Potreban savet više zidarske struke

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Potreban savet više zidarske struke

Post by sonus70 »

U garaži gde se zanimam alatom, drvetom i kojekakvim drugim aktivnostima za gubljenje para pod je betonski i 1970 kad je kuća napravljena planirano je da se uradi i košuljica ali to naravno nikad nije završeno. U međuvremenu je pod mestimično okrunjen, točkovima kola zimi nanošeno koječega što škodi betonu.
Sad bih ja to da sredim pa su pitanja sledeća:
1. Da li bih trebao pod nekako "oprati" pre košuljice. Rađeno je u toj garaži svašta, od popravljanja auta do prevljenja kobasica. Sremac, jbga, mora se. Verovatno ima delova koji su malo masni ispod prašine.
2. Da li je 3 cm košuljice dovoljno za normalnu upotrebu koja se može očekivati u nekoj radionici bez mašina težih od 100kg i bez auta koji bi bio parkiran.
3. Čine "prefarbati" taj pod posle košuljice a da nije dža-bu smesa koja će za 24kvm koštati ko bubreg.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Stavi plocice, zorka-sabac imas po 3e/m2, 30x30cm podne.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Prije glazure (košuljice) moraš dobro očistiti pod. Ili oprati, kako god.
Ne znam da li je pravilo, ali ovdje svi majstori dižu glazuru 5-6 cm iznad najniže tačke.
Slažem se sa Pezzom, pločice su sjajna obloga i za radionu i za garažu, pogotovo ako su tako jeftine.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

To čišćenje mi je i najveća nepoznanica, Da li uzeti i samo peračem pod pritiskom preći ili je potreban i neki deterdžent , kalijum sapun ili tako nešto ?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Kako mislis ciscenje nepoznanica ? Uzmes metlu i pometes, onda ako ima nekih naslaga sastruzes i opet pometes. Masnoce vrelom vodom sa malo sone kiseline, a mislim da moze i varikina, vim takodje razbucava masnocu... ako je mnogo neravno, betonska kosuljica min. 4cm, ako su samo udubljenja mestimicno onda lepkom za plocice. Postoje i mase za izravnavanje za razne debljine, pocev od jednog do 10 cm, ali su skuplje. Samonivelisuce jos skuplje, industrijski podovi isto, tako da je najbrze i najpovoljnije ono prvo sto sam ti predlozio, ako mozes sam, dosta da si video kako se lepe plocice i moci ces sam da ih postavis.
Last edited by Pezzo on 05 Aug 2019 09:56, edited 1 time in total.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Kasne radovi. Prvo veče sam počeo da rasklanjam polica i stolova po garaži da oslobodim pod i prop'o levom nogom kroz dasku koja pokriva kanal za popravku auta. Do porodočnog blaga skoro. Završio na hitnoj i sa tetanusima i lekovima. Natekla butka , uduplala se, odrana sa obe strane baš fino.. Kaže doktor dobro je da se nisam zglavio na cevanici, ona bi samo tako pukla, butku je mnogo teže slomiti. To je skoro sve sad OK pa se razmišlja da se krene dalje.
Tako da će te daske koje sam mislio na kraju da promenim i da budu u ravni sa podom morati prvo da se rade. Isproveravao sam nekoliko onih ostalih. Sve su potrulile na krajevima gde se oslanjaju na betonski falc kanala. Suteren, malo vlažno zimi i godine učinile svoje.
Dakle :
1.da li i nove daske da stavljam u taj isti falc ili bi bilo dobro da prvo napravim neki okvir od recimo 3x3 L gvozdenog profila i da on drži daske?
2. Čime zaštititi te daske ?Lak, ulje,... Å ta je OK za tu namenu a da nije prerađeno ulje koje sam uglavnom viđao po tim daskama kod drugih?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto i beton vremenom propada, L profil siguno nece skoditi. Lepo rasporedi opterecenje na betonski falc i daje ravniju povrsinu.

Sto se tice samih dasaka, najkriticniji su ti krajevi.
Posto to nije izlozeno direktno vremenskim uslovima, trebalo bi da dobro zafarbani krajevi sasvim lepo odrade posao. Samo da sprece brzo upijanje vlage. Daklem bilo kakva farba naneta na cela dasaka u tri-cetri sloja (posto cela piju i farbu, treba je dosta).

