50-60-70% ovisi što se radi , duži rok isporuke ...
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
Post Reply