Fotoaparati...

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa nisi u pravu, jer razmisljas amaterski :)
Evo ja imam kadrove, bas kada vozim bajs, dslr-om, i tu je zakljucavanje ekspozicije totalno dobra stvar.
Zapravo za bilo kakvu primenu filma, u principu, zanatlije ce insistirati na formi - a to je kadar u kome se ne otvara/zatvara blenda, zato sto je deo senzora na kome je merenje dosao na tamniji ili svetliji deo.
-evo da bi lakse razumeo - to ti je kao kada glupavi neinventivni zanatlija stolar dodje sa vinklom, da ti meri prav ugao na necemu sto si napravio, jer je eto skontao da ti koristis dvestadinarski, koji sigurno nije u 90.
- alo majmune - jel' ovaj komad lep estetski, i sluzi svrsi, ili mu je svrha da ima 90 stepeni. O jbt... evo sad se opet vracam nazad da okinem velika slova ... :)
-E tako razmislja neretko svaki skolovani / zanatski obucen filmadzija - naprosto nece uzeti kadar u kome se menja ekspozicija.

A gopro ce upravo to uraditi - evo recimo, lupam, spustas se montibajkom niz frusku goru kad olista - znaci imas difuzno svetlo u senci, jer lisce maltene skriva nebo - i recimo imas ga na kacigi i okrenes se nazad, da vidis "jel idu ovi moji" ili gore - ako parce neba dodje na deo odakle meri - on ce momentalno zatvoriti blendu, i imaces podekspoziciju.

Evo vidi ovde: u kadru mi je prvo batica sa belom majicom - tu bi goproic klip zabo u podekspoziciju, a onda kada uleti riba sa crnom majicom - otisao bi u preeksponiranje generalne scene - posto tacka interesovanja nije ni tip ni riba, nego celokupna scena - ono "kada nije guzva u jednom gradu u kini" - fazon - kad ih nema gotovo niko na ulici (posto ih ima stvarno k'o kineza :) )

https://www.pond5.com/stock-footage/ite ... ed-streets

ili ovde
https://www.pond5.com/stock-footage/ite ... untry-ride

ovde bi goprpo isto vrludao - a nema potrebe. treba stabilan kadar sa zakucanom ekspozicijom (u tom smislu).

ili ovde, evo bela majica - pa izludov'o bi se samo tako:

https://www.pond5.com/stock-footage/ite ... night-town
Last edited by drBouz on 23 Nov 2020 08:54, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cek, zar ne treba da se kadar preeksponira ako u njega udje riba u crnoj majci da se vide detalji. Dakle nije amaterski, nego kako treba, to je brate pametna kamera :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:Cek... sto bi to radili?
Jel ista firma pravi i neku "profi", pa da im se ne mesa u "atar"?

Ako ne prave... ne kapiram...
Čekaj Bole, ne žuri, biće.
A neće nikada biti pro ali ce se uvek gurkati ka onoj prosamer grupi opreme
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da, al' sta cemo kad obdareno devojce u beloj majici uleti u kadar - prema njoj ce smart-camera biti diskriminatorna. -a ako cemo biti diskriminatorni prema gospama mladim, kojima je priroda dovoljno otezala zivot tako sto ih je obdarila - onda - gde ce nase duse otici posle smrti? - u ivericu i medijapan - eto tu. I u brikete.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmm... tako objasnjeno, vec ima smisla :)

Fakat... zadnji put sam se iole ozbiljnije bavio fotografijom jos negde sredinom 80-tih :(
Zaboravilo se ponesto za 30+ godinica.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

