Fotoaparati...

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Fotoaparati...

Post by Goshke »

Od kad sam na nikonu, tj od d750 pa na dalje, jedna baterija jedna svadba. A poliva se, bez zaljenja :D Doduse, d850 mi malo vise guta jer cesce koristim lajv vju, al dobro :D Htedoh reci, imam taj trip da praznim bakteriju do kraja, ne znam zasto i tako obicno kad popa pridigne casu sa vinom meni sve stane :D :D :D

Elem, opet da kazem, u lidlu sam kupio one kljuceve sa obrtaljkom, ali prvu seriju, polirani, lepi, ma rade vrh :) U drugoj seriji su dosli vec malo jadniji, jbg...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam ostao na D70 ali cisto za sopstvene potrebe i zadovoljstvo. Nikada nisam "polivao" ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nema boljeg DSLRa od Nikona. Prvi "ozbiljniji" fotoaparat koji sam kupio je bio Nikon FT2, pre jedno 30 godina. Trenutno sam na jednno cetvrtoj literaciji od onda, sve Nikoni, trenutno D7100. A skupilo se i dodatne opreme, iako ne policam :D

Jo0s samo da izdam samog sebe i uzmem Signu ART 18-35 F1.8, i ne treba mi nista vise :D
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Nikon D40 sa 18-135 kao prvi aparat i bogami sad samo za planinarenje posto i on je pretezak oko vrata na jedno 1300m uspona i 25 do 30 km pesacenja.

Ali me je lepo sluzio D300 sa 50mm 1.4D iskreno trebao sam 1.8G da uzmem jer sve ispod 1.8 je bezveze a placam vecu cenu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja imam 50-icu f1.2, za portrete i sl je vrhunski, ali za zum (18-35) je to previse siroko, makar kako ga ja dozivljavam. Ja zum kacim kada nosim sa sobom samo jedan objektiv, npr 17-70
Mozda gresim, nikada nisam ni razmatrao nabavku siroke zum optike
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ova optika je DX, za smanjeni format cipa, pa i nije tako siroka kako izgleda na prvi pogled. A odlicna je, vrhunski ostra, i 1.8 znaci, pogotovu kad cedis svetlo da bi dobio sliku koja nije zamucena iz ruke. Vise gla planiram za video nego za nesto drugo.

Obicno okolo nosim 35mm F1.8 i 70-200 F2.8, ako idem da slikam napolju. No u zadnje vreme sve vise razmisljam o YT kanalu, sa stolarskim pricama, pa otuda i ideja o kratkom zumu, bne bi li taj snima izgledao kako treba u malom prostoru koji imam.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Ja sam par puta koristio sigmin 10-20 na d40 i to je presiroko bas pravi distorziju. a 18-55 je dobar i dosta ostre fotke pravi dok 18-105vr kit shit je ocajan bar meni. Za snimanje 18-35 sto da ne kad si u zatvorenom prostoru znaci da je siri objektiv. i onako je to negde 18 na dx oko 24mm
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ja radim kenjonima, ali sam pre toga jedno 30 godina peglao nikonima. (i digitalnim). -nikon je konstruisan ... verovatno k'o one japanske testere i dleta i seciva za kuhinjske nozeve - znaci dosli, i pitali nekog baticu koji se bavi zanatom - jeli lafe, a sta bi ti vol'o, kako bi vol'o, sta ti mislis kako bi trebalo?
dok, u kenjonu, kapiram da rade neki likovi sa kupljenim diplomama. -evo od 2010. sam na kenjonima - i to naprosto ne moze da udje u ruku. (ok 5M4 moze, posto su se najzad setili da stave nesto malo da mozes da biras, i poneku logicnu komandu -mada, nije sad bas da su se pretrgli :)

u nikonu su saradnici iz plavog bosa, milvokija, de valta i t.d. - a kod kenjona - drugari iz parksajd-lidla :) :)
a, da, i objektivi - strogo brand name. "Muskarci znaju zasto" :)
*prob'o par art sigmi. sto se tice slike - odlicno je to - mada, ni cena nije ne-odlicna. shodno cemu bi ipak pre kupio neki L nego sigmu

objektive kad kupujete - zgodno je da ih probate. - poneses novine i lepljivu traku u prodavnicu, zalepis novine na vrata/prozor/ravno, stavis aparat na stalak, kliknes na punom, 5.6-8, i zatvoren -al' u principu na snimku sa punim otvorom se vec vidi gde je objektiv. -ono istreses sliku na lap top, malo zumiras, i izvidis po coskovima i toeto.
fokus - te iste novine na sto, pod 45, uparalelises jednu liniju teksta sa sredisnjom linijom u trazilu, uostris, na punom otvoru, naravno, kliknes, istreses na komp, vidis.

