KARBID Za Aladinovu lampu

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

KARBID Za Aladinovu lampu

Post by LepoJeBitiFin »

U gomili gvozdja spremnog za kasaciju isceprkah ovu ( nekoriscenu ) karbid lampu .

Image
Image
Image
Image

Da ne bi zavrsila u sekundarnim sirovinama pokusacu da je stavim u funkciju ( kod mene u dvoristu )

Uspeo sam da je rasklopim i donekle shvatim sistem rada .

Ovaj otvor ( 1 ) je za vodu .

Ista se dozira na ( 2 )

Kaplje pored ove iglice ( 4 )

Karbid se stavlja u ovaj resetkasti cilindar ( 5 )

Da li neko zna gde mogu da nabavim-kupim karbid i dfa li je gore pobrojano tacno ?

Hvala

p.s ako postoji neka opasnost recite da se manem pustanja u pogon
--------------------------- spojene poruke


hmmm , interesantno , gledajuci sa kompa vidim sve slike a sa mobilnog samo trecu ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: KARBID Za Aladinovu lampu

Post by BR »

Dobrodosao u svet trazilaca hemijskih jeediinjenja koja su nekada bila slobodno dostupna, a onda su evoluirala u ultraopasna. kalcijum karbida ili karbitta za lampe jednostavno nema. moze da se nabavi u hemijskim labaratorijama, a posttoji i sredsttvo prottiv krtica, koje je u sastavu 80% kalcijum karbid, ali nisam video nikakva iskustva u koriscenju za pogon lampi.

Jedino sto ti jos ostaje je da se raspitas u nekom speleoloskom drustvu u kraju, oni su jedini za koje znam da jos uvek koriste karbit za lampe.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: KARBID Za Aladinovu lampu

Post by LepoJeBitiFin »

Da probam ovako ?

Image Image Image Image
--------------------------- spojene poruke


Sad videh odgovor , hvala BR .
I ja sam video u prodaji karbid " protiv " krtica ali nisam siguran koliko to odgovara ovoj nameni .
Ima nekih rudnika u u blizini pa cu da stupim u kontakt sa rudarima da nemaju nesto u starim zalihama ili
mozda imaju iskustva sa ovim, za krtice .
Post Reply