cemu sluzi ovo pomagalo

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

cemu sluzi ovo pomagalo

Post by LepoJeBitiFin »

Danas na buvljku videh ovo pa da priupitam da ne zna mozda neko cemu sluzi ?

Image

Image

Image

Vidi se i logo neke firme ( RUMO HAJSTRUP.DK ) , zglobna je konstrukcija otvara se, a i cini mi se da je ovaj otvor bas namenski odradjen za prihvat olovke ( nije nesto naknadno brljano i buseno )

p.s malo googlah i nadjoh bolju sliku

Image

Image

inace gospodin koji je prodavao mi je rekao da je to neka vrsta sestara ( zao mi je sto nisam i njega snimio )
Last edited by LepoJeBitiFin on 18 Dec 2016 16:00, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ta igacka sluzi za iscrtavanje ivice poda na zadnjoj dasci brodskog poda. Zadnju dasku postavis na predzadnju, rastojanje izmdju olovke i spoljne strane druge letve podsis na tacnu sirinu daske, i klizas uz zid. I dobijes tacnu liniju po kojoj treba da odseces zadnju dasku da bi se uklopila.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

heh , znao sam da je nesto oko drveta . . .

mozda i uzmem sledece nedelje na buvljaku ( ako ga pronadjem u onoj gomili svega i svacega )

hvala BR
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam nesto slicno pravio (ista funkcija, samo drugacije izvedeno) i koristim ga da obelezim gde da isecem dasku iz trupca koji je samo iscepan to jest isto tako jos uvek nema ni jednu ravnu povrsinu... evo ovde kako se koristi: viewtopic.php?pid=67210#p67210
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Stariji stolari to rade malim parcetom tanje lajsne uz koju vode olovku, na primer 2-3 cm lajsne debljine 1cm i prvo se iscrta na parcetu koje ce sluziti kao sablon (za manje rezove moze i na papiru ili kartonu pa se isece makazama). A sa tolikim razmakom olovke od zida, poda ili plafona je velika mogucnost da se krivine ne iskopiraju dobro.
Post Reply