Ispucali zidovi - savet

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Ispucali zidovi - savet

Post by BlackStecker »

Pozdrav majstori,

primetio sam ispucale zidove na 3 strane u uglovima na tavanu - posto se kuca nalazi u kraju gde se desio zemljotres pre oko 10 godina, pretpostavljam da su ovo posledice toga. Moje pitanje je, kako preporucujete da se ovo sanira? Svaki savet je dobrodosao. Hvala! Evo slika:

Image

P.S. Kuca je visoka, na dva sprata - slike su sa tavana koji je ujedno i visoko potkrovlje. Na prvom spratu sam primetio ispucale unutrasnje zidove ali koliko sam razumeo to je ispucao malter...
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by J.Vlada »

Bez namere da te plasim ali ovo uopste nije naivno a moze da bude i jako opasno.
Potrazi nekog iskusnog majstora da pogleda to na licu mesta.
Najbolje bi bilo da pozoves nekog arhitektu ali u ove '' novopečene'' nemam bas puno poverenja.
Bio je jedan odlican, preko puta Zelezničkog parka ali ne znam dal je jos uvek aktivan. Probacu da se raspitam.

Ovde je problem sto bočni zidovi trpe teret krova ( preko rogova ) a nikako nisu povezani sa kalkanima.
Zbog toga su bocni zidovi poceli da se ''čepe'' .
Sad bi prvo trebalo to da se vrati a posle nekako pa se poveze.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by J.Vlada »

Ne vidi se na slikama, kako je uradjena krovna konstrukcija...
Mozda i tu ima grešaka koje jos pogorsavaju sve to.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BR »

vlada tti je dao dobar savet. Ovo uopste nije za zezanje. uZrok su visoki nadzidci, koji nicim nisu osigurani da priimaju horizontalno opterecenje od rogova. Da bi se saniralo, moraju da se najmanje postave zatege u kalkanskim zidovima.

Jer koristis taj prostor uopste? ako ne koristis, postoji relativno prosto resenje za prvu ruku, i na brzinu. Po meni, a nesto sam oko toga i skoluvao, ovo ovako ne bi trebalo da ceka zimu i sledeci sneg. Nikako.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BR »

J.Vlada wrote: 04 Oct 2021 21:58 Ne vidi se na slikama, kako je uradjena krovna konstrukcija...
Mozda i tu ima grešaka koje jos pogorsavaju sve to.
Vlado, moze da bude, ovde se nigde ne vidi ni jedan element koji prima horizontalno opterecenje koje se trudi da razmakne zidove. Poslediica priucenih majstora.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by J.Vlada »

BR wrote: 04 Oct 2021 22:33 Jer koristis taj prostor uopste? ako ne koristis, postoji relativno prosto resenje za prvu ruku, i na brzinu. Po meni, a nesto sam oko toga i skoluvao, ovo ovako ne bi trebalo da ceka zimu i sledeci sneg. Nikako.
Imam i ja ideja za '' prvu pomoć '' i da ''pregura zimu'' ali ne znam koliko je čovek vičan takvim poslovima.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BR »

U sustiini, ima nekoliko nacina na koje bi ovo moglo da se trajno sanirai, ali u domacim uslovima, najverovatnije ce biti najednostavnije, i najjeftinije da se sve skine do zadnje ploce na vrhu, ona utegne, a onda iznad napravi kako treba. Druge metode, koje nisu toliko invazivne ne kostaju nista manje, naprotiv.

ono sto bi mene brinulo je to trusno podrucje. Sa krpezima za za zimu, samo da se nadas da nece opet da ljuljne.

Ne vidi se na fotografijama, sta je pokrivka na ovome? Pretpostavljam crep, sto je najgora opcija za ovako nesto.
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BlackStecker »

Hvala svima na pomoci - evo jos jedne slike:

Image
J.Vlada wrote: 04 Oct 2021 23:13
BR wrote: 04 Oct 2021 22:33 Jer koristis taj prostor uopste? ako ne koristis, postoji relativno prosto resenje za prvu ruku, i na brzinu. Po meni, a nesto sam oko toga i skoluvao, ovo ovako ne bi trebalo da ceka zimu i sledeci sneg. Nikako.
Imam i ja ideja za '' prvu pomoć '' i da ''pregura zimu'' ali ne znam koliko je čovek vičan takvim poslovima.
Ne koristim taj prostor, to je uglavnom sada za odlaganje stvari trenutno. Nemam iskustava sa radom na visini (kuca je oko 12m visine) a ni sa gradjevinom nazalost. U kraju gde se nalazi kuca (Mionica) skoro ni da nema zidara, a one koje sam nasao su zauzeti narednih 8 meseci. Koji mi sledeci korak predlazete, ne znam kome da se obratim - da nadjem arhitekte/agenciju pa oni da nadju izvodjace, ili neku firmu koja radi gradjevinske radove?

