Pelet (materijal, masine, ustede, kotlovi...)

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
testerash
Šegrt
Posts: 20
Joined: 16 Jan 2009 16:58
Location: Srem
Contact:

Pelet (materijal, masine, ustede, kotlovi...)

Post by testerash »

Ako ima neko konkretne informacije gde moze da se kupi masina za pelet za neku malu proizvodnju, molio bih da objavi
Testeraš sam tim se dičim
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Ili ako ima negdje neki opis i cijene peci na pelet?
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
DrAgisha
Šegrt
Posts: 30
Joined: 29 Jan 2009 17:27
Location: Bgd

Post by DrAgisha »

ado wrote:Ili ako ima negdje neki opis i cijene peci na pelet?
Matori naceli smo tu temu na "briketi i briketirke".
Imas tamo par peci koje sam okacio.

Aj pozdrav
User avatar
DrAgisha
Šegrt
Posts: 30
Joined: 29 Jan 2009 17:27
Location: Bgd

Post by DrAgisha »

testerash wrote:Ako ima neko konkretne informacije gde moze da se kupi masina za pelet za neku malu proizvodnju, molio bih da objavi
Image

http://www.pellet-mill.de/
Last edited by DrAgisha on 19 Feb 2009 08:01, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Baš gledam ovu mašinicu i pitam se a sada pitam i Vas drage kolege i Vaše mišljenje dali bi se ovo isplatilo uzeti?Na prvom mjestu mislim za svoje potrebe a bilo bi posla i za još mušterija hoću reći kupaca za pelete.U Ogulinu stric ima pilanu i piljevine ima dosta pa sada razmišljam a i pitam Vas.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

u jeeeeeee - cena je da se u....š
skoro kao briketirka
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmm,
Ova od 1700 ajvara je bez motora. Prva sa motorom (7.5KW) je 2200. Ne znam posto su motori te snage, pa da krenemo u racunicu sa ovom od 2200 (za carinu i porez ces vec nekako da se "snadjes" :))
Racunam da za grejanje tokom sezone potrosis sigurno jedno 500 (ustvari pitanje je ti si iz primorskih krajeva)
Znaci da uopste ne radis za druge isplatila bi ti se nakon 4 i po godine (posto ti je repromaterijal fraj)
Sa kapacitetom od 150-250 kg/h (da kazemo 200) imas
200Kg*8 sati=1.6 tona da zaokruzimo na 1.5 radi lakse racunice.
1.5 *7=10.5 tona za nedelju dana.
Pretpostavljam da je to dosta za grejnu sezonu.

Ako radis jos nedelju dana godisnje i to uspes da prodas,a napisa da je cena za tonu peleta oko 150 evra, onda si isplatio masinu za manje od dve godine.
Po meni to nije losa investicija, samo treba videti da li ima nekog (skupog) potrosnog materijala, to jest delova koji se trose i redovno menjaju.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Imaš pravo jedino rezervni dijelovi za prešu su malo škakljivi.A šta se tiče proizvodnje i potrošnje proizvoda tu sigurno nebi bilo problema jer čujem da dosta ljudi prelazi na pelete i to pogotovo gospoda koja imaju para iz nekog recimo ekološki osviješćenog razloga a i kažu ljepo im je vidjeti kakvu takvu vatricu u peći.Imam u planu i starcima u Ogulinu uvesti centralno grijanje pa sam onda i ja tu za sebe pa bi možda i sestre za sebe uzele peći kad bi vidile da je dobro i jednostavno i mašina bih se isplatila možda i za godinu dana.Trebalo bi malo pronjušiti i raspitati se o mašinama i reparaturi istih a tržište sigurno neće biti problem,pa da samo za sebe i svoje potrebe radim isplatilo bi mi se s obzirom da piljevinu ništa neplaćam.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
DrAgisha
Šegrt
Posts: 30
Joined: 29 Jan 2009 17:27
Location: Bgd

Post by DrAgisha »

Å TRKIĆ wrote:Imaš pravo jedino rezervni dijelovi za prešu su malo škakljivi.
Mislim da iako ima nesto da se promeni s vremena na vreme je radni deo koji ovaj baja vec nudi za 160 +160 evra.Piljevina je ostra pa razumem da su ti delovi koji su na udaru prilikom presovanja oni koji su potrosni.Dosta se sve to greje kao sto ste videli na snimku ali mislim da je zanemarljiv trosak ako,recimo,izbacis 10,20 tona peleta.
Sigurno se izbaci vise ali neka bude ova moja procena.

Sto se tice masinske obrade cini mi se da ovi delovi nisu neka nauka.To je kaljen materijal i moze da ga napravi svaka prosecna metalostrugarska radionica i to za manje para.
Odrzavanje ostaloga je prenosni sistem,komandna tabla i motor.Sta tu ima da rikne?
Mene ova masina strasno podseca na teracerku (koju inace imam) i koja je stara preko 20 godina i NIKADA nista nije riknulo a obradila je kvadrata i kvadrata.....

O isplativosti da ne pricam.Kupovina je pravi potez a napraviti tako nesto jos bolji.Podsecam vas da u Nemackoj placas radni sat a utroseni materijal ucestvuje sa manjim procentom.
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Kada se sve sabere i oduzme, nabavka bi bila opravdana. Dali se u nju ubacuje samo piljevina, ili ide jos neki "zacin"?
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Koliko je meni poznato za pelete ide samo piljevina i to je to nisam baš upoznat da se još štagod dodaje.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
testerash
Šegrt
Posts: 20
Joined: 16 Jan 2009 16:58
Location: Srem
Contact:

Post by testerash »

ta peletirka na slici je kineska, ima je na e bay-u i u donjem bubnju nalazi se reduktor koji crkne sasvim posle mesec dana ako se masina koristi za pravljenje peleta od piljevine.
Masina je napravljena za pravljenje stocne hrane i nema sanse da izdrzi otpor koji pravi piljevina prilikom peletiranja. Takodje unutra su matrice koje nisu termicki obradjene i koje traze zamenu mesecno. Saznao sam to sve od ljudi koji su to vec nadrljali na nekom pelet americkom formumu.
Jedini nacin da masina traje je da ide preko lancanika ili vise kaiseva, i takodje matrica i valjci moraju biti okaljeni na 60 HRC inace brzo riknu pa se ne isplati.
Testeraš sam tim se dičim
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Znači kolega Testerash ona mašina sa slike iznad nije za neku normalnu upotrebu po tvojim saznanjima?
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
DrAgisha
Šegrt
Posts: 30
Joined: 29 Jan 2009 17:27
Location: Bgd

Post by DrAgisha »

Vidis korisna su ta iskustva sa foruma.
Ja se nosim mislju da prepravim teracerku (koja ima 4 ili 5 kiseva) i vertikalno postavljen motor.
Potrosne delove inace mislim da kalim pa ukoliko uspem nesto da napravim da valja okacicu par slika a mozda bacim nesto i na youtube.

Za sada pretacem rakiju pa se nema vremena(a ni mozga) za kudikamo manje tehnicke zahvate...
User avatar
nosaow
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 16 Mar 2010 12:40
Contact:

Post by nosaow »

Koliko je meni poznato za pelete ide piljevina.
Post Reply