Kotlarnica

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Kotlarnica

Post by Bojan88 »

Planiram da pravim kotlarnicu sa zadnje strane kuce. Problem mi prestavlja pozicija i visina odzaka. Znaci kotlarnica bi bila ozidana uz kucu, tj koristila bi zid kuce. Odzak sam planirao da ne ide uz zid kuce nego na suprotnom zidu kotlarnice. Kolika bi trebala visina da bude odzaka. Kontam da mora da prodje kotlarnicu. Dosta njih mi je reklo da mora kucu da prodje, tj da izadje na krov. Kontam da to i nije bas pod obavezno, jel u svakom gradu ima poneka stara kuca koja je okruzena zgradama. Npr kod mene ima gde je sa 3 strane okruzena zgradama, a izmedju nema prostora ni 2 metra. Po toj logici bi ljudi trebalo da zidaju odzak da predje zgradu da bi imalo dobru promaju.
Neki predlog?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Misliš zbog visine? Pa nećeš valjda da ti dim ulazi u kuću? Ja bih ga stavio uz kuću...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve zavisi od toga koliko ce dimnjak biti dalko od kraja slemena. Ako je blizi od 3m, mora da ima visinu minimum 50 cm iznad visine slemena kuce. Ako je dalje, moze da bude i u nivou slemena, ali imas problem u najavi.

Sva ostala resenja su neadekvatna, i im aces probleme.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Hm...sad ste me bacili u razmisljanje sta i kako raditi. Ima li neka od firmi da ima peci ili kamine za unutra na drva za prostor od 150 kvadrata? Nesto tipa za dnevni boravak, kao Termo Vulkan od MB na taj fazon? Da bih eventualno onda izbegao zadanje kotlarnice?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imas Termo Vulkan + koga otprilike navuces na tu kvadraturu. Ja znam sta bih radio da pravim grejanje u ovom treutku, na toj kvadraturi, no uvek je pitanje koliko para zelis da ulozis, kako resavas pitanje udobnosti, koliko prostora za peci imas, izolacije kuce, i jos mnogo toga.


Najudobnija su kombinovana resenja, recimo pec koja pokrva 80% kapaciteta za maksimalni minus, i elektricni kotao koji pokriva pikove. I na kraju ce da izadje jeftinije.

Za svoju buducu kucu planiram jos komplikovanije resenje sa 2 peci - sporeta za etazno grejanje, elektricnim kotlom i termo pumpom..
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Etažno grijanje je , budući da nemaš kotlovnicu, najefikasnije rješenje. Prednosti su mu brojne, mada to i tako svi znaju.

E sad, nakon 5-6 godina korištenja istog, evo ti i par mana na koje ne misliš u startu.

Smanjuje ti iskoristivi prostor u prostoriji. Peć na etažno najčešće ide u kuhinju i zauzme dosta mjesta.
Prlja kuhinju - koliko god da se trudiš oko peći nećeš moći izbjeći prašonu, pepeo i sl...
Vizueni izazov je posebna priča - uklopiti peć u dizajn kuhinje...


Opet, znatno je jeftinije od zidanja kotlarnice i svega redom.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Prva mi ideja i jeste bila etazno. Samo ne bih te peci za kuhinju, sto izgledaju kao Smederevac, niti se uklapaju zbog prostora niti estetike.
Nesto bih kao Termo Vulkan plus, damo je pitanje da li bi on moga da izgura moju kvadraturu. Ne znam da li koji proizvodjac ima tog tipa,a da gura vecu kvadraturu. Za pelet znam da ima,ali bih to da izbegnem.
Kada bihvimao novac, bez razmisljanja bi isla toplotna pumpa.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Za prljanje i prasinu znam... svaki dan, pa nekad i po dva puta se usisava prostorija gde se lozi, brise prasina i tako to...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da bi ta pec grejala tu kvadraturu, morao bi da ispuni vise uslova od kojih vecinu nece nikada, od kvaliteta drva do izolacije. Za nju racunas 100 kvadrata i to joj je maximum
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je tako odokativno, da mozes da ga obesis macku o rep..
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kad sam sebi radio u grejanje (podno je u pitanju) u SSM varijanti jacinu kotla sam birao prema toplotnim gubicima. Proracun je bio gubitak od oko 5kw na -10 stepeni na prizemlju od 95m2. Prvo koriscen kotao na struju od 9 kw koji je uvek radio na pola snage 4.5kw, a kasnije ubacen kotao na cvrsto gorivo od 14kw. Kotao na cvrsto gorivo je predimenzioniran (planiram da uvedem jos jednu etazu u sistem grejanja) ali to se regulise gasenjem kotla dok se pojavi potreba za ponovnim lozenjem.

Poenta je da ovaj kotao od 24kw moze grejati i 300m2 u dobro izolovanoj kuci, a moze biti nedovoljan i za vise puta manju kvadraturu u lose izolovanoj kuci.
Last edited by ivanob1 on 08 Mar 2017 23:13, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

I ja mislim da su ova 152 kvadrata samo u savršenim uslovima, ali ne znam gdje covjek zivi pa...
Plus, uvijek postoji opcija dogrijavanja pojedinih prostorija na većem minusu...
Mislim, ako mu se baš svidja, zašto da ne?
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Panije da se meni bas ta s idja, nego je najveca sto sam nasao. Ali izgleda da i od nje moram odustati. Kao sto su vec rekki,a tako sam i ja razmisljao, ta napidana kvadratura zahteva idealne uslove, kao i ogrev, sto sigurno nas 90%ne ispunjava. Verovatno i u takvim idealnim uslovima je testirana kod umerenih zima...
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Izgleda da jedino ako zelim da idem na opciju etaznog grejanja,moram razmisljati o peletu.
Post Reply