E da, inace, jako bitnu stvar sam propustio da napisem - meni, posto zanatom onako "bas baratam" - zapravo sam najbolji fotograf koga ja znam - iz razloga - sto sam najsvestraniji koga znam, znaci u vise pod-disciplina sam u klasi sa odlikasima, pri tom, evo moj 5D2 koji sam kupio u tajlandu 2010. je na oko 110 000 klikova, a 5m4 koji sam kupio u hong kongu 2018. verujem negde oko 30 000, pri tom u to su uracunatia i turisticko-antropoloska :) bivanja u 15ak zemalja i 10ak mora (eto u tom tajlandu 3 meseca, na 4 razlicite lokacije), na po mesec do godinu i kusur - i taj aparat me prilicno uspesno (dobro, skroman sam covek, i malo jedem, a i sve spremam sam) hrani hlebom eto od 2010. prakticno iskljucivo (dobro, sad me zena hrani iskreno :) ).
- Ovo k..enje cisto kao ilustracija koliko je meni potrebno stiskanja okidaca da bi imao nesto za sta ce neko dati pare - i dakle, posto sam u zanatu jako dobar (ono, tehnikalije, exp, zarisna duzina, kolorit, ovo/ono, kompozicija i t.d.) - ja onda POGRESNO insistiram i na toj tehnickoj preciznosti - jer -kad se malo posvetis - stvarno bre nije tesko, i nikakva nauka. Fazon - da uslika - ume svako (ili nauci ocas posla). Da isprica nesto - paaa, tu je vec mnogo manje kandidata.
Na isti nacin neki kolega drvo-raditelj insistira moza na vinkli, na (ne)zazorima, i t.d. (dakle na zanatskoj preciznosti) - jer mu je to valjda podrazumevano stanje. I taj je tu zapravo mnogo vise u pravu nego fotograf, ili filmadzija - iz razloga, sto preciznost u radu i izradi tri-de predmeta, od drveta, ili bilo cega, koji neretko ima i prakticnu upotrebu - naprosto - odredjuje i upotrebljivost tog predmeta. Lupam - otiplovana stolica ili keksovana za stokilasa, horizontale za vertikalne, i jos bangavo. -pa skrsice je dete kad sedne, a ne stokilas.
Opet, neki drugi drvo-raditelji, koji se zovu jos i skulptori - NE insistiraju toliko na formi - zapravo da, ali ne (ne znam kako to da objasnim, a isto je i u slikarstvu i u fotografiji) - znaci bavis se sustinom - a to je da li taj umetnicki predmet komunicira, ili ne. I to tako treba. - e sad, tek usput, ili kasnije, kad malo analiziramo neka dela - ispostavi se da zapravo postuju prilicno precizno neke uzorke, koje vidjamo svuda oko nas, a ne primecujemo ih, samo zato sto nismo ni razmisljali o njima (tipa zlatni presek, fibonacijev niz, i tako dalje). Ali umetnik koji je to kreirao - uopste nije koristio merne instrumente - nego ga je spcio tako "iz ruke". Dobro, prave se naravno skice za analize i definisanje nekih stvari it .d. -ali shvatas poentu.
U tom smislu, -dakle meni gopro nije o.k. izmedju ostalog i samo zato sto je to politika firme - gde ja ponekad plasiram taj svoj rad.
Ali ako video ima pricu - totalno je nebitno da li ekspozicija, kompozicija, ili bilo koji drugi parametar "radi". Kod parketa je vec druga stvar je l' - ako radi samo par milimetara - mozes da zapnes i da se prospes po podu, i ozbiljno povredis :) .
Tako da hocu da ti kazem da je to moja tehnicka zamerka goprou, i iz moje perspektive, i pogleda na stvari i stavova kako ja mislim da nesto treba da bude.
*Evo recimo mene da se pita, vinkl bi bio zabranjen :) -a sva istrazivanja fizicka i filozofska bi bila usmerena na razumevanje prirode sile (gravitacione i elektromagnetne) - i preskakanje gravitacije pravilnim algoritmom tog zadatka: kako bre gravitacija "radi"? U nemackoj bi doduse bila opstenarodna zalost kad bi naglavacke dnevnik objavio: dragi gradjani, ukida se vinkla i prav ugao, sada cemo i mi moci da dizajniramo leeepo, elegantno, sa lepim krivim linijama - kao nekada juzni, a sada dijagonalno gore levo, pa malo udesno od nas :) :) - italijani (pa i francuzi).
E sad se setih, al' necu obrisati, posto sam kuckao ovo iznad jedno 5 min. - evo oni koji nisu jako mladi - se secaju snimka, koji je, siguran sam, snimljen na dojavu - kameraman je imao dojavu - kada bivseg predsednika SRJ i RS, Milosevica, sa lisicama na rukama, pakuju u helikopter i dalje u Hag.
Snimak ima sve tehnicke zamerke - trese se, nije dobar fokus, nema ton, i t.d. -ali kao takav, dokumentarni, jednog trenutka, koji je preko dvadeset miliona ljudi cekalo dobrih deset (a nekih i duze) godina - a to je - da Sloba zasvira klavir sa ukrstenim rukicama - takav kakav je - je vrhunski. Znaci da su doveli reportazna kola rts-a, i prvo postavili rasvetu, i tako dalje, i onda onako uz fanfare rekli "ta-daaaa" -i otvorili vrata iz kojih je covek izveden, ka tom helikopteru - znaci tehnicki perfektno sve - prica bi bila ista. Pa sad, da ne analiziram sta sam ja video i tada, a pogotovo sada, kad je malo vremena proslo i od tog dogadjaja.

