Masine na rucni pogon

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Masine na rucni pogon

Post by LepoJeBitiFin »

Danas u centru grada naleteh na ovu secku koja jos radi :tummenupp:

Nisam masinske struke ali imam obicaj da pored ovakvih grdosija od nekoliko tona zastanem da se divim :hurra:

Image

Image


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W0CjV3RY ... e=youtu.be[/youtube] ( snimio sam za kratko i kako radi , glatko i podmazano verujem kao i prvog dana )

Nije iz nase struke , ali eto pomislio sam da ce jos nekome biti zanimljiva .
Last edited by LepoJeBitiFin on 26 Feb 2020 18:27, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kako nije iz nase branse, ponesi ciki malo furnira da vidis kako radi :)
Stvarno lepo videti
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Knjigovezacki noz. To vise ne prave, nemaju kome da prodaju :(

I onda se cude kada preporucujemo remontovanje stare livene masine od po par tona, a ne kupovinu nove moderne od Al profila :)

Pre dvadesetak godina, drugar iz pazove kupio viselisni cirkular. Stara skola, 5-6 tona liva, napravio covek temelj po propisu (metar dubok armirani beton), stigla masina, skinuta sa kamiona, stoji na gvozdenim cevima da se dogura na mesto...

Ajd da je upalimo, na trenutak, cisto da vidimo...
Samo cujes kako susti vazduh oko listova.
Nema ni v od vibracija.
Masina mirna na cevima.

Njegova izjava:
Koj sam k... pravio onoliki temelj :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Valjda mi je bilo fascinantno sto je cela konstrukcija puno gvozdje a ne kao danas sto vidjam sve neki

plek , lim , kutijaste forme , aluminijum da bude sto lakse . . .

Zanimljivo mi je sto se noz polako spusta , cak i zastane pre odsecanja tako da se ne moze reci da sece silinom

inercije , a majstor sve vreme sasvim lagano okrece ( pogonski ) tocak i to sve vreme u istom smeru ( kazaljke sata )

a noz se krece od gore do donje mrtve tacke pa nazad ?

Kakav li je tu sistem prenosa kad kao od sale odseca slozaj papira ( neki crkveni spisi , podebeli listovi ) debljine 8 cm

( bar dok sam ja bio )
Last edited by LepoJeBitiFin on 26 Feb 2020 18:28, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Prenos je takav da se nož spusti za 10-tak cm a on obrne nekoliko krugova. Verovatno pužni reduktor. A za tu mašinu sa oštrim nožem, lep papir nije ništa. Ko sir seče koliko god ubaciš. Noževe s...be reciklirani papir, karton i lepenka. Tu ima kojekakvog smeća.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

s tim sto su i moderni graficki nozevi vrlo masivni. ( radio sam stampu 15ak godina). nozu u princpu nije tesko da sece, kvaka je u onom pritisku tabaka. na elekgricnim - ono sto ja videh kod nasih stampara - pritiskac se nogom dovede na papir, i kad se stisnu prekidaci, onda ga neki snazni prenos ili hidraulika pirisne vrlo pre nego sto noz krene.
imam mali nozic koji radi na smicanje/polugu, i sad, poluga je dovoljno dugacka/jaka da secne podebeo stos papira, medjutim, tesko je ostvariti pritisak da papir ne krene malo da radi (kad se stavi vise tabaka ). bogaoca sam raseckao njime, secivo i dalje brije.
*meni su oni stari heidelberg tigl-ovi super za gledanje dok rade (koriste se recimo za stancovanje kutija) - to kad vidis okom - vidis da je "nepoderivo"

** evo jedan film koji na lep nacin objasnjava kako i zasto smo od livenih - prakticno vecnih masina, stigli do predmeta od reciklirane plastike. Ima i titlove one auto-generated - dole desno u prozoru tockic/settings, pa "subtitles", pa auto-translate izabrati vec neki razumljiv ko ne govori engleski

https://www.youtube.com/watch?v=zdh7_PA8GZU

ovde je nesto duza verzija (ja sam pogledao ovaj prvi)


https://youtu.be/kdHIqa53-tY
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoji i jedna "sitnica" koju svi zanemare u ovakvim "teorijama".
Njeno velicanstvo cena :)

Recimo jedan HP laser jet-III je bio napravljen kao tenk, ali je i kostao 2300$, sto bi revalorizovano, danas bilo 4500$ :)
"Nepoderiva" Gorenje ves masina iz 80-tih je kostala 1000DEM, sto bi danas bilo oko 900-1100 Eur (zavisno koja godina iz 80-tih se uzme kao reper).

Kupi danas laser od 4000$ i ne sekiraj se... nadzivece te :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Iimam 2100m. vp cena bila 2200dm kad sam ga kupio. -radi k'o zmaj i dalje. bogaoca sam odstampao na njemu - svako ko zivi u beogradu, i dan danas, iako sam kljuc u bravu (tu) stavio pre 12 godina - tu i tamo kada prodje gradom vidi nesvesno moje otiske prstiju na necemu, a priprema za to je, uglavnom izbacena na tom laseru. *vrlo bi ih odlomio od batina sto nece da naprave drajver za win 10 :) :)
ultrakvalitetna i uglavnom - skupa masina, bez izuzetka nadzivljava "tu istu" jeftinu/jeftiniju i ne tako kvalitetno uradjenu, prilicno sam ubedjen u to.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ispred mene stoji jedan 2300D :)
Mada... vec dugo vremena sam vise pristalica Kyocere, Ricoh-a i slicnih stampaca sa malo drugacijim pristupom (odvojen valjak od tonera). Doduse, u sasvim drugom domenu rada... to su mazge koje su u stanju da odstampaju po 1000 strana u cugu i slicno... gde kavlitet grafickog otiska nije preterano bitna stavka.

Nego.. genericki 2100 Win 10 drajver bi trebalo da radi sa 2100M.
Prilikom instalacije printera, kazi mu da printer koji hoces da instaliras nije na listi (iako ga je nasao)
Zatim trazi da pogleda na Win update, za drajver.
To ce potrajati.
Iz liste izaberi Hp kao proizvodjaca i u listi bi trebalod a se pojavi HP LaserJet 2100 Series PCL 5, ili PCL 6 ili PS... koji ti vec vise odgovara...
Ta lista "traje" samo dok ne izadjes odatle, sledeci put ce ti ponovo nuditi za instalaciju samo ono sto je doslo predefinisano sa samim Win.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

nisam siguran da sam tako uradio, al' mislim da je drajver bas taj pcl5, al' nece da odstampa - ispljune cist list.
provericu bas i to/tako.
regularan tip skroz
Post Reply