Stari srpski nameštaj

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
Vladimir Petković
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 04 Mar 2019 15:04
Location: Niš

Stari srpski nameštaj

Post by Vladimir Petković »

Poštovani korisnici sajta, najpre pozdrav svima a zatim objašnjenje zašto sam se registrovao. Imao sam priliku, zbog posla, da mnogo putujem Srbijom. Bio sam po svim gradovima ali i po selima. Ulazio sam na poziv domaćina u seoske kuće i bio fasciniran nameštajem koji sam viđao: kredenci, šifonjeri, kreveti, hoklice, šamlice, kolevke, sanduke za devojačku spremu pa i komarnike. U njima se zimi na terasam i doksatima čuvala hrana da se ne ukvari. Mnogo od ovih stvari bilo je ukrašeno predivnim duborezima. A tek tišleraj, vrata, prozori, kapaci! Prava mala umetnost. Sve viđeno me je, malo po malo, nagnalo da razmišljam o "starom srpskom nameštaju". Tražio sam po internetu ali sam nalazio tek po koju mrvicu. I sada pitanje: može li se govoriti o "starom srpskom nameštaju" ili, može biti, i stilu? Još i ovo: šteta je što sve ovo o čemu pisah polako izčezava i odlazi u zabeorav, jeste da se u 99% slučajeva onoga što sam video radi o drvetu ali mislim da bi takav nameštaj danas imao kupce. Intetesuju me vaša mišljenja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Popuni podatke o lokaciji na kojoj se nalazis, da bi znali gde da te posaljemo.

Prica o nekakvom tradicnionalnom namestaju je prezvakivana milion puta u istoriji, u zadnjih sto pedeset godina. Postojao je i nacionalni stil namestaja, izveden iz istorije i secesije, koji je jedno vremne bio dosta popularan.

Potrazi po internetu pricu o Dragutinu Inkiostri Medenjak-u. Ili jos bolje, ako imas vremena i Beograd ti je blizu (Zato i adresa) mozes da posetis kucu Jovana Cvijica, Jelene Cetkovic 5 u kojoj je elemente enterijera dizajnirao Inkiostri, u nacionalnom stilu.

Inkiostri je dizajnirao i skupstinsku salu Vardarske Banovine, koja je unistena u rekonstrukciji Sobranja BJRM.

Na ovoj teritoriji postoje i razne druge etnicke grupe, daleko vece vestine u izradi namestaja, pa je i to u nestajanju, i propadanju.Generalno ono sto mi smatramo da je srpsko, je deo kolektivne istorije daleko sireg prostora, takve predmete nalazis u krugu od 2000 kilometara, i svako lokalno ima utisak da je to njegovo specificno.

Sto se komercijalnog interessa tice, zaboravi. Imamo primer nasih suseda, koji imaju vrlo slican namestaj, ekonpomski stoje bolje od nas, pa opet, p[roizvodjaci tradicionalnih komada namestaja se bas i nisu obogatili. Pojavi se neko ponegde, ali bez prilicnog uspeha.

Jednostavno trziste trazi savremene stvari, a u vecini zemalja u regionu je trend da oni koji su cuvali istoriju i tradiciju, i mogli takvo nesto da priuste odlaze, a oni koji ostaju nemaju tradiciju posedovanja takvog neceg i cuvanja. Pogotovu sto ono sto je tradicionalno ne moze da kosta malo, ako nije stilizovano i prevedeno u savremene tehnologije i materijale, a onda vise nije to to, i potpuno se utapa u ostatak dostupnog.

A svuda imas vrlo slicnog tradiciponalnog namestaja, tako da o velikom, globalnom trzistu nema mnogo govora za tu vrstu proizvioda. Za nesto drugo, prica je drugacija, i moze prilicno lepo da se zivi od toga.
User avatar
Vladimir Petković
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 04 Mar 2019 15:04
Location: Niš

Post by Vladimir Petković »

BR wrote:Popuni podatke o lokaciji na kojoj se nalazis, da bi znali gde da te posaljemo.

