Pelet (materijal, masine, ustede, kotlovi...)

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Southzion wrote:Po ovim tvojim podacima nasao sam da je vlaznost bukve kao prostornog drveta(metarska drva) oko 50%...kalorijska vrednost bukve pri vl 50%=10500 KJ/kg..masa je 900kg/m3..!! kal vrednost pelleta bukve pri vl od max 12%=14200KJ/kg.....i masa tog peleta je 723kg/m3
ovi sto kazu da je energija 18000KJ/kg...to da,al kad je bukva u 0% vlage,znaci proizvodjaci foliraju...ko ne veruje neka otvori SVOJSTVA DRVETA str 148 i ima tabelarni prikaz toplotne moci raznih vrsta drveta...toliko...za sada :)
Кад се будемо договорили да дрво за ложење купујемо на м3 прихватићу наведену масу. Све дотле за "метар огревне букве" признајем тежину (масу) ОКО 600кг!
Ђто се влажности тиче не вреди дискутовати јер се код нас не поштују никакве искуствене норме за коришћење огревног дрвета. У Немачкојсе огревно дрво продаје тек пошто је одлежало три године на плацу.
Мислим да и даље важи чињеница да је пелет огрев за етажно грејање код људи који немају простор за смештајвеће количине огрева.
За тону пелета се може купити 3-4 метра буковине а кога не мрзи нек' прерачуна шта ће дати више уживања зими.
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh, kad bi metar drva bio metar, a ne "nesto manje od metra" gde "nesto" ume da bude poprilicno... :)
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

mbole wrote:Eh, kad bi metar drva bio metar, a ne "nesto manje od metra" gde "nesto" ume da bude poprilicno... :)
Ех кад би пелет био пелет.....
Трпају и тополову и врбову и чамову пиљевину а о иверици и осталом "лепак-дрвету" да и не пишем
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidis, to me prilicno kopka.
Naime kolika je razlika izmedju peleta koji je napravljen od recimo ciste bukve i onoga koji je napravljen od recimo ciste camovine.
Pelet se presuje pod prilicnim pritiskom, tako da se drvo "drobi" odnosno dobija manju zapreminu nego sto je imalo prethodno. Pretpostavljam da ce se camovina stisnuti mnogo vise od bukovine. Pored toga pelet se prodaje na kilo (tonu) a ne na zapreminu, pa je znaci pitanje kolika je razlika u toploti koju bi dala tona peleta od bukve i tona peleta od camovine?
Ili jos jednostavnije za pocetak, pri istoj vlaznosti naravno, kolika je razlika u toploti koju moze da da tona bukovog drveta i tona camovine?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad nadjoh jednu tabelu i ispada da bukva ustvari ima manju toplotnu moc po jedinici mase.
Bukva: 4 KW/Kg
Topola: 4.1 KW/Kg
Cer: 4.2 KW/Kg
Bor: 4.4 KW/Kg
Omorika: 4.5 KW/Kg

U tabeli nama bas jele i smreke, ali omorika bi trebalo da je tu negde.
Drugim recima, kad dodas camovinu u pelet ti pravis boji pelet.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Када се пореди по запремини онда су тврде врсте дрвета боље.
Кад се пореди по тежини чамовина је много боља од букве.
Чамовина ствара проблеме због велике количине смоле која не сагори него се кондезује у димњаку, па кад се у једном тренутку запали буде врло весело (за публику)
Пиљевина од иверице и сродних материјала по калоријскојвредности је вреднија од буковине али сви столари знају како изгледа котао и димовод кад се ложи иверица.
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sloba10 wrote:Чамовина ствара проблеме због велике количине смоле која не сагори него се кондезује у димњаку, па кад се у једном тренутку запали буде врло весело (за публику)
A kod tebe u kraju nema odzacara :)
Ili se drzite sistema: ma ko jos cisti odzake redovno :)
sloba10 wrote:Пиљевина од иверице и сродних материјала по калоријскојвредности је вреднија од буковине али сви столари знају како изгледа котао и димовод кад се ложи иверица
Vidsis, i ovo je interesantno pitaje. Posto pelet gori na dosta visoj temperaturi nego obicno drvo, moguce je da sve ono sto "normalna" pec ne moze da spali kod iverice, ona za pelet moze. Ne kazem da je tako, samo mi pada na pamet da je moguce.
User avatar
Southzion
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 11 Jul 2009 01:47
Location: Uzice