MADA - uvek moze covek i da se zeza po foto-sajtovima, i konsultuje se sa vrsnim poznavaocima materije (koji doduse nemaju ni jednu fotografiju da vam pokazu), i onda ono, stampate test-chartove, ili ih porucite od be ha foto i adorame :)
*DO 5M4 sam bio u fazonu da cu ako nekad budem imao para, da si kupim ponovo nikon sistem ceo da imam za fotografisanje -al' otkad sam ga nabavio - odustao sam od te ideje, posto ovo najzad radi skoro pa k'o aparat. (recimo br-ov 7100 ga i dalje sije po funkcionalnosti - a u funkcijama koje oba imaju). (ono raspored komandi, sta je napolju na telu, customizable dugmici i t.d. mada, ajde da ne davim bas mnogo, posto jedino sto ima veze sa parksajdom, koji je tema - to sam vec naveo iznad - to je canon sistem (ali samo sistem - slika je vrhunska, kao i na nikonu)
regularan tip skroz
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Samo vam još fali narandžasta boja da vam ugođaj bude kao na DZ.
Taman sam pomislio da je prosečan stolar i vlasnik Nikona, a smetnuo sam sa uma da je drBouz na C.:)
Last edited by DataS on 20 Nov 2020 00:49, edited 1 time in total.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Staj mi na muku! i to stiklom, onom od fosilizovane hrastovine sa kaubojke cizme :)
*sad nesto razmisljam - mozda ako bi brzo nabavio nikone - mozda bi podjednako brzo dobacio i do "prosecan stolar" - posto sam trenutno podaleko od toga.


E, ali ozbiljno - radio sam sa oba sistema (i N. i C.) - bukvalno ono sto sam u ranijim postovima napisao za parksajd recimo stubnu busilicu koju imam, vs neka "prava" (imao prilike raditi tim pravim) - meni je takva razlika c sistem vs n sistem (bitno: ne vazi za eos-e keceve - oni zakivaju kako su dobri, tu sve radi dobro). - znaci nikon "pasuje u nulu - k'o lezaj" - kenjon -paaa....."otisla biksna majstore"
regularan tip skroz
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Hahaha pa propao nam pos'o fotografski ove godine, a nesto mora da se heb.., ovaj jede :D Zato i odosmo u stolare :D

Danas je sve to dobro, msm na dobrom nivou. Ja imam 5 nikonovih objektiva iz najvise klase, tako da sta god da uzmem drugo, meni deluje malo njah... Ali za prosecnog korisnika, sve je to super.

Inace, sigme su dobre prilicno, ne nznam kakba je ta 18-35, al ja imam 35 1.4 art i veoma cesto mi je na aparatu....
Last edited by Goshke on 21 Nov 2020 13:12, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, nemam 5, ali imam jedan, no slazem se, sve ostalo je njah.

Sigma 18-35 ART je odlicna, nevoravatno ali ista kao taj ART 35, bez o0bzira sto je prime. Po svim testovima najbolji objektiv u tom rangu, koji je cak bolji od nekih prajmova. Nego, moram da opravdam sebbi potrebu za tim.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

br - pa kao razlika izmedju tvog na fb spomenutog banseka, i recimo ako nekad bude bio ovde parksajd. i to jos, da dodamo soli malo na ranu - da ga koristis samo da seckas dascice. - znaci preseci ce i jedan i drugi dascicu - ALI.
inace da, u optickom smislu - recimo plastikanci 50mm moderni (kad su im stakla staklena :) ) - mnogo je to zapravo bolje nego kad sam ja bio mali. imam recimo negde pedeseticu nikonsku E (to nije bila profi linija) - paaa, plastikanac kenjonski 1.8, milslim da ga sasiva, ono razdvojna moc, aberacije i t.d. -jedino je konstrukcija, pa i preciznost izrade/robustnost ipak na strani tog objektiva od tad. mada, nisam zapravo radio poredjenja ono da kliknem isto sa oba pa da vidim, ali tako mi se cini kad se setim i kad pogledam slike sa filmova, i ove danas na monitoru.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve optike su mnogo bolje nego kada smo bili mali. Posledica raszvoja instrumenata za matematicke proracune. Isto kao sto su i konstrukcije danas jednako cvrste uz manje upotrebljenog materijala, posto se proracunavaju metodama koje su bile nedostuopne bez sirove snage racunara.

No, danas se svo to znanje upotrebljava i da se sve okolo napravi kilavo, ne bi li bilo jeftinije.

Uzmi sta dobijas opticki sa ART serijom sigmi i za koje pare. Takav objektiv, pre 30 godina bi kostao kao auto. a danas ima da se pomucis i za motor.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Zvucis bas kao pokretac ove teme :D
Post Reply