Nije stolarsko ali jako važno

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Nije stolarsko ali jako važno

Post by Strkic »

Nisam mogao da smislim bolji naslov za ovu temu ali se nadam da je svrsi shodan. Naime o čem se radi o pogonskom gorivu svih nas o HRANI.
Već duže vremena mislim pokrenuti ovu temu pa sam se i odlučio. Na ovom mjestu podrazumjevam da će se naći neki RECEPTI Vaše omiljene hrane ili onoga u čemu ste jako dobri (mislim ono šta samo Vi u Vašoj obitelji radite najbolje). Odavnina je poznato da su muškarci najbolji kuhari naravno o tom se da raspravljati, ali najbitnije je to da ako voliš raditi onda voliš i fino pojesti.
No da ja neduljim sa praznim pisanjem ja ću za početak napisati jedan recept meni dosta jednostavnog ali i jako ukusnog i finog deserta(kolača).

Zove se Istarska baklava:
namernice koje su potrebnu su sljedeće:
lisnato tijesto i to ono u listovima za savijače
3 cjela jaja
15 deka šećera
1 prašak za pecivo
2 vanilij šećera
1 vrhnje
1 jogurt
1 decilitar ulja.

Ovi sastojci se izmješaju naravno bez lisnatog tijesta,i dobivamo smjesu ili preljev sa kojim ćemo premazivati listove tijesta.
Onda ide nadjev od 0,5 kilograma svježeg kravljeg sira 1 vrhnja jednog jajeta i šećera po želji.
Na kraju kad sve bude gotovo cijeli kolač ćete preliti sa sirupom od 2 decilitra vode i 25 dekagrama šećera malo zagrijano i razmućeno.
A uz nadjev vam ide jedno 5-6 jabuka. Postupak:protvan (lim)malo nauljite na njega stavite list tjesta pa onda list premažite onom smjesom od jaja jogurta vrhnja i šećera uzmite žlicu (jušnu) i jedno 2 -3 žlice i dobro razmažite po listu, zatim stavite još jedan list i opet ga namažite smjesom i još jedan list na isti način (znači 3 lista stavite i između ih namažete smjesom) onda stavite sir koji ste izmješali sa jajima i šećerom na to vam oped dođe list tjeste pa ga premažete pa opet sir (znači smjesu sira podijelite u 2 djela) na to vam ide opet list tjesta pa ga premažete smjesom i na taj list naribajte jabuke dvije i malo posipajte šećerom i onda vam opet ide list tijesta naravno premazan sa smjesom i tako još dva puta. Smjesu morate potrošiti do predzadnjeg lista. Znači zadnji list se stavlja na vrh svega i on se NE maže sa smjesom. Kad ste sve složili ostavite 10-15 minuta da se sve smiri (stane) nakon toga uzmite nož i izrežite na kocke prije pečenja po vašoj želji veličina kocaka. Kolač se peče oko 30 minuta na 200 stepena, vidite kad bude rumen odozgo. Kad je gotovo prlijte ga sa sirupom od šećera i vode dok je vruć pustite da se dobro ohladi i dobar tek Vam želim.
Nadam se da će tema zaživjeti kao i mnoge do sada ali ako vam se nesviđa slobodno je obrišite imat ću razumjevanja.
Last edited by mbole on 30 Oct 2008 14:25, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo sam malo preuredio tvoj tekst (nisam menjao sadrzaj teksta vec samo format). Bio je prilicno necitljiv onako sveujednomredu :)

Nevezano strogo za tebe, kada kucate postove, koristite razmake i nove redove. Necitljivo je kad se sve strpa u jedan.
Iza zareza ili tacke, obavezno ide razmak (uvek iza nikad ispred). U suprotnom tekst nece moci uvek da se lepo prelomi (smatrace na primer da je: sad,ide,zarez.a.ovo.je.tacka jedna jedina rec a ne vise njih, a i mnogo je lakse za citanje.

Ova baklava deluje primamljivo.
Jel vrhnje bese pavlaka ili kiselo mleko?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mmmmmmmmmmm..... :P

vrhnje = pavlaka
slatko vrhnje = slatka pavlaka = mileram
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Alo Å trki gde me nadje pa to je nesto što me oduševljava da prčkam po šerpi i ako žena neda jer kaže ne poznaje ni jednog doktora na gastroenteroologiji .
Å alim se i ja puno toga znam da skuvam pogotovo kolače mada sam " kao da jedem večernje novine" nema me nigde.
Dakle večeras kuvamo za vas.
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ovako vrhnje je obično ili kako ga zovu kiselo ali meni mama radi domaći kravlji sir pa onda dobijem i vrhnje sa sirom.E i za ubuduće potrudit ću se pisati ovako kao šta je mbole napisao i rekao da bude čitkije.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:Samo sam malo preuredio tvoj tekst (nisam menjao sadrzaj teksta vec samo format). Bio je prilicno necitljiv onako sveujednomredu :)

Nevezano strogo za tebe, kada kucate postove, koristite razmake i nove redove. Necitljivo je kad se sve strpa u jedan.
Iza zareza ili tacke, obavezno ide razmak (uvek iza nikad ispred). U suprotnom tekst nece moci uvek da se lepo prelomi (smatrace na primer da je: sad,ide,zarez.a.ovo.je.tacka jedna jedina rec a ne vise njih, a i mnogo je lakse za citanje.
Drugim recima... "sporije" pisite... jer ne umemo "brzo" da citamo :D
mbole wrote:Ova baklava deluje primamljivo.
Jes vala... :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Jeste jako je primamljiva jer kad je napravim potučemo se skoro za njih a žena ih mora skrivati od mene jer sam u stanju raspuknut se i još bih jeo tako da oprezno sa njima vidjet ćete kad probate.Nego šta je sa vama dajte neki dobar recept ili nešto da probam napraviti da iznenadim svoje cure.:)
Last edited by Strkic on 01 Nov 2008 20:31, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply