Starenje rakije

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Starenje rakije

Post by Bojan88 »

Ne znam koliko sam ispravno napisao ono sto zelim da kazem, ali cu u daljem textu objasniti...

Vaceras sedimo, uobicajeno drustvo, rakija, meze...i jedan novi lik. Stariji gospodin, poznanik naseg drugara... Bzv smo dosli do teme oko starosti rakije i taj gospodin je odlucio da jednu tajnu podeli sa nama. Ispricao nam je kako da rakija dobije na starosti. Kaze odabranu kolicinu rakije staviti 24h u zamrzivac, a nakon toga jos 24h na sobnu temperaturu. Nakon svakog ovakvog postupka rakija je priblizno 1 god starija.

Ja nisam probao rakiju koja je prosla navedeni postupak niti imam iskustva da ocenim starost rakije, ali sam poverovao u ovu pricu zato sto navedeni gospodin nije bekrija,alkoholicar, lazov i sl sorta ljudi koja bi lupala gluposti,lagala, pravila se pametna u drustvu i sl...

Sta Vi mislite?
Last edited by Bojan88 on 12 Dec 2016 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Glavna razlika izmedju stare i nove rakije (ili bilo kog drugog zestokog alkoholnog pica) je u tome da stara ima manji procenat etil i maltene ni malo metil alkohola.

Naime, metil alkohol (inace ozbiljan otrov i jako nepozeljan u bilo kom picu), isparava najlakse.
Za njim je na redu etil alkohol.
Ostatak je voda, arome... to jest ono sto treba da ostane, i sto teze isparava.

Sad, dal se smrzavanjem i odmrzavanjem nekako pospesuje proces isparavanja... vec ne znam. To bi ipak neko od hemicara morao da pojasni.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ja nisam video smrznutu rakiju, osim ako nije toliko razvodnjena da alohola ima samo u tragovima :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno nije smrznuta u smislu da je presla u cvrsto stanje, ali postane dosta gusta, tako... malo redja od ulja.
Inace volim da drzim votku u zamrzivacu.
User avatar
NikadIzvini
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 21 Oct 2016 07:56
Location: Podgorica

Post by NikadIzvini »

Ja je na poslu držim u zamrzivaču, kad je sipam, izgleda gusto, skoro kao ulje. I mnogo se ljepše pije tako hladna...
Podgorica
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Pa zar kod VAS rakija tigne da ostari?!?!?!?
Kod mene i mog komšije NE!

Å to se tiče zamrzivača ja to praktikujem kad odem na more pa onako uz jutarnju kaficu!
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pa kad se igrate sa malim kolicinama :)
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Pa sad u celoj priči ima logike. Naime, tokom trajanja jedne godine smenjuju se godišnja doba, leto i zima, pa tako zamrzivač glumi zimu a sobna temperatura leto. Da li dan u zamrzivaču može da zameni godinu nisam siguran, ali da se takve izmene temparatura koriste za ubrzano starenje sam već pročitao negde.

Inače štetan je najviše metil alkohol koji je dozvoljen do 1 - 1,5% i nalazi se u većini domaćih rakija. Na žalost pojedinci ga dodaju kada prave rakiju u kadi pa onda ima problema sa vidom ili kao nedaj bože ona živadinovićka iz niša kada su ljdi i umirali zbog visoke koncentracije metila.
Last edited by bule on 13 Dec 2016 18:31, edited 1 time in total.
User avatar
cvrle
Samostalni majstor
Posts: 199
Joined: 12 Feb 2013 19:39
Location: Leskovac

Post by cvrle »

Ja celo leto vadim balon i vracam u zamrzivac (dah hladim pa je dan u podrumu-gde je zamrzivac)
tom logikom u septembru pijem 30 -50 godina starku :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja sam ovo naucio od Rusa:
Votka se drzi u zamrzivacu (-15+u minus smislu) i (ovo je da sto brze udari) i sluzi se u casama iz frizidera.

Starenje prave rakije (Jack Daniels navodim kao primer postupka) je vezano za kvalitet bureta. Isto vazi i za Italiajnsku "Grappa" - loza- ili bolje receno komovica jer je prave ok komine ne greozdja - koja da bi dobila dozvolu da se prodaje pod tim nazivom mora da lezi u ovlascenim podrumima koliko je zakon propisao pa da neko sme na etiketi da napise Grappa.

Poenta je da Rusi custu votku smatraju kao cist etanol + destilovana voda i tu nema starenja. Ni ukusa. Bitno je da udara odma.

Starenje uzima iz bureta ono sto mu treba u zavisnosti koje pice pravis i od cega.

