Etsy, amazon handmade i slicni sajtovi - radi li neko sa njima?

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Ne, ti odmah uz slike i opis predmeta postaviš cenu. Ako kupcu odgovara stavlja predmet u korpu i plaća. Tog trenutka Etsi prenosi novac Paypalu, a ti dobijaš informaciju o tome. Kupac može tebe da kontaktira porukom ukoliko dozvoliš tu opciju, u slučaju da hoće neku personalizaciju, tipa ime, posveta, boja i sl. Od trenutka kad ti je uplaćen iznos počinju da teku rokovi za izradu i slanje, koje si ti postavio u opis predmeta.
Ukoliko su troškovi slanja uključeni, kupac vidi ukupnu cenu, a druga varijanta je da mu se prikaže cena proizvoda + troškovi slanja koje takođe ti unosiš prema regionu u trenutku postavljanja predmeta u izlog prodavnice. Možda zvuči komplikovano, ali nije veruj mi jer te vodi prilično intuitivan Etsijev meni.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Aha. Jasno. (nije komplikovano, mislim - ne zvuci mi uopste komplikovano - znaci pre upustanja u samu akciju, prosetas se ili pogledas na sajtu ako imaju podaci (posta, dhl, ovaj/onaj) - i vidis okvirno cene za posiljke po tezinama i regionima), i pri postavljanju predmeta to vec napises (slanje ukljuceno u cenu, fazon "free shipping" (tvrdim da je ova opcija bolja - posto mozak ljudski, iz mog istrazivanja od ranije, reaguje pozitivno na to - kad mu predstavis da je dobio nesto za dzabe, iako i on i ti znate da i ti i on znate - da nije, nego je sve platio) - ili je plus shipping (po meni losija opcija), i fazon jasno je sve k'o dan). Yeah. Hvala. Zvuci mi da cu se upustiti, pa od prve prodaje, kapiram da ide delic za pivo - koje necu ja popiti :)

P.s. -evo sad nesto vratih memoriju, kad sam kupovao neke gluposti sa alija, ono pre covid-a kad je bilo bas dosta njih "free shipping" - pa je bilo istih artikala, i onda imas "free shipping", i +shipping, - i total price je prakticno ista - mislim da sam vise puta u ono "interesantno mi je" kliknuo te - free, nego ove koji nisu - iako je dakle ista lova.
A i dok sam radio sito, pa sam tu i tamo poklanjao musterijama kojesta (tipa kalendare, i tako te neke sitne gluposti, i neke slike sam radio recimo (moje) (bas slike -sitostampa, ne slike-fotografije) - i oni se oduseve - iako su to sve platili svi oni, a ne ja - mislim, nisam morao, naravno - al' ne bi bio nista deblji od tih para da sam ih ustedeo - a to je recimo jedan od nacina da, ako i radis posteno zadrzis musterije.
Mislim, rasirih ja malo, al' ostavicu - posto je ovo dosta dobar savet i za drugare drvo-radnike, koi rade ovde.
regularan tip skroz
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

Etsy od pre izvesnog vremena ne dozvoljava otvaranje shopova iz Srbije, Bosne, Crne Gore ....
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Realno, nekoliko postojecih nije zasluzilo da budu tamo
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nego, @diplmajstor, kako se salju predmeti? Sta je od servisa prihvatljivo?
Ja sam probao pre 10ak godina preko poste ali me je kolicina bespotrebne birokratije naterala da odustanem.
Tada su DHL i UPS jos uvek bili nepristojno skupi, bilo je prilicno komplikovano, mada, tada su mi i pojmovi skupog bili na potpuno drugom nivou.
Kako to ide danas?
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

.
Last edited by J.Vlada on 26 Aug 2021 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

mrdjenovac wrote:Etsy od pre izvesnog vremena ne dozvoljava otvaranje shopova iz Srbije, Bosne, Crne Gore ....
u kom smislu?
neko aplicira, i oni odgovore - we are sorry, but we don't accept craft-bla-bla-bla iz srbohercegore, at this time?
regularan tip skroz
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

maricaiivica wrote:Nego, @diplmajstor, kako se salju predmeti? Sta je od servisa prihvatljivo?
Ja sam probao pre 10ak godina preko poste ali me je kolicina bespotrebne birokratije naterala da odustanem.
Tada su DHL i UPS jos uvek bili nepristojno skupi, bilo je prilicno komplikovano, mada, tada su mi i pojmovi skupog bili na potpuno drugom nivou.
Kako to ide danas?
DHL je i dalje skup i komplikovan. Ja imam odlična iskustva s Poštom. Nema puno papira (sprovodnica + carinske deklaracije) i popuniš ih za 15 minuta. Zavisno od dimenzija i težine predmeta možeš da šalješ kao pismo (do 2 kg), paket, ili EMS (brza pošiljka u međunarodnom saobraćaju). Cena je najpovoljnija za pismo, a najveća za EMS (normalno :D), ali je zato EMS najelegantniji. Ne samo da dozvoljava veće dimenzije (za neke zemlje i do 1,5 m), nego je i dosta brži. Jedna mi je pošiljka isporučena kupcu u sred Teksasa u roku od 7 dana. Nisam mogao da verujem. Ima i suprotnih primera, naravno iz našeg regiona. Takođe EMS je do Splita putovao mesec ipo dana :pucko:. Korona je unela dodatnu zbrku, tako da se rokovi teško mogu ispoštovati (npr. Australija sve prispele pošiljke smešta u karantin 2 nedelje, pa tek onda šalje u redovnu proceduru). Ali ako se sve ovo naglasi u prodavnici i kupac prihvati rizik koji ne zavisi samo od prodavca već malo i od više sile, onda je dogovor moguć.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