Post by Southzion »

ma brate sve je to ok...jako bitna stavka u ovoj prici sto je proizvod ekoloski nema CO2,a Evropa tezi ka koriscenju bio mase kao goriva sad koriste oko 5% a hoce kroz 5-6 god da izbiju na 20 %....eto posla kolko oces,samo je bitno da se ima sirovine za izradu...tj za mlevenje,susenje i peletiranje,trziste nije problem..al verovatno problem predstavlja skup transport sirovine u oba smera (pre peletiranja i odvoz peleta)....zanomljiva studija trebalo bi je prouciti!
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Bole profesore ! digitalno si mu izračuno na prvoj strani. Stim da dodam da je materijal problem a nevidim mu nekog rešenja ?
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
joksim25
Šegrt
Posts: 27
Joined: 03 Mar 2010 20:33
Location: bijeljina

Post by joksim25 »

Halo kolege, jeste vrelo ljeto ali treba misliti o ljutoj zimi. Dali se neko dokopao vremena i upustio se u samogradnju peletirke? Rado bih izmjenjao informacije i iskustva jer sam i ja trenutno u toj šemi. Mislim da sam na dobrom putu jer već imam probnu proizvodnju sa kojom sam zadovoljan ali uvijek može bolje. Istopatenici javite se nije tako strašno samo malo volje alata i materijala, naravno sa otpada i #Vozi Miško# Pozdrav svima
User avatar
Rista82
Šegrt
Posts: 20
Joined: 15 Jan 2013 15:33
Location: Ranulg, Gnjilane, KiM

Post by Rista82 »

Ja sam u nekoj da kažem proceduri za dobijanje donacije u kojij sam tražio mašinu za proizvodnju briketa. Takođe kao i svi stolati imam dosta piljevine pa sam mislio da je iskoristim na pravi način. U pitanju je briketirka koja pravi do 250kg na sat snaga motora je 11kw ima tu još karakteristika koje nisu toliko bitne i košta 12000 eura (valjda ima svoju pravu vrednost koju kod kuće ne bih mogao da napravim). Po meni sam praviti i eksperimentisati nije baš najbolje rešenje. Da bi napravio neku mašinu moraš imati neko znanje iz te oblasti pa makar to bila i najprostija tračna šlajferica. Ali ako baš imaš inspiracije živaca i vremena na pretek a pri tom i volje da ulažeš novac u nešto što neznaš kakav će rezultat biti ti probaj.
Od drveta može sve, samo šporet ne.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Vec duze vreme pratim ovo oko pelet masina i sada sam resio da nabavim jednu, pa me zanima sta i kako.
Vidim ima masina na kojima se okrece matrica a valjci stoje i obrnuto, pa me zanima koja je boljili ti pouzdanija za rad.
Ne nameravam da pravim nesto mnoooogoooo peleta, prvenstveno za svoje potrebe, pa ako nesto bude viska mozda se proda.
Kako zivim u vojvodini na selu, i bavim se poljoprivredom imam neogranicen izvor bio mase (sojina slama, psenicna slama, kukuruzivona, i ostali kojekakvi biljni ostaci), a pored toga i masine da sve to lepo sakupim, izbaliram i dopremim kuci. Nabavio bih presu za bio masu posto vidim po pricama da ima razlike u presi za biomasu i piljevinu.
Ionako vec lozim bale biomase ali u kotao za to namenjen i mogu vam reci da to i nije bog zna sta, treba nenormalno puno bala. ukratko da pojasnim:
-Treba 3 bale psenicne slame (jedna bala oko 10kg mase) da izgore dok samo zagrejem vodu u kotlu na nekih 60 stepeni, a zatim jos na svakih sat vremena po jedna bala da tu temperaturu odrzavam, u pitanju je grejanje oko 200 m2, na spoljasnjoj temperaturi -5 do -10

E sad, procitao sam da bi mi bilo potrebno oko 3-3,5kg peleta od slame po casu za grejanje tog istog prostora, pa je racunica sledeca:
potrosnja bala
3 bale- 30kg plus jos 20tak bala-200kg
znaci to je oko 230kg peleta

potrosnja peleta
3kg na sat x 24 sata- 72kg peleta

i na kraju da zaokruzimo ostaje oko 150kg peleta od iste mase(bala utrosenih za 24h), lepa usteda nema sta!