Ili... prvo cela izmazes stolarskim lepkom malo razredjenim vodom, pa kad on veze, zafarbas (lepak prodre dublje, i "zacepi" kanale, pa onda ne upija toliko farbu).
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Pezzo wrote:Stavi plocice, zorka-sabac imas po 3e/m2, 30x30cm podne.
De ovo ima majke ti? Najjeftinije što nađoh je oko 8€. Na netu doduše ali ne verujem da ima jeftinije po prodavnicama
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ja sam kupovao u Enmon-u po toj ceni (370d) i postavio ih na terasi, prosarao u dve boje i svidja mi se kako je ispalo. Sad ne znam momentalno kakva je situacija, ali sam malo pogledao po netu i ima podnih i za manje od 500 din, sto takodje nije mnogo. Znaci ima i za 4-5 evra/m, a sajtovi ne moraju da budu azurirani uvek i nije lose ni prosetati po prodavnicama, to koliko ti treba mozes ubaciti u kola. Da li ce te doci 80 ili 110 evra, nece ti mnogo znaciti u zivotu, ali ce ti znaciti ako sredis tu prostoriju i budes zadovoljan.
Kanal, ako ti ne treba, zabetoniraj ga da opet neko ne upadne.
Last edited by Pezzo on 19 Aug 2019 18:17, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Traži drugu klasu ili rasparene pločoce. Toga uvijek imaju, samo ne reklamiraju
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Njuškao juče po Sremu, takav mi posao (komercijala) i našao za 500 kinti 33x33 restlova. Malo će biti šaranja boja, nemaju 20kvm iste boje. To čak može da ispadne zanimljivo. Ostavljam kanal. Kad već postoji neka ga, možda mi zatreba u životu nekad.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

U kanjizi su 300din za greskama u printu
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Te u Kanjiži gledao i "greška u printu" je klobuk glazure veličine nokta. Od malića do palca na nozi. Polupan naravno a ispod se vidi sirova pločica. Da je po jedna u kutiji takva pa OK, otići će na one sečene ali možda je cela kutija takva, kaže momak u diskontu, ništa ne garantuju. A u svakoj je bar jedna takva.
Elem, našao neke po 530 din 33x33 , sive malo reljefne, kod mene u Rumi i doneli mi. Nisam se ja akao. Od 15 paketa tri su bile sa malo okrnjenom glazurom na ivici.
Sad to ovako izgleda:

Image

Radio nekoliko vikenda pre mora i posle. Mooda mi otpala, o kolenima da ne pričam. Prvi put vario, prvi put postavljao pločice, fugovao... Ali prezadovoljan. Valjda ću sledeći vikend imati vremena da završim i daske na kanalu, Brest 4 cm.
Ima grešaka, naravno , ali ništa što bi me tangiralo. Najveći problem je bio što je cela prostorija van vinkle (2 do 3 cm) a kanal nije baš paralelan ni sa jednim zidom a odlučio sam sa njim da ravnam pošto se to vidi najviše. I zbog samog oblika prostorije i tog kanala na svakom zidu je bilo seckanja pločica.

Kaže komšija : pa mogao bi ti to da radiš i za pare"
Možda, ali kad bi našao dileju da plaća 100€ po kvadratu, inače bi crko od gladi koliko je meni to pipav posao i spor. :D
Ne verujem da bih se usudio sebi da radim kupatilo ili kujnu.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Zaboravio su coklu, stavi 9cm visine, to mi izgleda najprikladnije i dovoljno da se zid ne prlja pri pranju poda.
Malo preterujes, nije to tako strasno, ja sam sam postavljao po 25m2 za dan bez problema, sutradan samo isfugujem. Prvi put sam platio i video da nema tu niceg komplikovanog. Volim sam da radim, sve i svasta... i tako je najlakse, kad ubedis sebe da bas to volis da radis :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Svaki put je sve brze i ponešto bolje. Pogotovo kada radiš kuhinju, manji je prostor.
Fino izgleda, a ako ima dovoljno ljepila ispod trajace koliko i ti.
Post Reply