Osiguraci, licne...

Razne teme o raznim stvarima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Osiguraci, licne...

Post by BR »

Licna je univerzalan lek, nema sta ..

*** mbole ***
diskusija preseljena iz: http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 44#p115444
*** mbole ***
Last edited by mbole on 11 Nov 2020 08:11, edited 1 time in total.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Tuzicu elektrodistribuciju ako mi opet uskrate struju pa taman i za momenat :pucko:

Sledeci prekid je i kraj za lap-top

Nrego upredoh 3 licne pa u osigurac , sta kaze struka jel to 15A :ongel:
Last edited by LepoJeBitiFin on 10 Nov 2020 20:53, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

NE znam sta kaze struka, al evo uputstva za one koji posto poto hoce da poginu ;)

Image
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

LepoJeBitiFin wrote:Tuzicu elektrodistribuciju ako mi opet uskrate struju pa taman i za momenat :pucko:

Sledeci prekid je i kraj za lap-top

Nrego upredoh 3 licne pa u osigurac , sta kaze struka jel to 15A :ongel:
struka kaze da ne treba biti stipsa, i treba kupiti fast-blow patrone, kako bi osigurac radio to za sta je namenjen - osigurao ljude, a i imovinu od strujnog udara, odnosno eventualnog pozara i tako dalje.
razlika izmedju te kupovne patrone i vlakna koje je u njoj, i bakrenih licni je u tome sto je legura u patroni takva da kada struja predje vrednost koja pise na osiguracu - ta legura se jako brzo topi i prekida strujno kolo (i potencijalni strujni udar, odnosno kratak spoj). -kada umesto te, brzotopece legure imas te bakrene licne, i struja opterecenja je nesto jaca od one koju te licne mogu da propuste - bakrena zica se polako usijava i na kraju puca. zaboravih kolika struja je potrebna da tece kroz telo da dodje do elektrolize krvi a tokom 10 sec. (prastajmo, ipak ima 33 godine... pa nisam bas popamtio sve detalje - ali bitan eto detalj (koristi fast blow "kupovnu" patronu, a ne licne - sam zapamtio). takodjer, probaj da skontas - zbog cega je doslo do pregorevanja osiguraca uopste - da li ti je nesto u kratkom spoju, ili si samo na tu fazu zakacio vise potrosaca (vecu snagu, a time i struju, posto je napon fiksnih 220ak V). -u smislu da je moguce da ti je neki od uredjaja na toj fazi u kvaru (pusta struju na sasiju/masu/uzemljenje i t.d. -i to je potencijalna opasnost za vas u kuci - postoji mogucnost strujnog udara.
mislim, treba biti stvarno veliki umetnik da se sad bas pogine od struje, bas treba covek da se potrudi :) -al' nije da se ne desava.
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I licne postoje u razlicitim debljinama, od razlicitih materijala i legura pa odgovor moze samo da se pretpostavi ali 3 licne su tu negde, oko16A ili malo manje.
Na 4 licne ce da rade i veliki kucni potrosaci.
Naravno, pamet u glavu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A zasto bi stavio fast blow osigurac?
Mislim, ima smisla na nekim pozicijama ali nikako svuda.
Fid sklopka je moranje, po meni
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Slazem se za FID-ovku , majka mara , ali na zalost postoje ( stambeni ) objekti gde je radjeno tkzvano nulovanje pa postavljanje

FID- sklopke u takvom sistemu nema smisla ( bar je meni tako receno kada sam renovirao stan )

Kako se meni cini osiguraci stite installaciju ( od pozara ) a FID-sklopka nas zivot ( od strujnog udara )
Last edited by LepoJeBitiFin on 10 Nov 2020 23:50, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Kućne instalacije se štite sa slow blow osiguračima ili automatskim sa C karakteristikom.
Osigurač ne štiti ljude ni tehniku koja je udenuta u utičnice već štiti instalaciju od neispravne tehnike.
Ljude štiti FID.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Generalno... i osigurac stiti ljude, samo malo "zaobilazno".

Svaki uredjaj koji ima nekakav metalni deo do koga korisnik moze da pridje, morao bi da bude uzemljen.
Npr, metalno kuciste sporeta, bojlera, ves masine, metalni delovi pegle...

Ukoliko dodje do proboja izolacije sa faze na masu uredjaja, posto je masa povezana sa uzemljenjem, kroz osigurac potece struja kratkog spoja, i osigurac pregori.
Sami tim, vise nema napona na kucistu, pa ne mozes da zasvetlis i dobijes afro frizuru :)

Naravno, ako je uredjaj ukljucen u steker bez uzemljenja, ili uzemljenje nije povezano unutar uredjaja... dzaba osigurac.

