Spiritus

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Spiritus

Post by Fica »

Zanima me par stvari oko spiritusa.

Ovo sam pronasao kao obasnjenje sta je spiritus tacno. preuzeto sa ovog sajta http://slikarskatehnologija.wordpress.c ... edivaci-2/

"Å piritus je etanol sa dodatkom najčešće metanola, benzola, toluola ili nekog drugog denaturalizovanog alkohola, pa samim tim nije za ljudsku upotrebu. Slabo žućkaste je boje, miris specifičan, različit od etanola. Koristi se za otapanje smola, komponenta je lakova, fiksativa…Štetan je po zdravlje, a stepen otrovnosti zavisi od sastava."



Da li je opasan za kozu na rukama, posto kolega hoce neke lovacke rukavice da potopi u spiritus i da ih navuce na ruke da ih malo prosiri jer su mu tesne, a kaze kad mu se ruka malo oznoje, one se prosire i budu ok a posle kad se osuse se skupe tj. vrate u prvobitno stanje. On mi rece da je davno 60ih god potapao cipele u spirit ili spiritus ne seca se bas, pa su tako prosirivali cipele.

Da li znate jel ovo pije vodu ili jel postoji neko sredstvo za takvu namenu. Jer ovo sto sam procitao pise da je otrovan itd...

P.S. Plus bio sam u 10 farbara niko nema spiritus svi rasprodali i pitanje da li ce nabavljati, cak sam bio i kod jednog sto prodaje parket i stvari za podove posto su me i tu uputili. Ni oni nemaju, tj prodavac nema pojma i sta je spiritus tj misli da je neka rakija.
Last edited by Fica on 02 Dec 2020 13:14, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajmo redom. Defnicija koja pise na sajtu je netacna. Spoirius je svaka mesavina alkohola, u kojoj je metil alkohol prisutan u procentu koji onemogucava ljudsku upotrebu, a u koju je dodat denaturant, obicno vrlo gorka supstanca, sto ga cini vrlo neprijatnim za pijenje, da bi se izbeglo trovanje (Osim ako nisi Rus)

Denaturanti se dodaju u jako malim kolicinama, i osim ukusa nemaju uticaja na druge osobine spiritusa.

Dodatna prednost denaturisanog spiritusa je sto na njega nema akcize kao na ostale akohole, pa se desava da se i obican cist etil denaturise.

Na srecu, pa u ovoj zemlji, pogotovo u ovoj situacioji Etanola koncentracije 96% na svakom cosku. Potpuna je zamena za spiritus za sve upotrebe, uz dodatnu prednost sto nije otrovan, pa je bezbedniji kada se koristi kao rastvarac.

A da ce omeksati rukavice hoce. Kao sto ce omeksati i drvo za pojedine aplikacije. A moze da se iskoristi i za rastvaranje selaka, i razne druge korisne namene.

A sto se prodavaca tice, pre nekih malo vise od dvadesetak godina sam se ubijao trazeci spiritus, i dobio objasnjenje da ga nema, posto se pravi od uvoznih sirovina. Kao da nemamo krompira i zitarica.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Sto se tice rukavica onda bih isto dobio i sa etanolom od 96%, posto spiritusa nigde svi rasprodali ili mi daju petrolej ili white spirit.

