Slanje tobe za USA ....Kojom sluzbom????

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
cvrle
Samostalni majstor
Posts: 199
Joined: 12 Feb 2013 19:39
Location: Leskovac

Slanje tobe za USA ....Kojom sluzbom????

Post by cvrle »

Imam narucene neke komade namestaja za kupca u USA...kako izvesti??? kako slati??? Placanje je naravno avansno...I sta je potrebno od papirologije??

Ima li neko iskustva?
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Zavisno od dimenzija i težine, za veće komade ti je najbolje (ali i najskuplje :)) slanje EMS pošiljke čiji su konačni gabariti 1,5m x 1,5m x 1,5m. Najčešće stiže za desetak dana, a od dokumentacije treba da popuniš samo obrasce koje dobijaš u pošti. U carinskim dekleracijama napišeš opis sadržaja i navedeš da se radi o poklonu (ako je u pitanju 1 komad). Manje-više to je to, ako ti još nešto treba pitaj.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

E, kad bi bilo tako prosto.

EMS ne moze da bude tezi od 30 kg ako se salje iz Srbije. Najveca dimenzija ne moze da bude veca od 1.5 m a zbir najvece dimenzije, i obima upravno na nju ne moze da bude veci od 3 metara. Uprosceno, maksimalnio kutija 37.5x37.5 cm, dugacka 150 cm.

Cena za paket od 30 kg tezine, do USA je 27000 rsd.

Prilikom slanja, paket ide na carinu, koja moze i da ga zadrzi.Pogotovu ako se radi o vise komada, a posumnjaju da je u pitanju neprijavljen izvozni posao.

Posto pretpostavljam da neces slati EMS-om, sto zbog tezine, sto zbog velicine, ostaju ti druga resenja. Za namestaj, pogotovu ako je malo vece zapremine je najbolje resenje neki od speditera, koji ce ti ionako trebati, posto moraju da odrade izvoz pred carinom. Njihov partner sa one strane bare ce odraditi postupak uvoza u USA, koji nije nista manje komplikovan.

Posto izvozis drvo, trebace ti i dokumentacija da je to sto si napravio u skladu sa CITES pravilima o prometu drveta,tj da nije od zasticene vrste drveta. Ako je vrsta drveta na CITES listi, trebace ti i dokaz da je iz obnovljivog izvora.

Dodatno, negde mi je u kraj glave i prica da je za uvoz drveta u Ameriku obavezna i potvrda o sanitarnom stanju drveta, ili da je drvo sterilizirano prilikom susenja, tako da ne sadrzi parazite, i bolesti koje bi mogle da naprave cudio po zemlji u koju saljes.

Sve u svemu, procedura je ukratko, nadjes speditera koji je voljan to da uradi, objasnis mu sta i od cega hoces da saljes, on kontaktira speditera u zemlji prijema, i napravi ti spisak dokumentacije koja ti je potreban za izvoz. A kada ti kaze sumu za ceo posao, bolje da sedis.

Znam za posiljku od pre dve gopdine, 3x2x2 metra za Ameriku, 600 kg namestaja i drugih gluposti, u priivatnom vlasnistvu, bez vrednosti, i sitnica je bila preko 5000 dolara. Bez carine ni na jednoj stvari. Jedino nisam siguran da cena nije ukljucivala i pakovanje i raspakivanje tamo, po principu kljuc u ruke.

Ostaje jos sitnica oko placanja, koja ide na razlicite nacine u zavisnosti od toga da li imas, ili nemas firrmu, kako se prebacuje novac, i jos ponecega. Ako si fizicko lice, a uoplata je zarada od preko bare, recimo poslal ti ga je firma, porez je 2016 bio 57%. Tj od 100 dolara koje dobijes, platis drzavi 57.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Kolege,

Ako Vam ovo sto je BR napisao preterano, u praksi je jos gore. Transport brodom drvenih proizvoda je prica za sebe. Ako vrednost palete koju isporucujes nije bar 20 000 eur, nemoj ni razmisljati o ovom poduhvatu, samo ces izgubiti zivce, vreme i novac. Ja sam napravio gresku sa Australijom, i rekao nikad vise.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Nije bas to tako strasno. Evo ti spedicije, i kod njih se direktno raspitaj.
http://www.demars-intl.com/kontakt-contact/
http://www.ikspeditor.rs/kontakt/
Dokumentaciju za uvoz drveta u sve zemlje moras imati, koje ti je BR naveo, pogotovo
'' o sanitarnom stanju drveta, ili da je drvo sterilizirano prilikom susenja, tako da ne sadrzi parazite, i bolesti koje bi mogle da naprave cudio po zemlji u koju saljes'' To ce ti reci spediter sto treba.
Kontejner 20 ft to ti je najmanji, koliko me sluzi sjecanje, kosta od bara do njujorka oko 1000 dolara, plus spedicije sertifikata i ostale zezalice,transport do luke,.. sve je izaslo manje od 2000 dolara. 2016 godine. Nikakvih problema nije bilo ni kod nas ni u Usa.
Ukoliko imas mnogo manje stvari , mozes i zbirni transport, koji je ako je par paleta mnogo jeftiniji.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Mislim da treba zaboraviti na ovo... posebno pazi na razne vrste prevara,ako ti novac sa k ju paypalom... imas i zanimljiva iskustva na netu o tome...pre neki dan su bila iskusta o prodaji komada namestaja u Turku i auta u Kinu...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Najveci problem je to sto sve dok ne prodje prilicno vremena od kraja isporuke, i kompletnog placanja ne znas koliko ce na kraju cela prica i kostati.