Ukratko - begaj od go-proa - osim ako ti ne treba go pro. -OndaK - kupuj! :)
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

drBouz wrote:Opet, neki drugi drvo-raditelji, koji se zovu jos i skulptori - NE insistiraju toliko na formi - zapravo da, ali ne (ne znam kako to da objasnim, a isto je i u slikarstvu i u fotografiji) - znaci bavis se sustinom - a to je da li taj umetnicki predmet komunicira, ili ne. I to tako treba. - e sad, tek usput, ili kasnije, kad malo analiziramo neka dela - ispostavi se da zapravo postuju prilicno precizno neke uzorke, koje vidjamo svuda oko nas, a ne primecujemo ih, samo zato sto nismo ni razmisljali o njima (tipa zlatni presek, fibonacijev niz, i tako dalje). Ali umetnik koji je to kreirao - uopste nije koristio merne instrumente - nego ga je spcio tako "iz ruke". Dobro, prave se naravno skice za analize i definisanje nekih stvari it .d. -ali shvatas poentu.
U tom smislu, -dakle meni gopro nije o.k. izmedju ostalog i samo zato sto je to politika firme - gde ja ponekad plasiram taj svoj rad.
Sustina price oko toga sta cini dobar komad namestaja. Cak i kada natrcim na rad kopji je zahtevao i vestinu u opbradi drveta i trud ovde kod nas, sustina je promasena zato sto to sto je napravljeno ne postuje prirodne proporcije koje su odavno definisane znatno preciznije.

A ralog je prost, niko ne uci unazad iz istorije, niti je gledao primere na kojima je mogao da nauci. A kad kacim slike Boulleovog namestaja, sve reakcije su na prvu loptu.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da to.
*evo pogledao baticu - o.k. na momente kicasto (za moj ukus) - al' brate zakiva. Pri tom, primetimo - kad je batica ziveo, radio, i mreo...
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoji jedna prilicna razlika izmedju "zanatskih" da ih tako nazovem umetnosti i "klasicnih", tipa slikarstva, filma...

Dzaba je sva lepota predmeta, ako u startu nije napravljen kako treba.

Da ilustrujem primerom.
Kutija, prosta, obicna, nebitno za sta.
Moze da bude ukrasena ne znam kako, sa intarzijom, bojicama, cim god hoces, i da to bude ekstra elegantno, lepo, da "komunicira" sto bi rekli umJetnici :)
Ali.. ako nije sastavljena po pravilim stolarskog zanata, raspasce se dok kazes ekserce, i od te "komunikacije" nema vise ni k.

Pored toga, takvi predmeti imaju i svoju upotrebnu vrednost (stolica, orman...), i ona nikada, ali NIKADA, ne sme da trpi zbog "umjetnosti", sto nazalost sve redje postaje slucaj.
Stolica izgleda "fancy", al probaj da sedis na njoj duze od 5 minuta. Otpade kicma, zato sto da bi dobio izgled, "ukjetnik" nije ispostovao uglove, visinu sedista, duzinu sedista... i tu stolicu mozes samo da bacis ili da je okacis na zid umesto slike.

