Betonske staze PUZLE

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Betonske staze PUZLE

Post by micha56 »

Izvinjavam se unapred ukoliko na pogresnom stolarskom forumu pitam o betonu, ali ...

Kupio sam preko net-a ovaj plasticni kalup (tvrda polastika) za PUZLE betonske staze i znam gde i kog oblika cu da radim tu stazu, ali ne znam neke stvari, pa predpostavljam da neko od Vas ima iskutva sa ovim.

Image

Debljina betonskih komada je 4 cm, a sirina x duzina kalupa 50x50 cm. Pitanja su sledeca:

1. da li se kalup maze preradjenim uljem svaki put pre novog punjenja betonom (osim ciscenja i pranja od ostataka starog betona),
2. koja granulacija sljunka ide u kalup i koji je odnos sljunak : cement :voda (vise suvo ili tecno),
3. kako pripremiti podlogu (tvrda zemlja i sloj sljunka ili treba beton ispod),
4. cime se pune fugne izmedju komada betona i
5. koliko odstoji zajedno sa betonom kalup dok se ne izvadi van?

Verujem da ce mi se dosta toga kasti samo u toku rada, ali rekoh da ne lutam, a i ako neko vec ima iskustva - sto da ne podeli sa nama.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

4 cm mislim da je bas tanko

s redjim betonom se lakse radi ali voda kad ispari......bice ti tanje ploce a i dosta neravne odozgo kada se osuse

gledao sam kako prave kocke od lomnjenog kamena crepa....kalupi stoje na vibro presi i cini mi se da je beton dosta gust
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

sta ti je yuotube :D
svaka cast singer :prsgore:
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nisam pogledao do kraja pa mislim da par stvari nije objašnjeno.

1. Da, jer se onda beton manje lijepi za šablon (u slučaju da ćeš raditi šablon po šablon. Možeš vaditi i odmah, ali rizikuješ da ti se beton raspe.)
2. Više suvo, više kamena i masnije - tako duže izdrži i manje se osipa. Poslije par sati malo poprskaš vodom da ne puca
3. Ja bih sloj tucanika ispod, ali ga moraš dobro nabiti. Kao što kaže singer - ne stavljaj najlon, zadržava vodu i kruni ti beton.
4. Nemam blage veze :) ali ih popuni inače ćeš morati čupati travu iz fugi svako malo
5. Zavisi od toga kako ćeš raditi...
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Sto se tice sastava betona i nacina izrade ima razlicitih receptura, evo iskustvo sa jednog foruma:"Ja sam ih pravio od peska jedinice i cementa jedan prema jedan.Masa se napravi kao jogurt pa se sipa u kalup kojeg smo predhodno namazali nekim uljem.Malo se ručno protrese i ostavi 24 časa da miruje u hladu.Kalup sa stvrdnutom masom okrenemo i polako pomoću špakle istresemo.Ako ostane rupice to se popuno cementnim mlekom napravljenim sa dunavcem."
I jos jednog detaljnijeg: "Ja sam to radio kod mene na vikendici.Kalupi su od platične mase i to reciklirane plastike.Po pravilu ti ornamenti se prave od mešavine cementa, frakcije (ja sam radio sa obničnim šljunkom i ispalo je dobro jer je bilo dosta peska u njemu i bio je sitniji) i vode sa dodatkom plastifikatora.Kalupi se najpre premažu nekim sredstvom za lakše odvajanje betona, može Opal na primer (to je neke vrsta deterdženta za domaćinstvo).Masa se pravi u odnosu 3:1 tri dela frakcije i deo cementa uz dodatak vode i platifikatora, jedan čep (flaša od koka kole napr, od 2 l) na mešalicu.Pošto mi samsvojmajstori nemamo vibro sto onda sam ja to malo protreso i lupkao o beton taj kalup i ostavio dva tri dana da se osuši masa u hladovini.Posle toga prevrnete kalup i ornament je gotov.Za jednu mešalicu treba vam oko 40 kalupa.Postavljanje ide tako što poravnate podlogu na kojoj će doći ornamenti, možete se i malo ukopati koji santimetar, nasuti čistog peska jedno 5 santimetara lepo poravnati, napraviti padove i poredjati ornamente koje ćete doterivati gumenim čekićem, a zatim sve zasuti suvim peskom.Metlom lepo razgrnete taj pesak da popuni sve fugne i posao je gotov, možete sesti u hladovinu otvoriti pivo i uživati u vaših ruku delo."
Meni su pre par godina majstori radili behaton kocke u dvoristu, i ako hoces da radis po JUS-u iskopa se bar 30cm zemlje, naspe krupan kamen ili tucanik i dobro se uravna zabom...Onda ide sloj rizle, ne secam se debljine sloja, ona se lepo razvuce u poravna kao za ibercug, i na to polazes kocke....Fuge se ispunjavaju sitnim peskom zuckaste boje, mislim da je dunavac,l tako sto se metlom ili cetkom brise u svim pravcima da ispuni fugu
Last edited by Rile75 on 29 Mar 2017 06:23, edited 1 time in total.
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Evo i opisa strucnijeg malo sa sajta jednog od proizvodjaca sto se tice ugradnje:
Debljina ploča koje treba da se ugrade na određeni prostor zavisi od opterećenja koje treba da podnesu (pešaci, putnička vozila, laka teretna vozila, manji kamioni ili teška teretna vozila) i od načina ugradnje koji zavisi od vrste podloge na koju se postavljaju behaton ploče (zemlja ili beton)

