Obrada drveta a ne prstiju

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
Post Reply
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Obrada drveta a ne prstiju

Post by digger »

Fotografije su me inspirisale da ih prosledim i na ovaj forum. Na zalost, nesrece nemaju granica. Preuzeto za foruma: http://www.routerforums.com

Direktni link do posta: http://www.routerforums.com/shop-safety ... pened.html

Image

Image

Image

Na postu ima jos fotografija a tekst prilazem. Nadam se da nije problem sto sam iskopirao tekst na ovaj forum. Mislim da svima moze da koristi.

I was doing a flush trim cut (.75” X 1.25” .5” Shaft flush trim bit) using ¼ inch hard board template. By the way, number 4 out of 4, so it was not the first one. The pine board was about 3 feet long with a 10 inch template at the right end of it. I was a couple inches into the cut, guiding the board with my right hand when all of a sudden the board flew to the right and the fingers of my left hand were in the router bit. The rest is history, including the ends of 2 fingers.

It’s been a week now and I think that I figured out what might have happened.
1. I think that the board somehow road up off of the bearing and then dug-in big time and fast
2. I think that the fingers of my left hand may not have been behind the board, but resting on top of it holding it down.
3. The board launched from left to right like a bullet, so fast that my left hand did not react, but instead went with the board to the bit. Just like a kick back on a table saw.

Does this sound like what may have happened?

Milos
Last edited by digger on 19 Feb 2009 01:10, edited 1 time in total.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Da, frezer je djavo, otkine deo kao nista, tako je mojoj babi dok je bila zena jos , u jednoj firmi gde je radila otkinuo komad srednjeg prsta, kaze nije uopste osetila samo videla krv, i pravac za bolnicu, 1 sekunda nepaznje i gotovo, sta kad uporedis ljudsko meso i drvo to je maltene 100 puta meksi materijal

pozdrav i veliki oprez sa masinama
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
gilee
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2009 15:01
Location: smederevska palanka
Contact:

Post by gilee »

imao sam,na zalost,priliku da se moji prsti susretnu sa abrihterom i cirkularom.doduse oba puta uz minimalnu povredu.mogu vam reci da stvarno ne boli.imam sve prste na rukama a palac i kaziprst leve ruke sa manji oziljkom koji su gotovo neprimetni.oba puta sam posle previjanja,samostalnog,nastavio sa radom.poslednja povreda se desila pre nekih mesec dana(na cirkularu)
nije sramota pitati,sramota je praviti se pametan
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

gilee wrote:imao sam,na zalost,priliku da se moji prsti susretnu sa abrihterom i cirkularom.doduse oba puta uz minimalnu povredu.mogu vam reci da stvarno ne boli.imam sve prste na rukama a palac i kaziprst leve ruke sa manji oziljkom koji su gotovo neprimetni.oba puta sam posle previjanja,samostalnog,nastavio sa radom.poslednja povreda se desila pre nekih mesec dana(na cirkularu)
gille,

ti si za sada zarezivac olovaka. da na kraju ne bude zarezivac prstiju. :)
User avatar
petras
Šegrt
Posts: 28
Joined: 15 Jan 2009 12:50

Post by petras »

Sem opaski trebalo bi dati i konkretne savete jer u stolariji nema bezopasnih alata niti masina.Podrazumeva se koncentracija i trezvenost (u svakom smislu).Na arbrihter se nikada ne pusta komad a da vodjica (firung) nije na svom mestu.Dodajmo svaki dan ovde po jedno "pravilo" bice korisno za sve nas koji volimo ovaj zanat.
kam taj rock n roll
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Svaka masina je opasna na svoj nacin.Pa cak i disk sa nalepljenom smirglom,naizgled bezazlen a osmirgla prst i nokat zacas.
Stoga oprez!
Pored toga sto radnik mora biti koncentrisan na rad bar 95 %,mislim da je cesti uzrok povreda i brzi rad.Zato polako ,u glavi napravi koncepciju rada,pa pazljivo korak po korak pa do finala.Stalozeno,samouvereno,sigurno,bezbedno i sa voljom i elanom,korak po korak i eto uspeha.
Mislim da svi koji su radili na masinama i u radionici ,podrzace ovo razmisljanje.
Procitavsi Petrasovu poruku ,sa kojom se slazem,morao sam i ja nesto dopuniti.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Da budem iskren, ne znam sta bih trebao da uradim da budem sigurniji kada na glodalici obradjujem nesto kao sto je i ovaj nesretnik. Mozda drzati prste sa druge strane obratka (ne sa iste gde je i noz). Kada treba obraditi manje komade, onda se oni stavljaju u stegu i tako obradjuju, ali ako je veliki komad u pitanju, stvano ne znam.

Milos
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koristis one paknice. Pa ako nesto i zvekne, odrezo je deo paknice, a ne deo tvog prstica.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Pa ruke sto dalje od glodala.Ako ono ne pravi vibracije sigurnost je veca.I pazi na zadnji komad u seriji na frezeru , on je uvek najnezgodniji jer je paznja najmanja.
User avatar
Aliriza Hasku
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 16 Apr 2009 07:35

Post by Aliriza Hasku »

Ne znam, nesreca je nesreca, ali obicno se takvi slucajevi dogadjaju sa velikim komadima a ne malim, ipak kazem ne znam, jer muka je kada sa iskustvom od 17 godina pa ti se dogodi takva nesreca a za pocetnike nije ni cudo, to kazem za mene jer ja sam to doziveo pre dve godine, sta ces mu to je unutar rada, u tim slucajevima sekunda je velika a ne minuta. Ipak zelim svim stolarima SRECU i da ne dozive nesto ne daj boze....
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Opasni su koliko mali toliko i veliki komadi.A najopasnija je nepaznja.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Kada sam video slike sto se nisam prevrnuo sa stolice, sunce mu *ebem.:o
A manja povreda.
Pih imam slab stomak.:(
Bogu fala da kucnem u drvo (kuc-kuc-kuc) nikada se nisam povredio.:cool:

Sve sto reze je opasno tako da je najbolje raditi odmoran,bez rukava,dobra rasveta,nepusiti vasljive cigarcine :mad: posebno dok se radi na strugu i NIKADA se ne opustati dokle god se motor vrti (brusilice,cirkulari,strugovi itd).
Masina je napravljena da nosi a ne da mazi.
Last edited by ArtCool on 25 Jul 2009 21:58, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Pozdrav svima kojima su svi prsti na broju a i onima kojima nisu (takvih je više medju stolarima)
Moj koristan savjet je da nikad dok nešto obradjujete na frezeru, ako vam se učini da ste slabo obradili, ne vraćate unazad već da provučete do kraja elemenat pa tek onda ako treba provučete još jednom. To je važno jer su pri vraćanju unazad ruke opuštenije i kad nož dohvati neobradjeni dio teško je zadržati komad a još ako su prsti na kraju komada, naježim se kad pomislim... Samo oprezno bez opuštanje jer mašine nemaju dušu!!!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Sasa wrote:Samo oprezno bez opuštanje jer mašine nemaju dušu!!!
Imaju imaju dušu samo nekada ne onu koju bismo htjeli da je prisutna,već onu koja radi ovakve stvari od nas ili nedaj Bog od Vas.
Last edited by Strkic on 03 Aug 2009 16:30, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

Stara tema, ali mislim da je vredi podici:

Po meni je ovo:

http://www.microjig.com/products/grr-ripper/ idealna stvarcica za amatere a profesionalce. Sa ovim su povrede svedene na minimum.
https://www.youtube.com/watch?v=MlYKQbQIpnc
Post Reply