To naravno daleko manje vazi kod "klasicnih" umetnosti, mada ni tamo nije za zanemarivanje.
Npr, pravis "edukativni" video. Dzaba sva lepota kadra, prelazi senki i slicno, ako onaj koji gleda ne vidi detalj koji je bitan. "Umjetnik" je vodio mnogo vise racuna o "komunikaciji" i "sta je pesnik hteo da kaze", umesto o osnovnoj nameni filmica.

Ostao mi je u secanju jedan obican sporet na drva, kao egzemplar "forme iznad funkcije". Taj koji ga je dizajnirao, u zivotu nije lozio sporet :)
Vratanca lozista nisu mogla da se otvore preko 90 stepeni, zbog ukrasne lajsne sa strane, cija je jedina funkcija bila da izgleda lepo.
I sad ti otvoris vratanca, cija je unutrasnja strana na lepih 300-400 ili vise stepeni, treba da gurnes novu cepanicu unutra, ali je ta usijana povrsina na 3 santimetra od tvoje nadlanice.
Mozda bude lepo do preksutra, svrha sporeta je da greje, a da pri tom vlasnik nema opekotine svaki drugi dan.

Da se ne razumemo pogresno... to nikako ne znaci da stvari ne treba da budu i lepe.
Samo prijatelju "umjetnice", napravi tu lepotu a da ne upropastis funkciju :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da da, slazemo se. To sam i ja u principu rekao (a ako nisam - barem sam mislio - a znamo sta se desi sa onim ko je mislio :) :) ).
-u smilsu da su neki predmeti pre svega upotrebni - a potom - bilo bi zgodno da imaju i estetiku i t.d. -sto recimo krasi namestaj. To je nesto sto se manje-vise koristi svakog dana, i zgodno je da bude prakticno (u tom smislu - NE primecujem da bratija - izradjivaci namestaja, u velikoj meri razmisljaju o ovome sto si iznad recimo izneo za stolice.
A suva umetnost - licno sam profesionalac, i stvarno nisam los - u dve, muzici, i fotografiji, mislim, imam i par simpaticnih videa, al' ne smatram sebe da sam sad bas neki filmadzija - uglavnom, kod umetnosti - komunikacija je na prvom (i prakticno jedinom ) mestu.
Za edukativni video, u principu mozes da angazujes art-direktora, s tim sto naravno, organizujes subordinaciju seta - a to je - da je edukator glavni, i da art-direktor, eventualno, ako je angazovan za dodatno sminkanje/ulepsavanje - mora da saslusa ovog glavnog baticu, i da uklopi to u ono sto glavni baja kaze. Edukativni video, ili fotografija, u principu nije umetnicki, mislim, sam video. Mozda prica koju prica taj video da - ali samo snimanje (po meni) - ne. Tu ti treba zanat. Preneseno - tu ti treba/zgodno je imati: vinklu, uglomer, razmernik, lepo rasuseno drvo, ostru blanju i dleto, smirglu, svarglu i pivo :) -koje se ne pije na setu. Recimo.
Evo recimo, uskoro cu da snimam neke slike za neki katalog. Ulja na platnu. I tu onaj neki umetnicki ja (ako postojim) - ce doci nula posto do izrazaja. Odradice zanatlija-ja. Ukratko, ono sto tehnicki treba zadovoljiti je: da aparat i slika budu paralelni. Da se namesti difuzno svetlo za koje flashmetar pokazuje istu vrednost na svakoj tacki slike. Da se pogodi white ballance i kolorit i dinamika same slike. Da coskovi budu ostri kolko toliko kao i sredina, a bez hromatske aberacije i difrakcije recimo.
Dakle - to su tehnicke fotografije - nesto kao gorepomenuti edukativni video. -treba da na sto precizniji nacin prenese poruku do gledaoca a o tome sto je na mediju.
I sad recimo mogu da odslikam / odslikacu ja, a odslikao bi i Goshke, i BR, i DataS sigurno i tako dalje. - i razlike u gotovom materijalu bi bile minimalne. -to je kao da sad, lupam, kazemo svima - aj' momci napravite prostu kutiju od iverice - a isecite ivericu u toj i toj firmi. (dobro, tu bismo opet znali koja je moja kutija - jer bi bila najgora :) :) ).
A umetnost bi bila recimo - kada bi porucilac posla rekao / predlozio - jao, pa sjajno si ovo odslikao, vidim vladas tehnicki materijom - da li si zainteresovan da napravimo paralelni projekat - da ti snimis fotografije - ove moje slike. Dakle - ono sto ima na slici - ti snimi takvu fotografiju - kako god tebi dune, pa da pravimo izlozbu i zabodemo fotografije do slika (ovo bih, uzgred, veoma voleo da mi neko predlozi, a iz onog "narodnog" muzeja iz budimpeste, i jos ponekog :) ).
I sad, to bi isto mogli da odradimo svi mi -medjutim, tu bi, siguran sam, imali totalno razlicite fotografije iste teme. -Naprosto, svako od nas bi se izrazio na svoj, jedinstven i neponovljiv nacin.
Preneseno: ajmo momci - zadatak - aj' napravite svako po kutiju (tema dakle), - kako god vam dune, pa dones'te da vidimo. (tu bi recimo moja mozda imala i sanse da pobere neku simpatiju, iako bi, siguran sam, i dalje bila najgora u zanatskom smislu :) , tim pre sto onako kako bi je i istripovao -sigurno ne umem (jos) da napravim).
Tako da se slazem da neki, ajde da ga tako nazovem "primenjeni dizajn" - pre svega treba da bude to - primenjeni, namena, upotrebna vrednost, to mu je sustina, a tek po tom i dizajn (u smislu estetike, zanimljivog izgleda, i t.d. ). Tipa jesu auti recimo iz tridesetih godina prelepi, al' nismo sigurni kol'ko su dobri za zadatak "oranje njive" :). Sa druge strane, cak i mali, slabasni, IMT 533, prilicno ce dobro odraditi taj posao (bolje od ovih auta u svakom slucaju), -al' nije da je sad bas nesto lep.
regularan tip skroz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Nesto kasnije... samo-snimanje.
Na fb je br stafio fotografije kako ostri rende. I primedba je da slikanje traje duze nego rad (tacno, narocito kada sam i radis to nesto, i snimas/fotografises). U smislu operi ruke, nacinculiraj aparat, vrati se na akciju, snimi, i t.d.
U tom (slicnom smislu) - pravim ja neki pljesak svojevremeno, i ono, aj' ugnjavi meso rukama, i snimi...