Prica o nekakvom tradicnionalnom namestaju je prezvakivana milion puta u istoriji, u zadnjih sto pedeset godina. Postojao je i nacionalni stil namestaja, izveden iz istorije i secesije, koji je jedno vremne bio dosta popularan.

Potrazi po internetu pricu o Dragutinu Inkiostri Medenjak-u. Ili jos bolje, ako imas vremena i Beograd ti je blizu (Zato i adresa) mozes da posetis kucu Jovana Cvijica, Jelene Cetkovic 5 u kojoj je elemente enterijera dizajnirao Inkiostri, u nacionalnom stilu.

Inkiostri je dizajnirao i skupstinsku salu Vardarske Banovine, koja je unistena u rekonstrukciji Sobranja BJRM.

Na ovoj teritoriji postoje i razne druge etnicke grupe, daleko vece vestine u izradi namestaja, pa je i to u nestajanju, i propadanju.Generalno ono sto mi smatramo da je srpsko, je deo kolektivne istorije daleko sireg prostora, takve predmete nalazis u krugu od 2000 kilometara, i svako lokalno ima utisak da je to njegovo specificno.

Sto se komercijalnog interessa tice, zaboravi. Imamo primer nasih suseda, koji imaju vrlo slican namestaj, ekonpomski stoje bolje od nas, pa opet, p[roizvodjaci tradicionalnih komada namestaja se bas i nisu obogatili. Pojavi se neko ponegde, ali bez prilicnog uspeha.

Jednostavno trziste trazi savremene stvari, a u vecini zemalja u regionu je trend da oni koji su cuvali istoriju i tradiciju, i mogli takvo nesto da priuste odlaze, a oni koji ostaju nemaju tradiciju posedovanja takvog neceg i cuvanja. Pogotovu sto ono sto je tradicionalno ne moze da kosta malo, ako nije stilizovano i prevedeno u savremene tehnologije i materijale, a onda vise nije to to, i potpuno se utapa u ostatak dostupnog.

A svuda imas vrlo slicnog tradiciponalnog namestaja, tako da o velikom, globalnom trzistu nema mnogo govora za tu vrstu proizvioda. Za nesto drugo, prica je drugacija, i moze prilicno lepo da se zivi od toga.
I jeste i niste u pravu. Prvo, pustite Beograd, nit' je Beograd Srbija, nit' je Srbija Beograd. Drugo, treba razlikovati "gradsku" i "seosku" Srbiju. Tako je oduvek bilo a tako je i sada. Zatim, u ona vremena kada su naši preci u gradovima žurno sa glava skidali fesove zarad cilindara i frakova a iz Viene i Pešte dovlačili sve što je "europejsko" sa selom nije bilo baš tako. Svojim očima sam po selima, po Staroj i Suvoj planini viđao nameštaj koji ama baš blage veze nema sa tadašnjim evropskim. Istina, ne u svakoj kući već kod imućnijih domaćina. I kao što napisah, ne samo nameštaj već i tišleraj. Vrlo često sa duborezima. No, dobro, shvatio sam vašu poruku pa više neću da zamaram sa "starim srpskim nameštajem".
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

vladimire postavi koju sliku tog starog srpskog namestaja da vidimo i mi a ne samo ti?
smirglaj nikad dosta
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Meni je tema zanimljiva...u kraju gde ja zivim neznam kog stila je stari namestaj posto je nekad bila austrougarska predpostavljam da tu nema bas previse srpskog ali.....mozda se varam ....ima dosta kastela(letnjih dvoraca) u nekima jos uvek ima komada namestaja starih stotinak good .Jos uvek po mestima mogu da se vide anjfort kapije stare stotinak god koje su umetnicka dela i sa kojih tesko skinuti pogled
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Stvarno, postavi koju sliku. Ja ne znam ni da smo imali nešto lično naše.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Image
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

