Slikanje po zidovima

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Slikanje po zidovima

Post by Strkic »

Poštovani kolege imam jedan mali problemčić.Naime o čemu se radi,preuređujem prostoriju koju sam nedavno dobio na korištenje (ustvari moja kćer)i u toj prostoriji imam plan urediti dječiju sobu.Manje više sve je riješeno samo mi je ostala jedna sitnica,ovako moja ćerka hoće da joj se nacrta na jedan zid neki konjić i neki njoj zanimljivi motivipa me interesira DALI SE MOŽE NA ZIDU CRTATI OBIČNIM VODENIM BOJAMA I KOLIKO ĆE TO OPSTATI NA ZIDU ili imate neko drugo rješenje jer spektar boja za njene želje je dosta velik i neznam kako bih to sve izmješao sa nekim polikolorom ili jupolom ili tome slično.Unaprjed hvala na savjetima,ljep pozdrav svima.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam siguran za vodene, ali tempere bi trebalo da rade posao.
Mozda da probas da mesas tempere sa jupolom? Nisam probao, samo mi pada na pamet. Ili da kupis par onih jupovih tonera pa da miksujes (trebaju ti zuta, magenta, cijan i crna, a od njih mozes da dobijes miksovanjem sve ostale).
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Nisam siguran za vodene, ali tempere bi trebalo da rade posao.
Mozda da probas da mesas tempere sa jupolom? Nisam probao, samo mi pada na pamet. Ili da kupis par onih jupovih tonera pa da miksujes (trebaju ti zuta, magenta, cijan i crna, a od njih mozes da dobijes miksovanjem sve ostale).
Trebaju još i menzura i "recept" : http://www.december.com/html/spec/colorcmyk.html

Tip za crtanje:
Nacrtati sliku na hartiji sa rasterom (sveska na kocke) i onda taj raster preneti u razmeri na zid. (Običnom olovkom se nacrtaju konture i na kraju boji.)
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ако имаш приступ графоскопу из школе, можеш олакшати пренос слике на зид. Само одштампаш слику на фолију и ставиш на графоскоп, а још можеш да увећаш или смањиш пројекцију. Гледао сам како је неки тип пре 10-ак година тако исликао цео кафић.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Kako su sva deca ista , moja starija kći Sara je želela da joj soba bude oslikana kao veče sa plafonom prepunim zvezda i mesecom koje sjaje u noći( To sa zvezdama sam rešio tako što sam u Metrou kupio one fluoroscentne zvezde koje noću reflektuju svetlost (fosforacijom), a zid oslikao Grafoskopom odnosno njim sam samo locirao slike i motive po zidovoma a same motive bojio bojom ili tonerom za disperzivne boje ( ne polidisperzivne koje neko zove polidisperzija ) one nemaju snagu i previše su blede, već toner za disperzivne boje koji je gust kao puding i tazređuje se vodom.
malo je skuplji ( malo više) ali može da se pere kada se osuši na zidu. Znači vlažnom krpom jednostavno obrišeš zid i ne oštetiš sliku.
nisam siguran ali mislim da je iz Grčke.
Ako imaš u Ogulinu specijalizovanu prodavnicu koja ujedno i tonira boje samo im objasni šta hoćeš da radiš i oni će ti reći koja ti boja treba.
To ni u snu nećeš moći sa vodenim bojama a pogotovo ne sa temperom jer ona nije postojana na vlagu bilo kog tipa , dakle i kada se osuši ona je alergična na vodu...
Moj savet ako ipak odlučiš za nešto jeftiniju boju koristi one tonere za polidisperziju u malim bočicama koje se kupuju u farbarama nisu skupe kod nas u Srbiji oko 80 din komad. Ati možeš kupiti samo osnovne ŽUTU CRVENU I PLAVU PA SA NJIMA RADITI IZVEDENE TONOVE..

Ako koristiš njih obavezno u boju dodaj malo podloge A1 koja učvršćuje boju na zidu.
Da smo samo malo bliže šareni bi ti to odradio ovako moraš sam ali kada je za decu ništa nije teško
KO SA DECOM SPAVA TAJ SE UPIÅ AN BUDI.
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pozdrav šareni.Å ta se radi kolega,jel krevet u izradi ili je već gotov,daj postavi koju slikicu da vidim šta si iskombinirao od svih predloga.Ma nije problem crtati i bojati pogotovo kad je rječ o djeci.A šta se tiče grafoskopa to mi nikad nebi palo na pamet ali je originalno i kad malo promislim i sjetim se škole to je baš to,hvala na savjetu za grafoskop.Znaš šta šareni da se mi nađemo negdje i da se mi ofarbamo od roštilja i dobrog vina ili pive a ovo ću ja nekako sklepat i sam nije veliko pa hoću nekako.Moram ti priznati da i ovo sa zvjezdicama nije loša ideja morat ću predložiti svojoj Lucki pa ćemo nešto i iskombinirati.Hvala na savjetima stvarno se nekih nebi sjetio.;)
Last edited by Strkic on 18 Oct 2008 03:58, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply