Stolarska terminologija

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Патина је слојна нечему који је настао током година. Нпр. на металу, тако да изгледа старо.
Ако мислиш на намештаји столарију, у питању је врста осликавања дрвета или фарбе да би изгледало старо. јма и неки стручни назив (гледао у 5казању како неки мајстор то ради, мислим у Вршцу), али не могу да се сетим. Углавном, још један занат који нестаје.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

hvala lepo
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Mladen wrote:Патина је слојна нечему који је настао током година. Нпр. на металу, тако да изгледа старо.
Ако мислиш на намештаји столарију, у питању је врста осликавања дрвета или фарбе да би изгледало старо. јма и неки стручни назив (гледао у 5казању како неки мајстор то ради, мислим у Вршцу), али не могу да се сетим. Углавном, још један занат који нестаје.
Mislim da je "RUSTIKANA"ili rustichni namestaj ili kako vec tako nekako.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Не, у питању је неки страни термин, вероватно немачки.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

pajja wrote:
mbole wrote:Ovu spravu sam video jos kao dete, imam dve, cak ih i koristim po nekad, a da me ubijes ne mogu da se setim kako se zove. Skoro mi je sestra prevodila neki katalog sa germanskog, i djaba, nisam mogao da joj pomognem.
Daklem kakav je naziv za doticnu napravu (Englezi je zovu marking gauge).

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/30_35n0605s2.jpg[/url]
sa ovom alatkom sam radio / nekada / a imena ne mogu da se setim
a za drugu - koliko znam zove se Sregmajz / imam potpuno isti kao na slici / moze da se napravi i od drveta, jako korisna stvar

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/132_sregmajz.jpg[/url]
pa ako ono čime odredjujemo i mjerimo pravi kut zovemo vinkl, onda je ovo na slici ausvinkl :lol:
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Mladen wrote:Не, у питању је неки страни термин, вероватно немачки.
E jbg drugo mi nishta ne pada na pamet u ovako sitne sate,odo da lezem narode pa praznik je sutra,treba obradovati zene.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Pod Rustikana sam mislio uopsteno na namestaj koji ima izgled starog.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

pa kad smo vec kod toga vinkl je vinkl a moze da bude od 90 stepeni, znaci prav ugao, ili bilo koji drugi a ti ga zovi kako hoces
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ima li ko da mi prevede na srpski stolarsku rec - pervajz / znate ono "lajsna na rakastovu ili dovratniku ili štoku"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da probam: obrub ili rubna lajsna (ne kazem da se tako zove al u prevodu bi trbalo da je tako),
Usput koliko znam ne bi trebalo da je raKastov vec raGastov.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Onaj prvi obelezivac imam u radionici,ne znam mu ime.Naravno iz Nemacke je.Aovo drugo sto lici na vinklu kod mene zovu.. Samoudesiva vinkla..
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Ovo za obelezavanje zove se STREICHMAS , ova druga vinkla je SCHMIEGE ( na njemackom)

ovakav isti imam
Image
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Marko Enter wrote:Ovo za obelezavanje zove se STREICHMAS , ova druga vinkla je SCHMIEGE ( na njemackom)
Na Njemačkom smo već saznali ali kako bi to preveli na nama razumljiv i neki normalan način.Ja bih ovu spravicu prvu nazvao stolarsko crtalo ili samo crtalo ,kako bravari imaju crtaću iglu i većina ju zove crtalo tako bismo i mi trebali ovo zvati crtalo.:rolleyes:
Čovijek sniva a Bog realizira!
Milojko
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 25 Oct 2010 22:41
Contact:

Post by Milojko »

Kako vi zovete ove mashine. Kod nas y Banjoj Luci zovemo ih ovako:oblarica, dihtarica, stucer, viselisni sjekac...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Milojko wrote:Kako vi zovete ove mashine. Kod nas y Banjoj Luci zovemo ih ovako:oblarica, dihtarica, stucer, viselisni sjekac...
Hoblerica (trakasta brusilica, rucna ili ona za parket)
Diht - debljaca
Stucer se i ovde zove stuc, a viselisni pretpostavljam da je viselisni cirkular, mada moze da bude i gater.
Post Reply