Bansek, al' mesarski

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Bansek, al' mesarski

Post by drBouz »

Pitanje - da li neko zna da mi kaze kakav list koriste kasapi u onim njihovim kasapskim bansecima, konkretno oni kojima cvikaju kosti?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Bansek, al' mesarski

Post by maricaiivica »

Ono što sam ja video, koriste list za metal, sa sitnim zubima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bansek, al' mesarski

Post by mbole »

User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Bansek, al' mesarski

Post by drBouz »

Pa i meni isto deluje onako iz daljine kao list za metal. E sad, ovaj jedan kasapin koji mi pada na pamet, nekako nisam stekao utisak da ce znati da mi odgovori :) -a i nisam video ni jednom da koristi (mada na rezu jesam), nego vidim da ima rucnu testeru i nju koristi. (verovatno ga smara posle da ga opere, pa zato rucna).
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Bansek, al' mesarski

Post by singer »

Šta ti je u planu? :D
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Bansek, al' mesarski

Post by drBouz »

Pa primetio si da sam sitan covek, a opet - ocu nekima da izlomim kosti. - i sad, posto je to dosta tesko kad si sitan - odlucio sam da im pretvorim koske u koskice, i da to bude onako lepo iseckano. Realno, mnogo nasilnicki i izgleda kad nekom bas polomis ruke - ovo ovako bude fino, a mislim da ga i lakse okrpe posle :) :)
Dobro zezam se. - znaci da ti kazem moju ideju, pa da se izobogatis? (znas ono kad je pera kojot supergenije pljucn'o na prste i ugasio fitilj na onoj dvo-fitilj petardi... :) :) ).
Aj' stvarno - napravio sam si trzalice od koske (braca tamburasi tamnoputi recimo koriste kako oni tu i tamo zovu "pero" - koje se tu i tamo pravi od kraveceg roga). I sad, i te od roga, a kada se svira akusticna metalna gitara ili el. gitara - izvlace prilicno zanimljiv zvuk, koje neki drugi materijali ne mogu. A ove "moje" su jos bolje (doduse, mislim da je i do oblika, ali materijal je pre svega).
I onda sam ja to dao jaranima gitarosima sa kojima sviram da probaju. -ono, ajde lepi, da vidimo, jel' ova doktorska trzalica izvlaci medicinske sestre andjelice iz tih zica, il' kako to zvuci.... -i naravno svi su rekli, bouze, ovo ti se oduzima do daljnjeg, a vratice ti se kad mi budes napravio neku :)
I sad sam ja u tripu - ajde, napravicu im... -a prilicno sam siguran da ce tu onda doci do neke lancane reakcije. Npr napravio sam i neke drvene, koje isto izvlace sulud zvuk iz metalnih akustara (nisu uporedive sa bilo cim sto "vec ima") -kvaka je naravno "od cega" :) itd.
Inace sam seckao jednu koskicu pre par dana onim nekim lidl bonsekom, pa je na njemu list za metal sitni - kao sece, al' posto su ti listovi za polu-kratnu upotrebu, kao sve iz te firme - ne znam. Bas cu ovih dana da odem da uzmem list neki krsteniji za metal pa cu probati. Vidim ovaj "moj" kasapin secka kosti rucnom testerom, i koliko mogu da vidim prilicno su krupni zubi (kao za drvo), a tanak list. Inace nisam bio neko vreme u toj kasapnici pa da ga pitam.
Ukratko - ako neko svira neku tamburu - nek' si napravi trzalicu od koske, -moze pivo da mi zovne kad se vidimo, iako sam prestao da pijem, al' rado cemo napraviti presedan :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Bansek, al' mesarski

Post by drBouz »

Nesto kasnije..., bio sam u vobiju, ima bas kasapski bonsek za 40ak jura, i list od nekih po' metra za 1450. Znaci kao imaju bas listovi za kosti, s tim sto ja imam onaj mali ram od 30 santima, pa cu da pogledam prvo da l' ima taj neki mali po ostalim radnjama.
Probao sam ubodnom, neka za drvo testerica - pa kao secka okej - kada moze da se pridje lepo - ono kad je cista putanja za rez.
Ovo mi dakle sve skupa zvuci kao primer iz prakse ono sto je BR nekom prilikom napisao za rucnu vs bilo koja elektricna testera - otprilike dobrom rucnom odradis brze i preciznije nego bilo kojim masinskim alatom.
U svakom slucaju, ako ima neko medju bracom drvoradnicima da je i brat-muzikant, nek' proba (a nek' proba i od drveta da napravi - za pocetak bilo kog, pa ce skontati) - pa nek' javi utiske kako zvuci tandzara kad se potera sa koskica-trzalicom.
User avatar
Vlajkoral
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 12 Jun 2015 18:24
Location: Indjija

Re: Bansek, al' mesarski

Post by Vlajkoral »

Ja uzo list u vobiju, napravio drveni ram sa zategom (koji mogu fino da zategnem za razliku od vobijeve mesarske testere) i cepam svinje na pola sa tim ide kroz kosku ko zmaj...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bansek, al' mesarski

Post by mbole »

za ubodnu.. uzmi list za metal, ima ih i dosta dugackih
Post Reply