Zvanično objašnjenje je zbog nemogućnosti da se novi shopovi povežu na Etsy payment što će reći da Etsy više ne saradjuje sa Paypal u smislu transfera novca od Etsy ka prodavcim ... kao i Ebay koji je platni promet za prodavce preneo na Payoneer .... stari shopovi sasvim normalno rade i oni uplate primaju preko paypal.
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

Nema potrebe da se bilo šta šalje sa dhl i slično i ne znam otkuda nekima ta ideja. Å alje se pošta Srbija - fizička lica : pisma, paketi, ems i pravna lica/preduzetnici - usluga post export. Sve cenovnike imate na sajtu pošte i obračunava se prema težini. Takodje i maksimalne dimenzije/težine paketa za svaku zemlju ponaosob.
Ems je najskuplji ali nema razlike u eleganciji i brzini isporuke u odnosu na običan paket. S njima može da se pošalje veći paket za usa (mada ja sa post exportom šaljem i izuzetno velike pakete za usa i ne vraćaju) i dostavljali su za Australiju za vreme corone.
Ja nisam imao iskustvo sa karantinom kada sam slao za Australiju i sve je bilo normalno.
Koliko će brzo paket stići do kupca najviše ima veze sa carinom u zemlji primaoca, tj paket čeka carinjenje i to traje 10-20-30 dana.
Ako šaljete pakete sa robom kao fizičko lice i to radite često velike su šanse da vam naša počne vraćati pakete ... kao i inostrane carine - Nemačka, Å vedska ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sa kojim obrazlozenjem ih vracaju?
Cisto me zanima...
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

Obrazloženje je da se radi o komercijalnoj robi, trgovini i prodaji čime se ne možete baviti kao fizičko lice. Pod tim se podrazumeva ne samo nova nego i polovna roba. Pretpostavljam da i carine drugih zemalja tj EU vrše pritisak da se smanji saobraćaj takvih pošiljki - neke minimalne vrednosti sa deklaracijom da je u pitanju poklon, kako se najčešće šalje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Meni je to sve sasvim u redu.
Robu treba da prati racun a fizicko lice koje se bavi preduzetnistvom je nelojalna konkurencija. Porez je nesto sto se placa u svim normalnim zemljama.
Zamisli, jos i da izvozimo proizvode iz garaze, koje pravimo posle radnog vremena :/
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Cek', znaci ako je neko registrovan kao firma, i zalepi racun uz posiljku - sve o.k. - mislim, nema tog potencijalnog smaranja?
Mada, meni malo bezveze da vrate nekom nesto od deset jura, realno.
Kod nemaca dok sam bio, kupio sam bogaoca na ibejevima i amazonima i tsl., sto novo, sto polovno - ono novo, ako je brat kinez - ako ne insistiras - NE posalje i racuncic uz to, ako je nemac - podrazumevano je da ce bez izuzetka da posalje racun/dokaz da si mu platio/uplatio. Firme, kad sam im rekao u porukama da sam stranac/nisam nemac (i zato kucam na engleskom) - su mi recimo cak poslale one racune za carinu za povrat pdv-a ako to iznosim iz germanije, t.j. eu.
E sad, ko je nama kriv sto pojedine zemlje stimulisu svoje proizvodjace, i mecu ko'kog god mogu turpiju u zupcanike strancima na svom trzistu (kina je prelep primer toga, recimo), za razliku od nase, koja se - licno imam neretko takav utisak - svojski trudi da ugusi i ugasi ama bas vaki vid proizvodnje. Mislim, verovatno ne, ali ponesto je tako lepo sve izorganizovano da radje odustanes, nego da se upustis.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije samo racun, ima tu jos papirologije kada radis izvoz kao firma (carinska deklaracija...).

Cemu sve to...

Recmo... za odredjene robe postoje i izvozne carine (nista neobicno, svi to imaju), neke robe podlezu posebnim propisima (oruzje npr...), postoje robe koje ne smeju u odredjene zamlje (npr u Nemacku ne smes da izvezes suvo drvo vinove loze) za vecinu toga mozes da se oslobodis placanja PDV-a (naravno ako si u PDV sistemu), itd itd...

Mada generalno... nije "rocket science", za proste stvari, iako je prilicno zagonetno kada radis prvi put (nisam to radio godinama, svasta se promenilo, pa ne mogu da ti dam neki preterano pametan direktan savet).

Koliko vidim i posta ima neki "all inkluzive sistem": https://www.posta.rs/lat/privreda/uslug ... izvoz-robe
Post Reply