Saksije - zardinjere za cvece

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Saksije - zardinjere za cvece

Post by drBouz »

Neko vreme se vec meracim da napravim proste pokretne platformice kevi za cvece. -ono dascice x dascice preko i dole tockici, posto moja keva u kuci - sada kad ne zivim kod njih ima mnogo cveca, a dok sam ziveo/bio klinac - bilo ga je previse. Mozemo sestra i ja slobodno da kazemo u smislu oduzimanja prostora, da nam je cvece bilo treci brat/sestra :) (t.j. drugi, gledan iz prvog lica).
Elem, inspirisan ovom temom druga clana:
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=8308
palo mi je na pamet da napravim drvene saksije - sa izlivenom, da tako kazem kosuljicom od betona. Prakticno to bi ustvari bile betonske saksije sa oplatom od drveta - posto licno imam teoriju da je drvo jedan od nasih najboljih drugara-materijala. -kapiram da ne postoji niko kome betonska kuca, cak i kad je bas picnuta izgleda lepse i prijatnije nego brvnara recimo.
-posto keva, kao i masa drugih keva kupi one plasticne saksije koje kad iznese na terasu tokom vremena em rade, jer ih sunce greje, a zemlja i cvece pritiska, pa dobiju stomak ako nisu u nekom drzacu, plus se ta plastika tokom vremena rasusi, i postaje krta, pa moras ili da presadjujes cvece, ili krcne pri pomeranju pred zimu, em drvo izgleda lepse nego plastika je l'.

Dakle kapiram da bi to bio neki plan rada - napraviti posude/saksije od drveta - sa ustima malo sirim od dna, tu i tamo lepo zastititi od vlage, mada nije presudno, napraviti "nesto" od lima ili vec necega prigodnog, zamesati beton, naliti dno zabosti to nesto - taj neki unutrasnji element/salung na dno, naliti stranice, eventualno pre svega toga napraviti i neki kostur od zicane mreze, kad se malo stvrdne beton, eventualno do-picnuti, i to je to?
I doci onda za osamdesetak godina, i smarati cukun-unucice tekstom - e vidis lepi - ovo je cukundeda pravio ove saksije :)
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino se bojim da te saksije ne budu preteske. Pogotovu za zenu u godinama.
Beton ne mozes da izlijes u mnogo tankom sloju, jednostavno ce puci.

Mozda je bolje da nadjes plasticne posude odgovarajuceg oblika, i onda prema njima napravis "oklop" od letvica.

Plastiku "ubija" UV zracenje (sto kazes "rasusi se"). Kada bude u oklopu od letvica, mnogo ce duze trajati, posto nece biti direktno izlozena suncu.
A nemas zezanje oko izlivanja, kalupa...
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

aha. da, ima smisla. -dobro, tu je sincic u godinicama za rmbanje :) :) . mozda stvarno bolje da napravim par takvih, i skontam da je to to, pa kad se bas budem dosadjivao (a to je nikad :) ) - da eventualno napravim neku koja se u principu ne pomera. tipa imam jednu tuju na terasi u chosetu jednom, ima brat bratu jedno 100kg zemlje...
*i eventualno prepustiti cukun-unucicima da si sami zidaju sta budu 'teli, pa makar bile i zardinjere/saksije.
Last edited by drBouz on 10 Oct 2020 08:18, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno, ostaje i opcija klasicnih saksija od pecene gline.
Traju decenijama, nisu teske kao betonske (doduse ni lake ko plasticne), lepo izgledaju "prirodno" sto bi se reklo, a moguce je i njima napraviti "odelce" od letvica ako ti se tako vise dopada.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

da i to. tu i tamo se krune. mogu da potvrdim da NE traju decenijama. -mislim, normalnom svetu mozda, al' moja keva nije normalna po pitanju cveca :) -secam se davno dok sam jos ziveo kod njih, da sam joj jednom prilikom rekao - kevo, mi imamo 30 soma pod saksijama cveca u kuci. -kaze ona - kako bre, kad imamo 50 maraka, i kole je caletu duzan 200 vec 10 godina. -pa reko' -da prodamo to parce gajbe koje zauzima cvece - laganih 30 somica.. -uvredila se bila :)
mada hvala mbole na predlozima - bas cu sutra skoknuti do njih - nekako mi je to izvesnija opcija od plastike. -nesto me plastika zestoko nervira :) :) (ne volim je, em je bezveze, em je neprirodna, em je ruzna).
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne sekiraj se... i moja majka je "divljala" sa cvecem po kuci, nisi jedini :)

Zato i znam da su pojedine saksije trajale decenijama. Mislim da jos ima negde par komada iz 70-tih.
Kao i kod svega ostalog... to koliko traju, prvenstveno zavisi od kvaliteta istih (i toga da izbegnu lomljenje od strane nesavesnih sinova :)).

Plastika ima svojih mana, ali i prednosti. Drugo... ima jako razlicitih plastika.
Ako cemo bas... ni beton od kog si krenuo nije bas prirodan.
"Prirodno" je jako zloupotrebljavana kategorija. To sto je nesto prirodno, uopste ne znaci da je automatski i dobro (u bilo kom smislu).
Niti to sto je nesto "vestacko" mora da znaci da je lose.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

pa sama cinjenica da sam pozeleo beton da zarobim u dascice govori sta milslim o prirodnosti (a i estetici) betona :) .
*poslednje dve recenice vrlo tacne. recimo od kad sam prvi put kupio goretex paaape, mislim da vise nisam kupio ni jedne koje nisu goretex. i jos ponesto. doduse, imam i onaj gunj od ovce, i vrlo cesto ga nosim :)
-a materijal (goretex) je prirodan eventualno utoliko sto je prirodno da se lik koji ga je izmislio bio iznervirao onim sto je koristio do tada (u prirodi).
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo ti jos jedne ideje...
Napravi kutiju od dascica, pa je sa unutrasnje strane presvuci staklenim platnom i epoksidom.
Zemlja i vlaga nece biti u dodiru sa drvetom, a sloj epoksida se maltene nece ni videti.

PS
Ne radi ti link ka web sajtu
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ne radi sajt :) (nigde nije okacen)
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa sto ga onda upisa u profil?
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

pa namolicu se valjda da iscimam ortaka/e da ga zakace da visi. -mada, vise po automatizmu sam stavio, iskren da budem. nisam ni razmisljao da trenutno nije nigde zakacen, iako je domen aktivan.
regularan tip skroz
Post Reply