Primer: Ako kupis FLASIRAN whiskey na kome pise 12 godina star i za 100 godina bice 12 godina star!

Moj kriterijum sta valja:
Ako sutra posle upropascavanja nisam mamuran OK za mene:)
Last edited by momirz on 14 Dec 2016 16:16, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Gde li ja zivim? Za dvadeset godina jos me niko nije ponudio vodkom iz frizidera. A mozda upoznajem pogresne ljude?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Momak koji je bio cimer (docimer - ako znate sta je to) za vreme mog studiranja me to naucio. Inace on nije birao od kolonjse vode do piva. No postalo je uobicajeno kod njih nema veze sta je samo da udara. Znate li sta je samotok? (ograda proslo je duuugo vremena i mozda koristim pogresan izraz). To su oni pravili od secernih bombona kvasca u kucnim destilerijama. Na miris ti se povrace ali on je uz kisele krastavce pio kao dobar dan.

Ali je drzao do toga, ako pijemo votku (uzgred Stolichknja Black ili Kristal) ajde da to radimo kako prilici.

20 je malo, ja sam coveka upoznao sa mojih 19 a sada imam skoro 49.

PS
Covek je dosao ovde da doktorira obou (izmedju ostalog sto mu je trebalo za doktorat).
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ajde da napomenem, prilikom moje poslednje posete Čacku prijatelji su me izveli na večeru van grada. Kafana je negde na nekom jezeru oko pola sata vožnje. To je prvi put sem te davne sudentske godine da sam bio služen votkom na taj način (flaša u činiji sa ledom) i nova ledena časa kad god hocu drugu. Žao mi je ali ne mogu da se setim restorana, bitnije mi je bilo druženje nego piće, ali sam zapamtio.
Last edited by momirz on 14 Dec 2016 17:32, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kad ne znam pitam. I dobio odgovor.

Ciklus toplo hladno nece bas nista da uradi rakiji po pitanju starenja. Momir je u pravu, ni stajanje u staklenoj flasi, ne cini rakiju nista starijom, niti joj pobioljsava kvalitet.

Postoje ubrzani nacini starenja, sa ogranicenom oksidacijom, i uz izlozenost velikim povrsinama drveta, koji mogu da poprilicno ubrzaju proces odlezavanja, i do nekoliko desetina puta. Najkraci proces za wiski (on nije rakija) moze da bude i desetak dana, za koje vreme ostari ekvivalentu od desetak godina. I nema razlike u kvalitetu prirodno odlezalog, i vestacki ostarelog, posto se ne dodaje nikakva hemija, koristi se samo ultrazvuk i drvena strugotina, uz temperaturne cikluse, ali ne u minusu, posto se u minusu prekida reakcija.

Alkoholna pica bez arome, na zitnim bazama se sluze hladna, aromaticne rakije (nase vocne ako su dobro napravljene) na sobnoj temperaturi, posto se inace ne oseca aoma voca. Na zalost, kod nas je jako malo zaista kvalitetnih vocnih rakija, kod kojih je sacivana aroma. Takodje, na sobnim teperaturama, se sluze i vinski destilati, kod kojih aroma takodje igra ulogu, tipa brendija i konjaka.

I to je otprilike to.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja licno (kazem kao cisto moj stav) ne vidim razlog za bilo kakvo ubrzavanje. Onaj ko hoce da se napije odma i sad - Vodka.
Ko bi usput da uziva, ima toliko prirodnih izbora koje "daju leba" malim proizvodjacima da je grehota ne platiti razliku u ceni.
Za one koji bi vino iz Hristosovog doba imam u ponudi "Brooklyn Bridge" veoma povoljno uz bocu vina.

Ima puno lepih nacina kako da se sve odvija aj da kazem prirodno.

Jedan proizvodjac (Veeeliki) bourbon-a, da bude lakse da pogodite nije burbon nego Tennessee whiskey, prodaje burad u kome je lezao whiskey, proizvodjacu meda sa Novog Zelanda i u njima med lezi godinu dana dok primi aromu burbon-a, pa burad u kojima je bio med, idu nazad i u njima lezi mlad burbon jednu godinu dok ne dobije ukus i aromu meda.

Tako da bure traje tri lezanja umesto jednog.

No ja sam konzument a ne proizvodjac i tu pocinu razlike.

Isto kao i u stolariji, meni je to uzivanje i niko ne zavisi od toga hocu li ovog meseca da radim nesto ili necu.
Profesionlci to ne mogu. Etimoloski gledano to je jasno Profesio vs Amare. (profesionalac-amater)

Pozdrav svima a sad inspirisan ovom temom odoh da prakticno primenjujem neka znanja :)
Post Reply