Nazalost, nas standard za uticnice/utikace je potpuno naopak od onoga sto bi trebalo.
Pa tako u suko uticnicu ne mozes da ubodes obican utikac, ali u obicnu uticnicu moze da ubodes suko utikac.
Prvo nije bitno, ali drugo nikako ne bi smelo da se dozvoli.

Posto utikac ide uz uredjaj, a uredjaj je taj koji bi trebalo da odredi da li sme da ide u obicnu uticnicu ili mora u suko, kao sto je kod gomile drugih standarda (gde recimo suko utikac ima treci pin).


E sad... licne obicno prave problem kod druge funkcije osiguraca (prave i kod prve, ako si stavio ekser umesto licne).
Zastite provodnika u zidovima od pregrevanja, to jest zastite od pozara.
Ako se pogodi da je struja izmedju onoga sto provodnici u zidu mogu da izdrze, i struje kod koje ce licne izgoreti... eto belaja.

Tako da... licna samo kao krajnja nuzda dok se ne kupi nova patrona.
Patrone kostaju smesno, nikako se ne isplati rizikovati ozbiljan pozar.

Pri tom, pozar elektricnih instalacija se siri stravicnom brzinom, odjednom pocinje da gori na sve strane, i gotovo ga je nemoguce ugasiti samostalno, to jest bez pomoci vatrogasaca.
A dok vatrogasci stignu... koliko god bili brzi...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nikada nije problem kabl u zidu vec spojevi tih kablova u doznama i spojevi sa uticnicama i sl.
Kod loseg spoja i vece struje, javlja se visoka temperartura tih spojeva, izolacija pocinje da se topi,...
Mnogo puta sam se uhvatio za osigurac koji se usijao. Tako ljudi naprave belaja...
A "majstora sa iskustvom" nikada vise.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:Generalno... i osigurac stiti ljude, samo malo "zaobilazno".

Svaki uredjaj koji ima nekakav metalni deo do koga korisnik moze da pridje, morao bi da bude uzemljen.
Npr, metalno kuciste sporeta, bojlera, ves masine, metalni delovi pegle...

Ukoliko dodje do proboja izolacije sa faze na masu uredjaja, posto je masa povezana sa uzemljenjem, kroz osigurac potece struja kratkog spoja, i osigurac pregori.
Sami tim, vise nema napona na kucistu, pa ne mozes da zasvetlis i dobijes afro frizuru :)

...
Pre stavljanja fidovke, vise puta mi je crkavao grejac u bojleru, glinerica svetlela kada prislonis na mlaz vode...a osigurac...nista.
Tako da, moras imati direktan kontakt faze i uzemljenja da bi se to desilo.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Najčešće jeste problem na mestima kontakata, a to su krajevi. Sa jedne strane osigurači, a sa druge utičnice. Mada ne treba zanemariti ni deo od utičnice do samog potrošača.
Efekat loših spojeva je pad napona, čim padne napon povećava se struja pa dolazi do efekta koji je mbole opisao, odnosno pregrejavanja provodnika i požara. Dešava se da kablovi nisu kontrolisanog porekla pa same žice imaju više čelika nego bakra, nije dobro odabran presek prema snazi potrošača, nije dobro odabran osigurač i td.
Nije ni FID-ovka uvek sigurna u delovanju, treba kontrolisati uzemljenje čiji otpor ne sme preći određenu vrednost da bi FID radio pravilno.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Na FID-ovoj sklopci pise PUSH MONTHLY.......:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A valja i češće :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@marica
Naravno.
Kod bojlera je druga stvar kada je situacija takva.
Tu je zveknuo grejac i dosao u kotakt sa vodom u bojleru. Iako voda jeste prilicno dobar provodnik, ipak nije dovoljno dobar, pa je prelazni otpor visok, pored toga voda u cevima odvodi struju dalje od tebe...
Sve u svemu, struja koja tece kroz vodu je isuvise mala da bi okinula osigurac, a generalno takodje mala da bi tebi ozbiljnije naskodila.

Glinerica je vrlo neprecizan "instrument" to jest to sto svetli ne znaci da imas 220V na necemu.

Sasvim drugi par rukava bi bio direktan proboj sa faze na masu bojlera.

No... FID i jeste izmisljen za "prelazne" slucajeve, za slucajeve kada uredjaj nije uzemljen (ili je ukljucen u uticnicu bez uzemljenja), kada se kvar desi u trenutku dok drzis provodnik... itd itd...
Niko ne kaze da je FID nepotreban, naprotiv.
Ali i osigurac ima svoj deo price u zastiti kada nema FID-a.

Sto se tice pregrevanja...
Na kraju je sve jedno gde je pocelo da se topi. Kad krene... ide svuda, i sve ode do djavola.
Post Reply