Page 1 of 1

Ekološki premazi koji ne smetaju asmatičarima

Posted: 26 May 2009 15:48
by nisam stolar
izvinjavam se sto padam ovako u sred razgovora o kom nemam pojma, ali sam naletela na ovaj forum i cini mi se da je ovde ukljuceno mnostvo strucnjaka koji mi mogu pomoci oko sledeceg:

DA LI POSTOJE FARBE ZA DRVO, METAL, ZIDOVE ...CIJA ISPARENJA NE UGROZAVAJU ASMATICARE I LJUDE PODLOZNE INHALATORNIM ALERGIJAMA? POSTOJE LI BOSTOJANE BOJE NA PRIRODNOJ BAZI? cula sam za neke aktrilne boje sa smolom koje se rastvaraju u vodi, ali zaista ne znam nista o njima

moj suprug nije preterano zainteresovan za kucne radove ove vrste, ali ja u krvi imam gene jednog dede kovaca, drugog dede zidara i oca komercijaliste koji je svojerucno, uz pomoc primitivnog alata, podelio stan na dva funkcionalna stana. pa ako neko zna za bezazlene proizvode za farbanje, molim ga da mi izadje u susret, pa da se bacim na sredjivanje stolarije!

Posted: 26 May 2009 19:56
by metabo
Za početak, dobro došla!

Ovoj temi nije mesto u politiranju, pa sam to malo "ažurirao". Postavljanje pitanja "bilo gde" po forumima može da se protumači na razne načine. Ja ću tumačiti kao početničko nesnalaženje.

A sad i odgovor:

Na bazi vodenih suspenzija danas postoje razne boje, premazi i lakovi. To da ne mirišu, jednostavno nije tačno! Mirišu, ali mnoooooooogo manje nego paralele na bazi raznih razreživača. Takođe, bitna karakteristika je i vrlo brzo sušenje; reda nekoliko sati po sloju.

Za uspešnu zaštitu prilikom šmirglanja (ono uvek prati farbanje) i farbanja jedino mogu da preporučim nošenje odgovarajućih maski preko lica. Inače, to se savetuje i savršeno zdravim osobama, ali malo se ko toga pridržava. Ukoliko se radi o bolesniku sa "načetim" disajnim organima svakako pre bilo kakve akcije TREBA KONSULTOVATI LEKARA.

Posted: 27 May 2009 08:53
by mbole
Samo da malo dopunim metaba.
Boje na vodenoj bazi ne samo da mirisu mnogo manje, vec i mnogo drugacije.
Znaci nema onog tipicnog mirisa uljanog ili nitro razredjivaca.
Meni taj njihov miris najvise lici na onaj koji se oseti tokom krecenja zidova kada se radi sa disperzionim bojama (jupol i slicne).

Posted: 27 May 2009 10:06
by nisam stolar
ne samo da se nisam obradovala sto niko nije raspolozen da odgovara na "dokona pitanja", nego sam i zbunjena sto je moja poruka izbrisana. al verovatno to iz nekog razloga mora tako da bidne!

Posted: 27 May 2009 10:12
by metabo
Mora mnogo toga da se "zgreši" da bi poruka bila obrisana. Premeštanje po forumima i temama je stvar "higijene sajta".

Posted: 05 Jun 2009 08:50
by nisam stolar
Profesionalci, hvala! I hvala na dobrodoslici. Taman sam se pocetnicki pokolebala.
Sad bih volela da me uputite o kojim proizvodima je rec, proizvodjacima, gde se nabavljaju.
Ako je miris ravan onom pri krecenju, to bih mogla da podnesem.
Da li su te boje postojane i otporne na vodu kao "paralele na bazi raznih razreživača"?

Posted: 05 Jun 2009 09:36
by metabo
Da li su te boje postojane i otporne na vodu kao "paralele na bazi raznih razreživača"?
Da, kad se osuše ;) posle nanošenja i ako na pakovanju ne piše"Vodene boje za likovno" :)
Å alim se malo. Disperzije na vodenoj bazi su otporne na vodu, postojane su bele boje (akrili; ne treba praviti "slonove kosti i druge sive surogate") i elastičniji od "paralela na bazi rastvarača". proizvođača ima raznih. Ja sam koristio samo uvozne i svi su bili OK.

Posted: 05 Jun 2009 11:15
by mbole
U iole bolje snabdevenim farbarama imas vodenih akrila.
Najcesce mozes da biras boju iz ton karte (miksuju na licu mesta).
Za sad sam koristio Viteks i Kraft od boja i Er-Lack od bezbojnih, i svi vise nego zadovoljavaju.
Na prvi pogled cene su im dosta vece od njihovih rodjaka na bazi razredjivaca, ali nakon malo racunice to ne izgleda tako veliko. Recimo Viteksova svetlo zelena je oko 1200 din za litar (nije ista cena za sve boje posto zavisi od toga koji pigmenti se dodaju). E sad, obicne boje su u pakovanjima od 750 ili eventualno 850 mililitara (nasuprot uobicajenom misljenju da su konzerve od litar) tako da odmah treba dodati trecinu cene da bi odmeravali iste stvari. Ne treba ti razredjivac za pranje alata ili razredjivanje same boje, znaci jos 180 din manje (dok je boja sveza peres alat ispod cesme). Pokrivnost im je daleko veca nego uljanim bojama pogotovu kada su u pitanju svetlije nijanse, znaci trosi se manje po kvadratnom metru..
Sto se tice lazurnih premaza na vodenoj bazi (sadolin kako ih pogresno zovu), oni jesu vec dosta skuplji (otprilike duplo), i dosta ih je teze naci. Jedino mesot gde sam do sada video da ih ima je u Merkuru (Belinka).

Posted: 06 Jun 2009 11:41
by nisam stolar
Hvala jos jednom! Sve je jasno objasnjeno, cak bih mogla i da pocnem da usvajam terminologiju.