A spiritus jel bi stetio kozi (ruku) zbog tih dodataka ili ne? Posto sam ja njega razumeo da hoce da ih potopi u spiritus i navuce na ruke pa dok se ne osuse da poprime oblik tj da se omeksaju i razvuku se.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Postici ce isti efekat i sa alkoholom. i nece mu izaci deveti putnik na rukama od alkohola.
Alkohol ima tu osobinu da kad se nanese na kozu, i potom ispari - koza, ako je neka mekana, ostane mekana. Kada je pokvasis vodom recimo - pa kad se ta voda osusi - koza vise nema onu mekocu, nego postane dosta grublja. Llicno recimo i vozim, i vozim bajs, i kad god mogu sve radim u mekanim sljakerskim koznim rukavicama, one za 350-500 kinti, - recimo nedavno sam se razbio na bajsu - leva rukavica, koja je primila najveci udarac je bukvalno izrovana - da je nisam imao, ili da sam imao one neke smesne biciklisticke do clanka - paaa, mozda ne bi sad kuckao. Desna pristojno izguljena. Na nogama nisam imao rukavice, pa je tu proslo malo tuznije po mene... :)
Uglavnom, to sto namerava da uradi - alkohol ce odraditi isti pos'o.
regularan tip skroz
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Znam ja da mu alkohol rukama nece naskoditi, zanima me spiritus sobzirom na dodatke da li je uopste i valja to raditi sa njim?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo redom...
Nije denaturalizovan nego denaturisan. Naturalizacija je pojam iz sociologije :))

Ne slazem se da 96% etanol isto rastvara selak kao spiritus. Iz prostog cistog iskustva (mrzi me da se posle n godina bajam sa smirdljivim delom fizike, to jest hemijom :)).
Upravo rastvaram selak u 96% i evo ga muci se vec drugi dan na 2pound cut, dok je to u spiritusu radio za dan bez problema.
Inace, spiritus sam svojevremeno kupovao kod one firme sto drzi i selak, nikad ne zapamtim kako im je ime, znam da su u Kaludjerici.
Trenutno ga nemaju ni oni.

Takodje, pri ciscenju raznih stvari je spiritus to obavljao bolje, nego cist etanol. Po mirisu bih rekao da je u pitanju klasicna mesavina sa metalnolom.

E sad... sto se tice rukavica...
Stvano ne znam da li metanol i drustvo prave neke probleme sa kozom ruku, al ko sto BR napisa, ako vec imas etanol na svakom cosku za smesne pare... cemu zavitlancija i bilo kakav rizik?
Drugo... voda sama ce stvrdnuti kozu, ali postoje i sredstva za odrzavanje/omeksavanje koze koja ce to sasvim lepo da dovedu u red. Ima ih i po sistemu "kucne radinosti", gde su glavni sastojci mast i sapun, koliko se secam. Proguglaj malo ima toga dosta.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Hvala na informacijama ljudi. Reci cu mu da proba sa alkoholom 96% ali poznajuci njega trazice spiritus. U jednoj farbari na Bulevaru revolucije mi rece covek da bi trebo da dobije spiritus ove ili eventualno sledece nedelje. Pa Bole ako ti treba mogu ga uzeti posto cu najverovatnije i njem da uzmem.

https://www.farbara.rs/shop/spiritus-1l/
Last edited by Fica on 02 Dec 2020 16:41, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To sto se tebi ne rastvara selak itekako moze da ima veze i sa staroscu selaka. Sto stariji, to se lakse rastvara. Pogotovu kada stoji na toplom. Meni se desilo, da mi je sa istim alkoholom, i istim selakom (iz iste boce, i iz istog paketa, garnet( razlika bila nekoliko dana, u razmaku od 2 godine.

Posle sam probao i sa spiritusom koji san negde iskopao, ista prica za taj garnet, sporo se rastvara.

Potopi teglu u mlaku vodu, ubrzas rastvaranje drasticno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kaka bre tegla, treba mi 50mll :)
Ne treba mi ni toliko, al nemam analiticku vagu da odmerim manje :)

Ma kreten (ja) ne moze da pronadje spiritus, a siguran sam da imam flakce sa bar 100mll. Doduse... moguce je sam ga nepazljivo ostavio na terasi, i da su ga moje zeMske fiknule u kantu ne razmisljajuci o cemu se radi (skoro prazna flasica necega... kanta.. :))

Fico... ako navatas, kupi, pa dobaci kad sledeci put prolazis kroz Bataju.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Vazi, reseno. Samo da ga nadjem :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Lako se nadje. Evo ovde Jakartin.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IO7VcmZZs5k[/youtube]

E al smo tad bili mladi :D
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Aman sta ce vam spiritus kad imate medicinski 96% na svakom koraku.
300din/l.

