Pelet (materijal, masine, ustede, kotlovi...)

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ako ubacuješ po pet slamki i bala će da gori ceo dan :-))))))
Bio sam u hangaru koji vlasnik greje slamom u peći koju je sam pravio. Bala sojine slame gori oko sat vremena i omogućuje da se radi u okolini peći.
E sad, ako otvoriš sve klapne na kotlu pa iz odžaka izleće zapaljena slama onda prestajem da diskutujem.
Razumi da pelet treba onima koji nemaju prostora da skladište slamu, kukuruzovinu ili strugotinu pa moraju da ih "stisnu" da u malom prostoru skladište veću količinu.
Presa sabije te materije ali im ne ubrizgava nikakvu dozu energije pa da sa tri kilograma ima energetsku vrednost kao 20 kg slame.
Kad bi ti malo više poveo računa o režimu sagorevanja i potrudio se da ga dovedeš u neke optimalne okvire video bi ko greši u ovoj diskusiji.
Å to se mene tiče -tvoja slama, tvoj kotao, tvoja kuća pa i tvoja volja. Ja sam samo pokušao da ti pomognem, tvoje je pravo da radiš kako misliš da valja. Vreme će pokazati rezultat
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Evo prepiske sto sam nasao na nekim drugim forumima, ljudi pisu iz iskustva,
pa kd te podatke uporedim sa kolicinom bio mase koju ja potrosim u rastresitom stanju razlika je vise nego velika.


magnetista
Inzenjer
inzenjer
Ser

Član broj: 178139
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet 28.02.2011. u 20:34 - pre 767 dana i 13h
Italijanski proizvodjac , ne mogu da prikacim sliku jer nemam tu opciju ovde mogu da posaljem na mail....lep izgleda
karakteristike tezina 180 kg
ulaz vazduha 50 mm
dimovodni izlaz 80mm
prikljucak na sistem 3/4
povrsina grejanja 150 m2
autonomija rada 7-15 sati
niminalna snaga grejanja 7.7-16.1 kw
snaga grejanja vode 5.9-12.3kw
snaga grejanje prostora vazduhom od same peci 1.8-3.8(moze da se iskljuci i preusmeri u grejanje vode)
Gorivo :AGRO PELLET
Potrosnja minimum 1.5 kg/h maximum 3.6kg/h
potrosnja struje 140 w
Iskoriscenje 94 % !!!!
kapacitet rezervoara za pelet 25 kg
napajanje monofazno
temperatura vode u sistemu maksimala 80 C

Pec u sebi ima samo ekspanzionu posudu zapremine 12 litara.

peć je vrlo pouzdana te ima veliku iskoristivost.

Pec 900-1000 kg peleta mesecno u objektu 200 m2 na dve etaže, 9 radijatora, jedan ventilokonvektor od 3,5 kW u uredu i spremnik za potrošnu toplu vodu 300 litara.

Peć ima opciju diferencije temperature te kada postigne zadanu temperaturu i pređe ju, gasi se i na taj naćin štedi pelet, a to potraje i sat i pol do 2, jer ako podesite 55 st. C ( diferncija podešena na 15 st C razlike) on podigne na 70 te se gasi i pumpa dalje cirkulira do ne padne na 40 st C te se ponovno pali.

E sad necu da ispadne da ja vas ubedjujem u neke stvari,
ovo oko peleta pitam, svasta sam procitao po raznim forumima i trazim neke savete od ljudi koji imaju iskustva sa time.
A oko bio mase u balama, e tu vec mogu ponesto i da kazem posto se grejem na istu vec 10-tak godina. Samo da napomenem da pri kupovini kotla prodavac je GARANTOVAO da ce 6-7 bala biti dovojno za grejanje namenjenog prostora 24casa dnevno, i mogu vam reci da je to cista laz. Bez 30 bala dnevno kada je napolju srednja zima nema sanse da se ugreje kuca, a o proslogodisnjoj zimi skoro -30 da i nepricam, cak smo kupovali i drva za vreme najvece hladnoce, razlog-bale jednostavno nisu mogle da zagreju vodu iznad 40 stepeni u sistemu.
Last edited by caco on 06 Apr 2013 13:50, edited 1 time in total.
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

I ovo što si citirao je napisao proizvođač kotla. I to smatraš za tačno.
I za tvoj kotao je proizvođač NEÅ TO napisao. Uverio si se da to NIJE tačno
Da ponovim: Å to se mene tiče -tvoja slama, tvoj kotao, tvoja kuća pa i tvoja volja. Ja sam samo pokušao da ti pomognem, tvoje je pravo da radiš kako misliš da valja. Vreme će pokazati rezultat
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tih 94% mi deluju jaaaaaaako ali jaaaaako sumnjivo. Retko koji uredjaj uopste postize takvu efikasnost. Naravno svaki Ciga svoga konja hvali.

Prema onome sto navodi recimo USA Energy department, efikasnost kotlova na pelet se krece u rasponu 78-85%. To deluje kao mala razlika, ali je daleko od toga.
Pogledaj na primer: http://energy.gov/energysaver/articles/ ... et-heating

Ne zaboravi da kotlovima na pelet treba i struja, konkretno ovome sto si naveo oko 100 KWh mesecno.

Po onome sto malo citam, bice da je proizvodjac "naivno" naveo samo efikasnost sagorevanja (koja zaista moze da se krece tu negde za pelet), ali je malo "zaboravio" da navede efikasnost prenosa toplote, a ona se obicno krece oko 60%.

Da pojasnim. Dobio si ti u lozistu tih 94% energije koja se sadrzi u peletama, ali sad jos treba nekako da time zagrejes svoju sobu, vodu, nesto trece...
Taj posao rade izmenjivaci toplote, a njihova efikasnost je daleko manja.
Ukupna efikasnost je proizvod ove dve, to jest: 0.94 * 0.6=0.56 to jest oko 56%

Sad jos od toga oduzmes onu struju koju si potrosio da bi pec mogla da radi, ali to vec ne moze direktno u procentima, mora se znati tacno koliko BTU ima uredjaj, mada ta potrosnja struje ne utice znacajno, pogotovu kod vecih kotlova ili peci, reda ispod 1%.

Postoje i efikasniji izmenjivaci ali ni blizu tome da ukupna efikasnost bude 90 i kusur %.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Tih 94% mi deluju jaaaaaaako ali jaaaaako sumnjivo. Retko koji uredjaj uopste postize takvu efikasnost. Naravno svaki Ciga svoga konja hvali.

Prema onome sto navodi recimo USA Energy department, efikasnost kotlova na pelet se krece u rasponu 78-85%. To deluje kao mala razlika, ali je daleko od toga.
Pogledaj na primer: http://energy.gov/energysaver/articles/ ... et-heating

Ne zaboravi da kotlovima na pelet treba i struja, konkretno ovome sto si naveo oko 100 KWh mesecno.

Po onome sto malo citam, bice da je proizvodjac "naivno" naveo samo efikasnost sagorevanja (koja zaista moze da se krece tu negde za pelet), ali je malo "zaboravio" da navede efikasnost prenosa toplote, a ona se obicno krece oko 60%.

Da pojasnim. Dobio si ti u lozistu tih 94% energije koja se sadrzi u peletama, ali sad jos treba nekako da time zagrejes svoju sobu, vodu, nesto trece...
Taj posao rade izmenjivaci toplote, a njihova efikasnost je daleko manja.
Ukupna efikasnost je proizvod ove dve, to jest: 0.94 * 0.6=0.56 to jest oko 56%

Sad jos od toga oduzmes onu struju koju si potrosio da bi pec mogla da radi, ali to vec ne moze direktno u procentima, mora se znati tacno koliko BTU ima uredjaj, mada ta potrosnja struje ne utice znacajno, pogotovu kod vecih kotlova ili peci, reda ispod 1%.