Eto da vise negnjavim mislim da je jasna poenta o cemu se radi, pa bih zamolio za par saveta oko odabira masine
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

caco wrote:Vec duze vreme pratim ovo oko pelet masina i sada sam resio da nabavim jednu, pa me zanima sta i kako.
Vidim ima masina na kojima se okrece matrica a valjci stoje i obrnuto, pa me zanima koja je boljili ti pouzdanija za rad.
Ne nameravam da pravim nesto mnoooogoooo peleta, prvenstveno za svoje potrebe, pa ako nesto bude viska mozda se proda.
Kako zivim u vojvodini na selu, i bavim se poljoprivredom imam neogranicen izvor bio mase (sojina slama, psenicna slama, kukuruzivona, i ostali kojekakvi biljni ostaci), a pored toga i masine da sve to lepo sakupim, izbaliram i dopremim kuci. Nabavio bih presu za bio masu posto vidim po pricama da ima razlike u presi za biomasu i piljevinu.
Ionako vec lozim bale biomase ali u kotao za to namenjen i mogu vam reci da to i nije bog zna sta, treba nenormalno puno bala. ukratko da pojasnim:
-Treba 3 bale psenicne slame (jedna bala oko 10kg mase) da izgore dok samo zagrejem vodu u kotlu na nekih 60 stepeni, a zatim jos na svakih sat vremena po jedna bala da tu temperaturu odrzavam, u pitanju je grejanje oko 200 m2, na spoljasnjoj temperaturi -5 do -10

E sad, procitao sam da bi mi bilo potrebno oko 3-3,5kg peleta od slame po casu za grejanje tog istog prostora, pa je racunica sledeca:
potrosnja bala
3 bale- 30kg plus jos 20tak bala-200kg
znaci to je oko 230kg peleta

potrosnja peleta
3kg na sat x 24 sata- 72kg peleta

i na kraju da zaokruzimo ostaje oko 150kg peleta od iste mase(bala utrosenih za 24h), lepa usteda nema sta!

Eto da vise negnjavim mislim da je jasna poenta o cemu se radi, pa bih zamolio za par saveta oko odabira masine
Lepo je što si to ( potrebno oko 3-3,5kg peleta od slame po casu za grejanje tog istog prostora) "negde" pročitao ali ima istine i u " Dok ne probam pelete za mene je slama car grejanja"
Da li stvarno možeš da poveruješ da će tri kilograma slame da zamene deset kg slame?
Ušteda ti je samo to što ne moraš da ideš svaki sat da ubaciš balu u kotao ali razmisli koliko ti vremena treba da radiš oko pravljenja peleta?
I, ne treba ti samo peletirka nego i mlin za mlevenje slame i sita i maska za preko usta i nosa i ...
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Da li stvarno možeš da poveruješ da će tri kilograma slame da zamene deset kg slame?
kada se ubaci bala u kotao (plane) izgori za nekih 20-tak minuta i manje, iskoriscenost energije svega jedva 30%
a ako pelet gori 3kg po satu a iskoriscenost energije 99%.
Da, mogu da poverujem u to da ce 3kg peleta zameniti 10kg slame, ima logike.
I, ne treba ti samo peletirka nego i mlin za mlevenje slame i sita i maska za preko usta i nosa i ...
Normalno da sam svestan drugih troskova.........
Last edited by caco on 05 Apr 2013 21:57, edited 1 time in total.
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

99% iskoristivosti je makice mnogo :)

To bi znacilo da si pokupio maltene svu toplotu koju je neko gorivo dalo, sto je gotovo nemoguce. Ako nista drugo dim mora da ima neku temperaturu da bi mogao da izadje kroz odzak.

Slazem se da iskoristivost pelete mozeda bude veca nego iskoristivost nepresovanog rastresitog materijala, ali ne toliko, i samo uz namensku pec.

Brkas iskoristivost i vreme gorenja. Nije stvar bas direktno vezana tipa: sto brze izgori - manja iskoristivost.
Post Reply