Stolarska terminologija

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
sphex
Šegrt
Posts: 40
Joined: 30 Jan 2009 10:03
Location: Bgd

Post by sphex »

Skoro sam čuo pa reko` da "doprinesem" ;)

Tišljeraj - stariji još uvek koriste ovaj termin, a on označava stolariju (u građevinskoj terminologiji, tj. prozori i vrata ugl. fasadni). Poreklo reči, kao i većina stranih reči i izraza u zanatskim vodama došlo iz nemačkog jezika - Tischlerei što je u prevodu stolar / stolarija / stolarska radionica.
To bi recimo značilo da bi ovaj sajt mogao da se prevede kao Eine Tischlerei forum :D
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Pajja je napisao:
ima li ko da mi prevede na srpski stolarsku rec - pervajz / znate ono "lajsna na rakastovu ili dovratniku ili štoku"
Ja pitam ima li neko drugo ime za Pervajz?
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ima opsivna lajsna.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

Mladen wrote:Патина је слојна нечему који је настао током година. Нпр. на металу, тако да изгледа старо.
Ако мислиш на намештаји столарију, у питању је врста осликавања дрвета или фарбе да би изгледало старо. јма и неки стручни назив (гледао у 5казању како неки мајстор то ради, мислим у Вршцу), али не могу да се сетим. Углавном, још један занат који нестаје.
to šta radi taj iz vršca što si gledao je tehnika,, floderovanje,, tako se zove

i radi se sa molerskim češljevima i krpom nekad su i stolari to radili
šperovani nameštaj se tom tehnikom farbao da izgleda kao da je od hrasta ili oraha itd.

radi se još i danas ali ređe
:D
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
danijel
Šegrt
Posts: 29
Joined: 20 Apr 2011 10:31
Location: Novi Sad

Post by danijel »

mbole wrote:
Milojko wrote:Kako vi zovete ove mashine. Kod nas y Banjoj Luci zovemo ih ovako:oblarica, dihtarica, stucer, viselisni sjekac...
Hoblerica (trakasta brusilica, rucna ili ona za parket)
Diht - debljaca
Stucer se i ovde zove stuc, a viselisni pretpostavljam da je viselisni cirkular, mada moze da bude i gater.
Kod nas hoblericu zovu abrihter ili srpski ravnjaca
tracnu brusilicu-slajferica
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

danijele, popuni u svome profilu odakle si. U ovom slucaju je to "vazno" a i u mnogim drugim temama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo je pitanje da li "oblarica" ima nozeve ili smirgulu (ja sam nekako povezao sa hoblericom koja ima smirglu, sto ne znaci da je to to).
Ako ima nozeve, onda je abrihter to jest ravnjaca, ako ima smirglu, onda je hoblerica to jest brusilica pa ili trakasta ili sa smirglom obmotanom oko valjka (kao za parket, to jest za hoblovanje parketa).
User avatar
danijel
Šegrt
Posts: 29
Joined: 20 Apr 2011 10:31
Location: Novi Sad

Post by danijel »

Ispunjeno, Novi Sad
User avatar
Bravar
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 24 May 2013 09:27
Location: Loznica
Contact:

Post by Bravar »

Trazeci na Internetu pojam frezenkovanje i objasnjenje nasao sam ga na sajtu als-bgd.com/pvc-stolarija-recnik-f.php#frezenkovanje, da ne misli neko da je reklama ne znam ni koji su ni sta su ali jedini od ove stolarije imaju kao neki recnik:

"Frezenkovanje je proces usmerenog proširivanja postojaće rupe na materijalu." Da li ovo mora rucno ili se radi pomocu nekih masina, jer me majstor ubedjuje da neko frezenkovanje ne moze da uradi rucno.

Hvala unapred!
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ovisi kakvo frezenkovanje i gdje .
Neka se mogu raditi ručno , ali za neku informaciju trebali bi znati više
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto ropee napisa, pod tim terminom se podrazumeva dosta toga.
Od najobicnijeg upustanja rupe za konusnu glavu u dasci, do preciznog prosirivanja rupe za cilindricnu glavu imbus srafa u alatnom celiku, ili pravljenja elipsastog prosirenja rupe.

Daj sta konkretno treba da se uradi, i u kom materijalu.
Post Reply