E sad, ako imate nesto modernije aparate, koji imaju i wi-fi - gotovo sigurno je i proizvodjac (a i neko 3rd party) napravio odgovarajuci softver za remote -wifi snimanje/fotografisanje, tipa smartfonom, tabletom, laptopom, i t.d. -Meni je to na 5M4 "otkrice" :)

Medjutim, i dalje velika vecina fotoaparata zapravo i nema tu opciju. - u tom smislu za samo-snimanje moze da se nabavi onaj najprostiji ic-okidac (to svi imaju), za 500-100 kinti. Uglavnom su u startu vec prilicno dobro zaklopljeni, al' ako su ruke bas usrane (kao kad recimo pocne da se mesa pljesak/kobaje/mami aligator u everglejdsu razmetanjem testere cekicem na malom nakovnju u plicaku mocvare, i tako dalje) - ondak moze da se onako babski - umota u onu kuhinjsku mekanu providnu foliju. - evo mi 3-rucna glava na velikom stalku za fotografisanje umotane sve tri ruckice bas tom folijom - ne secam se tacno sta sam snimao, ali evidentno da je bilo nesto gde su ruke umazane.


Takodjer, sad mi pade na pamet, ako se snima bas rad sa drvetom, pa ima one sitne piljevine, jer se nema dobar, ili nema uopste odvod / usis, lupam, modelarska testerica, mali bansek, ruter, i t.d. - lepo aparatu nabiti kesu na glavu :)
Bez zezanja-slicno kao one kese za podvodno snimanje - znaci umotati aparat tako da je samo prednje socivo otkriveno, a sve ostalo preko providne kesice (moze da se kadrira na displeju, ili nekom od remote opcija (tipa dugacki tethering kabl).
Posto ta prasina, nema greske - doci ce svugde gde moze da se provuce, a moze skoro svuda da se provuce. -a foto oprema bas nije odusevljena cak ni drvenom prasinom-piljevinom.
regularan tip skroz
Post Reply