Postoje dva osnovna načina ugradnje behaton ploča:

I način – ugradnja na “meku“ podlogu (obicno zemljana podloga) gde se koriste materijali kao što su tucanik, rizla, šljunak i jedinica. Navedeni materijali se sabijaju u slojevima vibro-pločom do potrebne zbijenosti a zatim se postavljaju behaton ploče koje se takođe sabijaju i fuguju peskom. Ovakav način je vrlo praktičan, podloga je elastična, ne koriste se skupi materijali kao što su cement, lepak, armatura ...
II način- ugradnja na “tvrdu” podlogu (postojeća betonska podloga) gde se vrši njihovo postavljanje na cementnoj košuljici ili lepljenjem na betonsku podlogu lepkom za spoljnu keramiku.
Ploče debljine od 2,5 cm se ugrađuju na cementnoj košuljici na postojećem betonu. Debljina košuljice se kreće od 3-5cm (vidi sliku). Tako postavljene ploče trpe težinu putničkih i lakih teretnih vozila (većina dvorista u kućnim uslovima i prostori oko zgrada). Ploče od 4 i 6 cm se obično ugrađuju na šljunkovite podloge, gde se vrši priprema nasipanjem frakcija raznih granulacija, njihovo sabijanje do potrebne zbijenosti vibracijom, postavljanje ploča i njihovo sabijanje. Ovako postavljene ploče su vrlo praktične zbog načina postavljanja (jeftina i brza ugradnja) a podnose težinu ne samo pešaka već i putničkih i teretnih vozila

Image
Last edited by Rile75 on 29 Mar 2017 06:29, edited 1 time in total.
Ništa na silu, samo veći čekić...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ova donja skica ne valja. Takva kakva jeste je jako kratkotrajno resenje, 2-3 zime, i ispod sebe mora da ima ili betonski stazu, ili kao i prethodna, barem 15 cm sljunka cak i ako ce opterecenje da budu samo pesaci. Trik je da tih 15cm sljunka prvo prenosi opterecenje, ali izigrava tampon sloj zimi, kada bi trebalo da spreci stvaranje ledenih sociva, koja ce da uniste povrsinu.

Sve ostalo je pitanje ukusa. Ja nikada ne bih stavio behaton ili beton u dvoriste.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

@Rile75 - hvala na savetima, ali sve ovo je za behaton ploce, a ja ne postavljam njih u dvoriste, vec ove betonske PUZLE ploce, kod kojih je sve ovo daleko jednostavnije i manje zahtevno i precizno.
Znaci - ove moje ploce se liju direktno tamo gde se i postavljaju. Ja imam samo 1 kalup i njime zelim da poplocam nekih desetak metara kvadratnih i to po sistemu - napunis betonom, odstoji 10 minuta, vadis, ocistis, ponovo postavis sledecu poziciju, punis, ponovo stoji 10 minuta i sve tako redom.

Ja planiram da to uradim za jedan dan, sa zavrsenim i fugnama i posle mi ostaje samo da polevam beton da ne pregori.

@BR, a sta da stavim kao zastitu od blata kada se topi sneg ili pada kisa?
Uzgred budi receno - ne volim ni ja beton, ali sta drugo mogu - asfalt, prirodni kamen, teraco ... - sve su mi to skuplja resenja.
Last edited by micha56 on 29 Mar 2017 09:17, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Ova donja skica ne valja. Takva kakva jeste je jako kratkotrajno resenje, 2-3 zime, i ispod sebe mora da ima ili betonski stazu,...
Pa zar na skici nije nacrtan upravo beton?
2.5cm ploce
3.5cm cementni malter
betonska podloga - doduse nedefinisane debljine al pretpostavljam da je ovo upravo varijanta za postavljanje preko postojece staze, tj.

