Povezivanje elektromotora-ventilatora

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Povezivanje elektromotora-ventilatora

Post by venzinatiko »

Da li neko zna kako da povezem ovaj ventilator ,da li je monofazni ili trofazni ?
Znam da je asinhroni i da ima dve brzine . Ja sam povezao zutu kao uzemljenje i crnu sa crnom plavu sa plavom na monofaznu i motor krci i sporo se okrece i sad ne znam da li je neispravan ili sam ja lose povezao ?

Image

Image
Last edited by venzinatiko on 03 Jul 2017 12:43, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

monofazni je,povezes crnu (faza)i plavu(nula)-to je jedna brzina ,a braon (faza)i plava-su druga brzina.

zutozelena je uzemljenje i nema veze sa pokretanjem(ali kad utvrdis da je sve ispravno-spoji i nju-zbog uzemljenja.:)

p.s. ako povezes u mrezu plavu i crnu ili plavu i braon i on ne vrti-onda je izgoreo motor ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

@venzinatiko - Ovo je prilicno ozbiljna industrijska naprava. Nesto slicno tome (isti proizvodjac) nalazi se u blowerima za IBM BladeCenter H shasiju, tj. predvidjeno je da se vrti 24h dnevno godinama.
To je teorija. A u praksi su se ti lageri habali od stalnog rada dok ne prozuje i na kraju i zaribaju posle jedno 3-4 godine rada. Prvo su nam prodali neke fabricki opravljene za silne pare, a posle sam se
setio radionice gde sam bio (nekad davno) na praksi, gde su nam menjali lagere za par stotina dinara po kompletu.

Drugim recima - probaj rukom da ga okrenes dok nije povezan na struju da proveris da li se okrece glatko i bez otpora.

Po specifikaciji, ovo tvoje ima protok oko 1 kubni metar vazduha u sekundi, verovatno pri max brzini.

Nekako imam potrebu da napisem - sa tolikim ventilatorom i protokom - Ja to NE BIH DRZAO U RUCI dok ga isprobavam!!
Navikao da imam 10 prstiju na rukama, pa bih tako i da ostane.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

nije to trofazni da cimne naglo,ovaj ce polako krenuti da se zaukava ...ne bi bilo lose staviti kuciste u neku ozbiljniju stegu ili napraviti neki privremeni nosac za probu.

p.s. u svakom slucaju treba se igrati sigurno.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod mene su na H sasiji radili lepih 10 godinica, i radili bi verovatno i dalje da sama sasija nije ispustila dusu.
A da duvaju, duvaju ko sasavi.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Povezao ali krci i dalje. Lezajevi su OK jer se vrti sam na slabijem vetru . Znam da su profi zato sam ga i uzeo al za 1000 din sam trebao da budem svestan da je neispravan vrv 😊 .
Dal mogu da se vinkluju asinhroni motori ? Ili da radi kanta 😊
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Kad kazes "krci" - zvuci li to kao nesto mehanicki, ili kao varnicenje ? Tesko ces nam docarati preko foruma..

Naravno da mogu da se vikluju, tako su ga i u fabrici napravili. Zavisno da li je konkretna konstrukcija nesto zaguljena mozda bi te kostalo nesto vise ili manje.

Verovatno bi bilo najpametnije da poneses to u neki servis koji se bavi viklovanjem, pa da pogledaju sta je i da ti daju procenu sta je i koliko bi kostalo da proradi.

Kad pitas google za "viklovanje elektromotora kragujevac", dobijes neki servis Rotor u Borackoj ulici u KG. Posto nisam iz KG, nemam iskustva sa njima, ali
pokusaj.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

treba ti kondezator od 8 mikro farada da bi radio bez njega krci!
smirglaj nikad dosta
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Zvao sam par servisa u Kg i svi napamet kazu da je vrv "crko" ne isplati se ! A firma koja radi klime i ebm ventilatote u Kg radi al samo sa pravnim licima...

Kad kazem krci mislim na kao mehanicko krcanje kojeg nema kad ga okrecem rukom . Kad se prikaci na struju on se okrece ali veoma polako i krci ko mesalica sa pojedenim zupcanikom kad radi .
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

a jesi li stavljao kondeyator u stujno kolo?
smirglaj nikad dosta
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Nisam toliko strucan a kupio sam ga bez kondenzatora . Mislio sam da na asinhrone ne ide kondenzator ,bar na poslu kod mene nisam video ni jedan da njim .
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Image

Evo sad slikao na poslu jedan samo sto je manji i ne vidim nigde kondenzator 😞
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Evo sta se tu ladi 😉
Image
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

pise ti na tablici na motoru da je kondeyator 8 mikro farada i on nemoze da radi bez njega zato i krci kad ga ukljucis?
smirglaj nikad dosta
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kakva je to naprava?

P.S. poslusaj za kondenzator...8 mikro farada 400 volti
Oznaka na tvom motoru znaci:
A Axial fan
4 4 pola
E monofazni motor
450 diametar impelera
...
U donjem redu, skroz desno, sta jos pise?
Post Reply