Bzvze pitanje o staklu

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Bzvze pitanje o staklu

Post by LepoJeBitiFin »

Kako najlakse da očistim prozorsko staklo od lepljive trake . Uspeo sam da skinem sve parcice trake ali su na staklu ostali delovi lepka sa iste . Na suncu se taj lepak spekao i sad je muka živa da se skine . Prskao sam alkoholom , malo se razmaze i ostane još gore .
Ima li neko hemijsko sredstvo da ga totalno rastvori ?
Ili da probam mehaničkim putem da grebem ?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by singer »

Grebač za staklokeramičke ploče pa posle nitro...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by mbole »

Treba ti neki rastvarac koji sporo isparava. Da bi imao vremena da rastvori lepak, i da ga ti onda obrises ili barem lakse sastruzes.

Daklem... prvo uljanim razredjivacem skines sam lepak. Treba ti dosta papirnih ubrusa, posto kad skine deo lepka, on se prenese na ubrus i onda ga samo razmazujes... mora novi ubrus.
Nekada je toliko speklo, da razredjivac ne moze dovoljno da ga rastvori, ni iz par pokusaja, ali ce ipak da ga omeksa, pa ce biti mnog lakse skinuti ga nekim strugacem tipa ovoga za stakloker ploce sto pomenu singer, ili nesto ovako...
https://www.wobyhaus.co.rs/molersko-far ... ebac-140mm
Kad si sve to skinuo, povrsina prozora je ostala masnjikava od razredjivaca, sada ides alkoholom ili nitrom (pazljivo sa nitrom da ne zeznes farbu ili plastiku rama) samo da uklonis tragove uljanog.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by Fica »

Ja sam sa plasticnog vizira na motoru skidao lepak od nalepnice za registraciju sa wd40. Posto nema cime da se guli jer se odmah ogrebe. Naprskam wd40 ostavim malo i vatom sam skidao, posle samo odmastim sve to. Meni je to fino odradilo posao.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by LepoJeBitiFin »

Imam nitro a i uljani razredjivac .
Nabavio sam i ovaj grebac , pa kad odem sledeći put u stan ću da probam .
Svaki put oko nove.god. lepim sijalice po prozoru i nikada problema , jedino sam ovaj put kupio neku jeftinu lepljivu na pijaci i ona napravi problem ( kod odlepljivanja lepak ostaje na prozoru a plastična folija u ruci ) Tako mi i treba kad sam poleteo za jeftinim . . .
Hvala ekipi na savetima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by mbole »

Moze i WD... On se u sustini "zavlaci" ispod lepka i odvaja ga od stakla.
No.. posto je ovde u pitanju staklo, uljani razredjivac je efikasniji, a nema bojazni da ce ga ostetiti, ko sto je to slucaj sa plasticnim vizirom.

Nitro je slicno kao i aceton "prebrz", to jest prebrzo ispari. Lepo rastvori lepak, ali dzabe kad ne stignes da skines, a on vec ispario i ponovo se lepak stvrdnuo.
Pored toga, prilicno su agresivni prema okolnim stvarima (farbi ili plastici, ako su u pitanju PVC prozori). Pa treba bas paziti sa njima.

Ima jos jedan trik sa acetonom...
Navlazis dobro njime papirnu maramicu i stavis je preko lepka. Ostavis da se skroz osusi, tipa pola sata.
Rastvori sav lepak, i "usisa" ga u maramicu.
Ne znam tacan mehanizam kako funkcionise, i meni je delovalo sasavo, pa sam morao da probam :) al radi.
Jedino sto sam probao sa super lepkom, ne sa selotejpom, al ne vidim sto ne bi radilo i sa ovim.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by drBouz »

mbole, kapiram da tu dolazi do pojave kapilarnosti, pa ga to usisa.
Za skidanje zapeklog lepka i svega necega sto je zapeklo, a razredjivaci to tope (samo im treba vremena) zgodna fora je - nakvasis razredjivacem, i prekrijes najlonom (polietilen, posto on ne j. zivu silu rastvarace). Ja sam tako recimo skidao boju sa sita dok sam radio sito, a i kad preeksponiram one inace tvrde (za tekstilne vodene boje) emulzije, i posle ih jos dopecem.
Ova gajba u kojoj sam, pa je bilo kojekakve stroke po nekim staklima (koje su me do te mere nanervirale, sto je u mom slucaju baaas baaas tesko, recimo imam u svim prozorima stiropore trenutno), skinuo sam ih rendetom i verovatno tamo gde nisam mogao da pridjem dletom.
Uglavnom, probaj ovo kako sam ti rekao (ako naravno mozes da to izvedes bez da razredjivac dodje i na okno od prozora, jer opet, zavisno od rastvaraca i prozora - moze i njega da nagrize. Mozes i alkohol tako da ga razmeksa, pa kad malo ispari alkohol mozes da probas drugom trakom da skines - ono zalepis traku preko toga, i odma povuces, vuces u pravcu trake (znaci vrlo ostar ugao, ne vertikalno u odnosu na staklo - isto nalepnicu/traku kad odlepljujes, ako moze da se odlepi, kad je malo nacnes, natezes foliju u ravni folije, a ne da odizes pod velikim uglom, ili da je prevrnes na drugu stranu. Treba malo strpljenja, al' na kraju mnogo brze uradis nego kad vuces na gore ili preklopljeno (jer se ili zacepi, ili ostane lepak).
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by LepoJeBitiFin »

Rešeno , uhvatih malo vremena za vikend da odem do stana .ispade da je Nitro majka - Mara za ove stvari .
Krpom sam nanosio razredjivac , a ono što se rastopi i ostane na staklu kupio sam papirnim ubrusima . Mora se brzo raditi jer se nitro odmah suši .
Naravoucenije : ne koristite jeftinu lepljivu traku za ovakve stvari ili još bolje NE LEPITE NIKADA NISTA PO STAKLU . . .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bzvze pitanje o staklu

Post by mbole »

Ostatak price preseljen u: viewtopic.php?f=12&t=8730
Post Reply