Transport i spedicija su samo jedan deo problema. Dodaj na to i osiguranje, i dobro se raspitaj sta i kako ti placa osiguranje u slucaju stete. Takodje, ako si ti odgovoran za slanje, sa onime kome saljes moras ekspicitno da dogovoris da je on odgovoran za carinu, i moguce dodatne spediterske troskove sa druge strane, koje u ovom trenutku ne mozes da pretpostavis. Ili sa spediterom dogovoris transport, i sto je bitno, istovar kod krajnjeg korisnika, posto i to ulazi u cenu transporta.

Ono sto takodje ne znas je koliko ce te na kraju kostati prenos novca (Banke dfodatno naplacuju raznorazne troskove, koji zavise od sume, ali imaju i pocetnu sumu. Na to, postoji mogucnost da te se seti i poreska, kojoj to moze da padne na pamet u prilicno dugackom periodu (Sve zavisi od toga kao sta saljes)

Da danas treba da poslujem sa nekim preko bare, pristao bih samo na dve opcije.

1. Cena kao kod nas, franko tvoja radionica. Njegova obvaveza je da obezbedi transport od tvojih vrata do njega. Tako se radi veci deo poslova u svetu, i to uopste nije neuobicajeno.

2. Cena kao u Americi mozda umanjena za 5-10%, ti si odgovoran za transport do njegovih vrata. Porazmisli zasto mu se to nece svideti.

Sve druge kombinacije su potpuno jednake onome kada se ovde na forumu pojavi neko ko hoce da mu stolar napravi kopiju vrhunskog industijskog namestaja, ali po ceni koja je debelo ispod toga.

Kada vidis cene namestaja izvan Ikee u Americi, odmah ce ti biti jasno gde je njihova racunica. Ti ovde do kraja neces znati koliko ce sve kostati, tako da ne mozes da naplatis ekvivalentno, a prakticno preuzimas sav rizik.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

naravno da je FCO radionica, eventualno luka polaska.Kupac snosi troskove transporta i svega ostaloga.
Placanje zavisi ko je kupac, poznanik ili neko trece lice. mada je avans 70 posto,30 posto pri preuzimanju(slanju) barem kod mene .
Obavezujuci ugovor za obije strane.
kod nas im je i do nekoliko puta jeftinije nego u USA.
ne razumijem zasto demoralisete covjeka, ako moze da napravi posao, nebitno ko je i gdje kupac.
Globalno je trziste jedino kod nas problem.
Napravi ti dobar namjestaj, daj korektnu cijenu, i odmah naplati,a ostalo ce spediteri da urade.
I mi kad narucujemo preko neta, uvozimo platimo dobijemo carinimo speditujemo... To se radi u cijelome svijetu. I velika Ikea ima te iste da ih nazovem peripetije oko izvoza. Za to i postoje spediteri, da mi koji se bavimo nekim drugim stvarima ne bi morali i to da ucimo.
Posalji ti upit onom prvome spediteru sto sam ti poslao, i odmah ce ti poslati koliko ce kostati prevoz i ostalo do kupca, i samo mu proslijedi ponudu, a on ako ima jeftinije neka organizuje.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
cvrle
Samostalni majstor
Posts: 199
Joined: 12 Feb 2013 19:39
Location: Leskovac

Post by cvrle »

Hvala na brzim odgovorima!!!
Kao i uvek ovde su ljudi korekni i spremni da pomognu,zaista sam zahvalan na tome.

Iz svega ovoga zakljucujem da ce prica ici u smeru avans u celosti i svi troskovi njihovi ....nesto slicno su i oni predlozili ali videcemo ...nista nije sigurno dok novac ne legne na racun ( to sam odavno naucio na tezi nacin).
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Izvinjavam se, ja sam pitanje razumeo u kontekstu pojedinačnog slanja, a ne masovnog. Pretpostavljam da, ako je neko došao u fazu da izvozi tone nameštaja u kontejnerima, zna ili ima ekipu koja to zna da radi kvalitetno :skool:. Kako god, dobro je da poznajemo različite opcije.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
Post Reply