Postoje i efikasniji izmenjivaci ali ni blizu tome da ukupna efikasnost bude 90 i kusur %.
ima tu još što-šta za "oduzimanje": Cena gorionika za pelet, peletirke i mlinova za slamu, struja koju će te mašine da potroše, rad da ih NEKO nahrani slamom i da prenese sve od jedne do druge.
Da bi se to sve izbeglo majstori napravili kotlove da se DIREKTNO slama i sav biljni otpad sagoreva u njima i na taj način smanje troškovi grejanja. Treba to i shvatiti i prihvatiti. I shvatiti da što je grejanje jeftinije to više treba SVOG rada da uložiš -i obrnuto: najskuplje a najlakše je struja ili gas, samo okreni termostat i uživaj! E sad kad dođe dvadeseti u mesecu i kad treba platiti uživanje.....
Ja bih ti caco predložio da potražiš nekog ko se greje na pelet pa da ti pokaže kako se 200 m2 greje sa 3 kg peleta na sat a pri spoljnoj temperaturi od minus ohoho.
Posebno se osvrni na izolaciju kuće toga koji ti to demonstrira i uporedi sa svojom kućom.
Ne zameraj na pisanju - ja se samo trudim da ti pomognem mada znam da su ti prijatniji oni koji te tapšu po ramenu i kliču "To caco tako to teba! Bravo!"
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Ma nema ljutnje, niko ovde ne zamera, tu smo da se posavetujemo i razmenimo iskustva...........
A kako je zima tek prosla (skoro), do naredne cu dobro da se raspitam oko lozenja peleta. Moje pitanje je bilo oko odabira peletirke ali hvala i na ovom upozorenjenju, dobro je doslo (bolje spreciti, nego leciti).
Sve ovo oko lozenja peleta sto sam procitao po forumima zvuci logicno, e sad u praksi .....???
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

U svetu - onom uteranom u brazdu se zna koji sastav MORA da ima peleta.
Skoro je jedan "privrednik" kupio halu između Rume i Iriga i otvara fabriku pAleta. Uzgred otkupljuje stare palete koje melje i od njih i otpadaka u svojoj proizvodnji pravi brikete i pelete.
Plac mu pun trupaca topole - od njih pravi palete. Od njih mu ostaje kora, okorci i piljevina
Razmisli malo koji kvalitet će imati briketi i pelete od protrulih paleta od topolovine i vrbovine?
I koliko će se time neko ogrejati?
I po kojoj ceni?
I ovo je NEKAKVO iskustvo...
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Oxymoron
Šegrt
Posts: 49
Joined: 10 Apr 2010 12:13
Location: Kiseljak

Post by Oxymoron »

Ja imam ovu pec http://www.boticmetal.com/
Fercera dobro vec trecu sezonu
Kod njih se mogu kupiti i masine za pelet
100put crtaj, jednom prodaj
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

bilo bi lepo ako bi nam malo dao neke podatke oko grejenja ovde,
koliki prostor se greje, koja je potrosnja peleta dnevno?
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
Oxymoron
Šegrt
Posts: 49
Joined: 10 Apr 2010 12:13
Location: Kiseljak

Post by Oxymoron »

caco wrote:bilo bi lepo ako bi nam malo dao neke podatke oko grejenja ovde,
koliki prostor se greje, koja je potrosnja peleta dnevno?
Grijem donji kat kuce 90m2
Nemam estrich na spratu, znaci gola ploca.
Fasada samo gruba malta
Grijanje radi 24 h cijelu zimu, potrosnja 6 t peleta=770 €

kad uradim sprat, estrich, stiropor fasadu, termostat u dnevnoj, mislim da cu trositi 3-4 t i grijati 180m2
100put crtaj, jednom prodaj
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ima li kakvih napredaka u ovoj temi?
Da li je neko pravio ili kupio liniju za proizvodnju peleta?
Kakva su iskustva?
Post Reply