kao i Vladimir, imam tu srecu da obilazim ovu divnu zemlju, i dok sam ziv nece mi biti jasno da neko da 50e da se popne na Ajfelov toranj a da ne vidi pogled sa Trema (Suva planina). Biti pod njim je velicanstveno koliko i biti pred rimskim koloseumom... ovciji sir sa Suve planine je nesto fanstasticno. Nazalost Pirotski sam jeo u Veroni, i tamo kosta 23e a u pirotu 2 do 3 puta jeftinije. Izvinite za totalni off.
Upravu je Vladimir , duboreza u delu Srbije koje navodi je daleko zastupljeniji od zapadnog dela Srbije naprimer, gde je sirovi pristup zastupljeniji. Mozda je to zbog blizine sa Bugarskom, prosto duboreza ima na drvenim saksijama. Zasto nije zastupljenije kod nas? Pa neko je vec gore rekao, i po meni je upravu. Valjda je to ono brz zivot, trendovi a mi ko zabe hocemo da skacemo i da se potkivamo svime i svacim, a bude nam lepo kad cujemo da je Srbin recimo uradio Putinovu kancelariju, naravno u masivu i duborezu. Duvali su i duvace ovde cudni vetrovi.
jos malo off-a, tek pre 10ak dana spoznah da i zapadna Srbija ima vrhunski sir i to kravlji, gle cuda od svajcarskih krava koje pasu po Zlatiboru. Ako vas put nanese ka Sirogojnu pitajte za Zlatne Rudine. Perverzija sir! Rame uz rame sa zapadnom evropom, i naravno dosta zanimljivih vajata za videti tu ima u kombinaciji bor i hrast.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Beograd jer pomenut samo zbog toga sto u njemu mozes da odes u kucu i vidis primer stila koji je nastao na osnovu onoga sto je narodna tradicija.

Namerno kazem narodna, posto je to gotovo istovetna tradicija onoj koju imaju Bugari, Makedonci, i da ne idemo dalje. Razlike su minimalne. Ono sto postoji su regionalne, a nikako nacionalne specificnosti, ali su i one uglavnom zasnovane na zajednickoj bastini, u nasem slucaju Vizantijskoj.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Možete li pomoću gugla da nađete slike tih duboreza. Valjda je neko slikao i da postavite ovde.
Gledao sam neke duboreze, dosta grubo urađeni. Nisam stekao utisak da su etno i vezani za nas Srbe.
Interesuje me, a da nisu ikone, kakav je to srpski nacionalni nameštaj i duborez.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovako cemo...

Svaka sledeca diskusija na temu istorije koja nije vezana za namestaj trenutno ide u kantu, a njen autor dobija ban.

Sva dosadasnja diskusija se resetuje, brisu se sve poruke koje nisu vezane sa namestajem.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

sve idustrijalizacije dolazile s velikim zakasnjenjem u srbiju,pa kad je u nemackoj postao tisler kod nas je u to vreme verovatno bio drvodelja😂
I pre sto godina su postojale masine (strugovi, glodala.....) nisu deljali onu ajnfort kapiju sa sekirom .
1800godine centralna stvar Seljacke Kuce u srbiji je bilo je otvoreno ognjiste ,koji namestaj ide uz to?
E sad koliko star srpski namestaj to je pitanje
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

drveni wrote:Možete li pomoću gugla da nađete slike tih duboreza. Valjda je neko slikao i da postavite ovde.
Gledao sam neke duboreze, dosta grubo urađeni. Nisam stekao utisak da su etno i vezani za nas Srbe.
Interesuje me, a da nisu ikone, kakav je to srpski nacionalni nameštaj i duborez.
kako nema, evo par slika, Ogledalo, astalce i hoklica, taraba, bolje slike nemam nijesam moga naci. ::neznam::

Image Image Image
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

a kralj si :smejanje: bolje nijesi moga bogumi :prsgore:
ja glasam za tu staru tarabu
u kom je to selu slikano ? i gde ima da se kupi taj zarezivac taraba ?predpostavljam da ta masina na tarabi sluzi za to
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Image
Post Reply