II način- ugradnja na “tvrdu” podlogu (postojeća betonska podloga) gde se vrši njihovo postavljanje na cementnoj košuljici ili lepljenjem na betonsku podlogu lepkom za spoljnu keramiku.
Ploče debljine od 2,5 cm se ugrađuju na cementnoj košuljici na postojećem betonu. Debljina košuljice se kreće od 3-5cm (vidi sliku). Tako postavljene ploče trpe težinu putničkih i lakih teretnih vozila (većina dvorista u kućnim uslovima i prostori oko zgrada). Ploče od 4 i 6 cm se obično ugrađuju na šljunkovite podloge, gde se vrši priprema nasipanjem frakcija raznih granulacija, njihovo sabijanje do potrebne zbijenosti vibracijom, postavljanje ploča i njihovo sabijanje. Ovako postavljene ploče su vrlo praktične zbog načina postavljanja (jeftina i brza ugradnja) a podnose težinu ne samo pešaka već i putničkih i teretnih vozila
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja u dvoristu imam behaton vec godinama :cool:

nikakvih problema nema,dolaze mi kamioni i kombiIJI puni materijala.....

svake godine u ovo doba ga sa karcherom(nastavak freza)isperem i opet je kao novi.

kad zatravni pospricam sa totalom i kad se sve sasusi samo metlom iscetkam i opet kao novo.

imam spremno 50m2 za poplocavanje terase iza kuce pa ko je voljan jedan vikend ....

p.s. napravicu rostilj i gajba piva :cool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne volim beton, ili behaton u travi ni u kom obliku. Mnogo bolje su se pokazale staze od tucanika, omedjene drvetom. Jedna na kuci koju sam projektovao je izvedena pre 15 godina, jos uvek radi kako treba, a napravljena je na kosini, kao niz kaskada. Prednje i bocne ivice su od bagrema, koji je opaljen iznad vatre, pa na vruce namazan borovim katranom. Ucvrscen je kocima od 30 cm, ukucanim u okolno tle. Ispuna je tucanik, postavljen na zemlju sa koje je skinuto 20 cm gornjeg sloja. Trava je probila na nekoliko mesta, ali to je neznatno, vlasnici oplev recimo jednom godisnje., I to je sve odrzavanje. A cena je bila sitnica.

Takodje, nikada ne bih koristio Total oko mesta na kome zivim. Dovljno otrova nam serviraju drugi, ne moram i sam sebe da trujem.

Bole, ispod te betonske podloge mora sljunak, inace nema nista od posla. Beton je bolji provodnik od zemlje, i ako nema sloja sljunka dovoljne debljine, koji prekine kapilarno penjanje vode, prave se ledena sociva koja polome beton. A ako zima potraje, ta ledena sociva samo rastu.
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

mbole wrote:
BR wrote:Ova donja skica ne valja. Takva kakva jeste je jako kratkotrajno resenje, 2-3 zime, i ispod sebe mora da ima ili betonski stazu,...
Pa zar na skici nije nacrtan upravo beton?
2.5cm ploce
3.5cm cementni malter
betonska podloga - doduse nedefinisane debljine al pretpostavljam da je ovo upravo varijanta za postavljanje preko postojece staze, tj.

II način- ugradnja na “tvrdu” podlogu (postojeća betonska podloga) gde se vrši njihovo postavljanje na cementnoj košuljici ili lepljenjem na betonsku podlogu lepkom za spoljnu keramiku.
Ploče debljine od 2,5 cm se ugrađuju na cementnoj košuljici na postojećem betonu. Debljina košuljice se kreće od 3-5cm (vidi sliku). Tako postavljene ploče trpe težinu putničkih i lakih teretnih vozila (većina dvorista u kućnim uslovima i prostori oko zgrada). Ploče od 4 i 6 cm se obično ugrađuju na šljunkovite podloge, gde se vrši priprema nasipanjem frakcija raznih granulacija, njihovo sabijanje do potrebne zbijenosti vibracijom, postavljanje ploča i njihovo sabijanje. Ovako postavljene ploče su vrlo praktične zbog načina postavljanja (jeftina i brza ugradnja) a podnose težinu ne samo pešaka već i putničkih i teretnih vozila
Preduhitri me....Nije primetio u brzini sigurno :)
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

BR wrote:Bole, ispod te betonske podloge mora sljunak, inace nema nista od posla. Beton je bolji provodnik od zemlje, i ako nema sloja sljunka dovoljne debljine, koji prekine kapilarno penjanje vode, prave se ledena sociva koja polome beton. A ako zima potraje, ta ledena sociva samo rastu.
Behaton na beton je iznudjeno resenje, to je krpez, uvek je bolje odraditi u prvoj varijanti, ali.... ako je beton postojeci dobar, i ako je odradjen kako treba, sto znaci da ima dobar sloj tampona ispod , onda je jeftinije uraditi behaton tako....
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

micha56 wrote:@Rile75 - hvala na savetima, ali sve ovo je za behaton ploce, a ja ne postavljam njih u dvoriste, vec ove betonske PUZLE ploce, kod kojih je sve ovo daleko jednostavnije i manje zahtevno i precizno.
.
Da si odmah rekao, ne bih se onoliko raspisao...:)
Ništa na silu, samo veći čekić...
Post Reply