Kazi ortaku da se davno 60ih parket ovde lepio bitumenom pa to vise niko ne radi

Cime god da rasiri kozu - voda ulje alkohol po isparavanju istog skupice se ako je "nedovoljno rasiri"
za kucnu radinost najlakdse je =da koristi bebi ulje daje znacajno sporije "susenje".

Ako su vredne rukavice nek odnese kod nekoga ko sredjuje kozu (jakne obicno) ako nisu nek uzme broj vece.

Ako i dalje insistira na spiritusu imam ja kremu za negovanje koja i siri i skuplja kozu koja ima dijamante i zlatne niti u sebi isamo ... malo je skuplja :)
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

1. Voleo bih da čujem iskustva nekoga ko je par minuta držao ruke nakvašene sa 96% alkoholom.
2. Metanol se apsorbule kroz kožu (i etanoj, samo nije otrovan) :)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja brate ispari brzo mnogo brze nego rakija ili Med Benzin.
Kad radim sa selakom ne stavljam rukavice lakse mi je da ide na kozu pa da posle sperem cistimakoholom pa vodom.
Nikad mi ni lecakk nije bilo lose. Ruke posle svega operes mlakom vodom i baby ulje.

Ruke inace pucaju jer etanol upija vodu iz njih a isparava brzo skupa sa njom.
Ako se po radu ne natope (samo dobro operu ja koristim Merima bebi sapun i mlaku vodu ) pa uljem bebi ulje eto pucanja. Zatio ce da mu puca i koza koju tako siri.

Nes osetiti metanol u tako niskoj koncentraciji preko koze.
Sluzokoze da, koze ne.

Ovim sam radio i pre stolarije i nikad sa med. alkoholom ni trunke problema.
Last edited by momirz on 02 Dec 2020 23:15, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Aj ovak da navedem sve postene razredjivace:
Sve sto se odnosi na kozu odnosi se i na sluzokozu znacajno vise dakle maska na lice;

Da podelim na tri opste grupe Acetonski (vecina nitro ga imaju u mesavini) alkoholi i uljani koji isparavaju (med benzin ulja citrusa i sl)
Svi ce da skinu prirodna ulja iz koze njvise Aceton pa alkohol pa med benzin. Svi vrlo brzo isparavaju opet prvi aceton.
Aceton i alkohol ce sa sobm da povuku i VODU iz koze zato ruke ostannu suve ako se ne navlaze ili jos bolje zastite kremom za vlazenje, pa kad ona upije bebi ulje.

Probano vise puta dugim radom i radi.

Disanje je druga prica U svakom slucaju preporucujem masku koja sprecava unos isparenja.
Nikad ne znate sta moze da ide u ove stvari u alkohol sigurno nesto da se spreci koriscenje za pice.
Ako oseteite jako neprijatan miris BEZI. To nije ni smelo da se pojavi u prodaji jer se USMRDJIVACI koriste kako bi upozorili da nije ni za kakav tip ljudske upotrebe.

Da bude jasnije nitro i uljane ne kupujem nase proizvodnje po savetu odavde italijanski su se pokazali kao dobri.
Ako mi treba 100% sigurnost laboratprijski acetom medicinski benzin i medicinski alkohol.
Sa njima nikada nisam imao problema.
Ni kod rada sa stampanim plocama ni sada za rad sa metalom ili drvetom.
Svi traze paznju da se ne udisu ali necete umreti od koji minut cak ni udisanja onoga sto se nadje u vazduhu.

PS
Ne aceton u kesu pa udisanje iz nje :)
Ima ovde pacijenata vidjam kad setam psa koji se uradju udisanjem razne hemije (lepkovi, lakovi, boje, bronza za cunke je narocito poularna i sl)
Last edited by momirz on 02 Dec 2020 23:57, edited 1 time in total.
Post Reply