Trenutno se planiraju gradjevinski radovi u Martu 2022 pa bih mogao tada da vidim sa majstorima da preusmere radove da se ovo prvo uradi - ne znam samo sta da radim do tad posto kako kazete ovo ne sme da prezimi.
BR wrote: 05 Oct 2021 08:43 U sustiini, ima nekoliko nacina na koje bi ovo moglo da se trajno sanirai, ali u domacim uslovima, najverovatnije ce biti najednostavnije, i najjeftinije da se sve skine do zadnje ploce na vrhu, ona utegne, a onda iznad napravi kako treba. Druge metode, koje nisu toliko invazivne ne kostaju nista manje, naprotiv.
ono sto bi mene brinulo je to trusno podrucje. Sa krpezima za za zimu, samo da se nadas da nece opet da ljuljne.
U svakom slucaju bih uradio nesto sto je trajno resenje jer planiram da zivim u toj kuci - koliko sam razumeo treba skinuti ceo krov i napraviti novu/ispravnu konstrukciju (grede)? Pa onda popraviti te ispucale zidove i nekako ucvrstiti te spojeve? Izvinjavam se laik sam sto se gradjevine tice ali cak i ja vidim da je ovo radjeno preko stapa i kanapa, jos i (nevezano za ovu temu) ta fasadna cigla je stavljena pa pretpostavljam da i iza nje moram postaviti red blokova, ili da se srusi taj ceo deo sa ciglom...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by mbole »

Lelke...
Ovi su napravili nesto sto bar lici na stolicu sa jedne strane, a sa drugie ih valjda mrzelo?
Ma nema to kud :) sto bi rekli "majstori".
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BlackStecker »

Evo i video "ture" =D
https://youtu.be/u-nYCM21LS4
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BR »

Mionica je u podrucju na kome nema igranja sa konstrukcijom objekta. Sve mora da bude kako treba, jer kada se zaljulja, onda ovakve kuce ostaju bez krova. Imam kucu u istoj zoni, nekih desetak kilometara od Mionice, tako da popriilicno dobro znam siituaciiju. ovde je obavezno da ti iiskusan staticar pogleda kucu i predlozi mere za sanacikju, mada se plasim posle gledanja videa da ce tu sanacija biti vrlo obimna.

Na videu se vidi da su celi kalkanski zidovi napravljeni od opeke, a da konstrukcija u coskiovima uopste nije povezana. kAda sam rekao skidanje do ploce, nisam mislio na skiidanje samo krova, vec i rusenje svih tih zidocva koji su poleteli, a onda zidanje novih, iispravno povezanih sa donjom konstrukcijom, ali i medjusobno povezanih. I proracunatiih tako da mogu da podnesu opterecenje u toj zoni. Ono sto me brine je kakva je konstrukcija ispod AB ploce, posto "majstor" koji napravi ovo na vrju, nije u stanju da napravi ni ispod ploce nesto smisljenije. Ajd da se nadamo da barem imas neki serklaz, ali to mora da se stemuje i gleda, i da se snimi armatura u tim serklazima.

Jedino reesenje ako ni ispod konstrukcija nije adekvatna je postavljanje AB konstrukcije spolja, preko zidova. Takva konstrukcija bi utegla ceo objekat. Takva konstrukcija opet zahteva iskusnog strucnjaka, kojii ce da stane iiza toga. imam jednog u glavi, iskusan projektant i staticar, a radi godinama u Mionici.

Privremeno resenje, sa velikim ogranicenjima, bi bilo da se odmah skine sav crep, da bi se smanjilo opterecenje na konstrukciju, posto tog crepa ima nekoliko tona. sledeci korak bi bio postavljanje celicnoh zatega, i oko, da bi se sprecili zidovi ispod vencanice da odu, ali i takvih da povezes svaki par suprotnih rogova. Takve zatege koje bi vezivale rogove, i primale na sebe horizontalne sile, koje su ti oborile bocne zidove.

Na kraju, krov bi za ovu zimu pokrio daskom, ii ter papirom, a onda razmisljao o ozbiljnoj rekonstrukciji na prolece. IIskreno, da sam vlasnik ovakve kuce, ne bi razmisljao o 2022, vec bi odmah gledao da preduzimam korake. Sa ovakom konstrukcijom price ma izdrzace to ne prolaze. izuzetno je opasna, i da kucu pregleda neka gradjevinska inspekcija, verovatno bi dobio zabranu koriscenja do sanacije.

Oko Mionice imas poprilican broj strugara na kojima je daska ne previse skupa, ako nista drugo, na desetom kilometru ka Krcmaru imas Miliivoja Savica, pa se raspitaj sta je najjeftinija opcija za daske.

Kao prvi korak, koliko sutra, ogradi sve pristupe bocnim stranama kuce i spreci porodicu da se seta okolo. Ja bi postaviio i nadstresnicu iznad ulaza, od greda i dasaka, za svaki slucaj, pre nego sto radim biilo sta drugo.
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BlackStecker »

BR wrote: 05 Oct 2021 21:18 Mionica je u podrucju na kome nema igranja sa konstrukcijom objekta. Sve mora da bude kako treba, jer kada se zaljulja, onda ovakve kuce ostaju bez krova. Imam kucu u istoj zoni, nekih desetak kilometara od Mionice, tako da popriilicno dobro znam siituaciiju. ovde je obavezno da ti iiskusan staticar pogleda kucu i predlozi mere za sanacikju, mada se plasim posle gledanja videa da ce tu sanacija biti vrlo obimna.
Hvala na detaljnom odgovoru - poslao sam vam privatnu poruku :prsgore:
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by J.Vlada »

Sve sto je BR rekao je tako ali pored toga pogledaj i ovaj video.
Nesto tako sam i ja mislio ali za nijansu drugacije i vise komada.
Moze da bude za prvu pomoć mada ga često upotrebljavaju i kao rešenje problema.
Da bi uradio drugačije, biće ti sigurno problem kraj sezone, nedostatak majstora a to se i prilično da košta.
https://www.youtube.com/watch?v=hO2YIn4SXCs&t=2s
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Ispucali zidovi - savet

Post by BR »

Vlado, nanesto slicno sam i mislio kada sam pisao o utezanju okolniih zidova. No, ovde je mnogo veci problem sto je u pitanju trusno podrucje, a iznad ploce se ne vidi ni jedan vertikalan serklas. Horizontalne veze zida sa plocom su vec nacete, a ako neko izmakne ono dole...
Post Reply