Pelet (materijal, masine, ustede, kotlovi...)

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Å trkić wrote:Baš gledam ovu mašinicu i pitam se a sada pitam i Vas drage kolege i Vaše mišljenje dali bi se ovo isplatilo uzeti?Na prvom mjestu mislim za svoje potrebe a bilo bi posla i za još mušterija hoću reći kupaca za pelete.U Ogulinu stric ima pilanu i piljevine ima dosta pa sada razmišljam a i pitam Vas.
tu piljevinu sa strikanove pilane moraš prvo da sušiš da bi mogao da praviš pelete
Дођох, видех, побледех
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

nosaow wrote:Koliko je meni poznato za pelete ide piljevina.
a pelete moze i lisce http://www.youtube.com/watch?v=V8gtqn9k0kE

A evo za citanje i razmisljanje http://www.psemr.vojvodina.gov.rs/studije/studija.pdf
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

http://www.sht.at/index.php?

vredi potrošiti desetak minuta za gledanje
Дођох, видех, побледех
User avatar
BEE
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 10 Apr 2010 21:36

Post by BEE »

Pomagajte ljudi!!
Radim jedan manji biznis plan o izradi mini fabrike paleta u Srbiji...
Trenutno sam na studijama na francuskom jeziku u Bugarskoj..
Jedva sam Bugarima nametnula tu ideju da je Srbija idealno trziste za to ..i sada mi treba mnogo informacija
od ljudi koji imaju iskustvo u toj oblasti ...
Ima li neko voljan da podeli svoje iskustvo ?

Unapred hvala...
:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

pAleta=velika stvar, na koju se tovari roba.
pEleta=malecka stvar koja se ubacuje u pec i gori, greje...
User avatar
mladen978
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 14 Mar 2010 17:45
Location: bajina basta

Post by mladen978 »

momci, da li ste zainteresovani da ponovo pokrenemo diskusiju u vezi peletajer mislim da sam dosao do nekih novih cinjenica koje bi mogle biti svima od koristi.
User avatar
mladen978
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 14 Mar 2010 17:45
Location: bajina basta

Post by mladen978 »

a ako ste zainteresovani pogledajte i ovo
http://www.youtube.com/watch?v=xePW9qzEuC8
A na sajtu koji se vidi na snimku ima i detaljniji opis za pravljenje iste, ali je problem sto je sve na francuskom , pa ako neko zna neka i prevede.
User avatar
Nole1
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 10 Mar 2008 17:42
Location: Zrenjanin

Post by Nole1 »

testerash wrote:ta peletirka na slici je kineska, ima je na e bay-u i u donjem bubnju nalazi se reduktor koji crkne sasvim posle mesec dana ako se masina koristi za pravljenje peleta od piljevine.
Masina je napravljena za pravljenje stocne hrane i nema sanse da izdrzi otpor koji pravi piljevina prilikom peletiranja. Takodje unutra su matrice koje nisu termicki obradjene i koje traze zamenu mesecno. Saznao sam to sve od ljudi koji su to vec nadrljali na nekom pelet americkom formumu.
Jedini nacin da masina traje je da ide preko lancanika ili vise kaiseva, i takodje matrica i valjci moraju biti okaljeni na 60 HRC inace brzo riknu pa se ne isplati.
Tacno. Apsolutno si u pravu jer sam probao to i nema tu nikakve vajde. Samo bezveze bacas pare i neces uspeti da izguras bez problema ni za prvu zimu a kamoli za neku ozbiljniju proizvodnju pa cak ni za komsiluk jer ces se napopravljati i naraditi za nizasta. Ozbiljne briketrike i pelet masine su daleko daleko skuplje a onda i pitanje kako ces to sve pakovati, cuvanje toga za nekoga kome ces to da prodas, da li je suvoca barem slicna i da ti ne pricam do budjavljenja brda piljevine pa do grejanja unutar kad pocne da radi, moguceg zapaljivanja i slicno... Muka brate to je bolje ako imas vremena da je napravis sam od ncekih delova sto imas sam, zabavljaces se malo, druziti se sa ljudima i nece te kostati toliko.
User avatar
DrAgisha
Šegrt
Posts: 30
Joined: 29 Jan 2009 17:27
Location: Bgd

Post by DrAgisha »

Posle dve godine mozganja i jedno 6 meseci svega i savcega konacno mi je proradila pec na kukuruz i pelete.Domaca izrada jos u fazi uvidjenja elektronike ali radi pa ubiva >

http://www.youtube.com/watch?v=7xEV0o6QTO4

Nasa procena je da je snage oko 30 kW i jos testiramo goriva koja moze dsa koristi.Pogledaj snimak
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ne grijesi se covjece, milioni ljudi gladuje, a ti se grijes na kukuruz!
User avatar
DrAgisha
Šegrt
Posts: 30
Joined: 29 Jan 2009 17:27
Location: Bgd

Post by DrAgisha »

Sasa wrote:Ne grijesi se covjece, milioni ljudi gladuje, a ti se grijes na kukuruz!
Ok.Razumem otpor sa tvoje strane ali to je jednostavno visenamenska sirovina.
Nadam se da ne jedes kukuruz.

Opsteprihvacena i cak stimulisana stvar na zapadu je koriscenje bio mase za grejanje a da ne govorim o Americi koja pravi zasade kukuruza specijalno za ovu namenu i tu su vec razradili hibride.
Tebi verovatno dodje normalno da przis loz ulje i ugalj misleci da je to premija.To te ubija i vise tvoju i decu tvoje dece.Dzaba ti posle kavijar i dimljeni losos da jedes.
Kukuruz je obnovljiva nepresusna energija primenljiv na nebrojeno mnogo strana.Jel si cuo za biodizel?
Ja,npr.imam 2 ha pod sljivama i bar 2-3 tone kostica koje susim i spremam za istu namenu.O kaloricnoj vrednosti mislim da ne treba da ti pricam.Postoji i fora sa kombinovanjem goriva pa se postize optimum.Sve je stvar experimentisanja.
Miliomi gladuju zbog ratova i politike a ne konstruktivnog razmisljanja.U Africi (ako mislis na njih) sve zemlje koje su napravile dil za crpljenje sirove nafte i koristenje njihovih bogatstava za male pare su n******i pa zbog toga gladuju.Pomoc koju dobijaju je belosvetska prevara.
Trzisna cena kukuruza sada je 20-22 dinara za suvi ,proslogodisnji a sirovi u klipu 11 din/kg.Cene za drva,ugalj,struju i sve ostalo vrtoglavo rastu i realno placas tri puta njihovu vrednost zbog grebatora usput.Naglasavam da je sada to najvisa cena u poslednjih nekoliko godina.
Ono sta dobijas ,bar u Srbiji, je smanjeni broj oktana,otimanje u kolicinama i visoku cenu.Pri tome zagadjujes atmosferu.Podseticu te da termoelektrane koriste dali derivate nafte ili ugalj.I jedno i drugo ubija i tebe i mene.
Secam se kada je izasla Golf 3 koliko sam bio razocaran dizajnom i na sta mi je licio taj auto.Sada mi je skroz normalan.To ti kazem matori.
Prosurfaj malo pa vidi kako se stedi lova.Grejna sezona je u najboljem slucaju 5 meseci.Racunaj.
Ova pecka trosi max 1 kg/h i greje 150 m2.24 h.Potpuni automatizovana,Na daljinski.Nemoj samo da mnozis 24 x 1 kg jer je to losa racunica.

Pozdrav
User avatar
vodolija
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 04 Dec 2010 23:11
Location: Leskovac

Post by vodolija »

Postovani prijetelji,
iscitah vase postove i mogu kazati da su vrlo zanimljivi. Pitao bih sve koji prate ovu temu da li su uspeli da naprave sebi neku masinu za proizvodnju peleta. Ja sam licno zainteresovan za svoje potrebe jer sam kod prijatelja vido kako radi pelet gorionik mntiran na kotao za grejanje,
pozz
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)

Daj neku sliku
Pitanje,palete samo u kotlovima za to namenjenima ili moze i u ovim našim forunama?
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

А ја ћу и себи да постанем досадан питајући столаре - произвођаче пиљевине - зашто имају толику потребу да прерађују пиљевину у пелет да би га ложили у котлу за грејање кад се то исто тако лепо ради и директним ложењем пиљевине?
Ја купујем пиљевину да би се грејао а појединци је бацају а греју се дрвима или угљем и сад да би били "у тренду" траже машине да праве пелете за личне потребе.
Моја комплетна потрошња струје за рад грејања је иста колико троши котао на пелете. Струја потребна да се произведу пелете није баш мала ставка у цени пелета а верујем да знате да их нико не продаје за мање од 100€ за тону. колико буковине може да се купи за 100€ ? Метар букве је око 600 килограма!
Дођох, видех, побледех
User avatar
Southzion
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 11 Jul 2009 01:47
Location: Uzice

Post by Southzion »

Po ovim tvojim podacima nasao sam da je vlaznost bukve kao prostornog drveta(metarska drva) oko 50%...kalorijska vrednost bukve pri vl 50%=10500 KJ/kg..masa je 900kg/m3..!! kal vrednost pelleta bukve pri vl od max 12%=14200KJ/kg.....i masa tog peleta je 723kg/m3
ovi sto kazu da je energija 18000KJ/kg...to da,al kad je bukva u 0% vlage,znaci proizvodjaci foliraju...ko ne veruje neka otvori SVOJSTVA DRVETA str 148 i ima tabelarni prikaz toplotne moci raznih vrsta drveta...toliko...za sada :)
Post Reply