Pneumatika

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Pneumatika

Post by Sasa »

Ima li ko iskustva sa elektro magnetnim ventilima.
Na masini na kojoj ih ima desetak samo jedan se grije i cim se ugrije pocne da pravi greske u procesu.
Interesuje me sta moze da dovede do toga?
Zamijenjen stari, stavljen novi FESTO i opet ista situlacija.

Image
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

prosto,ne valja festo,stavi kao čovek petoletkin i nećeš da imaš problema :smejanje::smejanje::smejanje:

šalu na stranu,šta se greje aluminijumsko kućište(ono je u direktnoj vezi sa vazduhom,pusta i zatvara ga) ili se greje to crno na ventilu(koje je direktno pobezano sa strujom)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Grije se dio povezan na struju tj. elektro magnet.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nabadam, al ne moz da skodi :)
Izmeri napon na prikljucku. Tj da nije u upravljackom delu nesto otislo, pa probija veci napon.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

U pravu je Bole,nešto sa strujom ne valja,nije do ventila,dolazi mu konstantno struja i greje ga,ili je do sklopke,releja mikro prekidača ...... ali nije do ventila.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cekaj... jel taj ventil treba da radi na impuls ili da stalno dobija struju kad je u nekom polozaju?

Npr normalno je otvoren, a kad dobije struju on se zatvori, ali struja mora stalno da tece da bi bio zatvoren.
Ili, dobije impuls i promeni polozaj, struja prestane da tece a on i dalje zadrzava polozaj.

Padaju mi napamet i podvarijante, tipa kad obrnes polove on ide na jednu ili na drugu stranu, ili na svaki impuls promeni (za upravljanje impulsom)

Koja je oznaka ventila, pa da trazimo kakav je?
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

mbole wrote:Ili, dobije impuls i promeni polozaj, struja prestane da tece a on i dalje zadrzava polozaj.
Za ovakav rad mora imati pobudnu zavojnicu i na drugoj strani ventila.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono jes... mada ko zna kako je izveden unutra. Pada mi napamet da otvara/zatvara preko neke poluge, pa zavojnice mogu da budu na istoj strani, tj. u istom kucistu.
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Sasa, mislim da je na starom došlo do kvara (prekid kratkospojnog bakrenog prstena na kotvi el.magneta), a na novom, zavojnica nije za veličinu odgovarajućeg napona ili za AC/DC.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ja mislim da je takokao što bole kaže,
Npr normalno je otvoren, a kad dobije struju on se zatvori, ali struja mora stalno da tece da bi bio zatvoren.
,ako mu struja stalno teče on hoće da se zagreje samo tako,to što "brlja " mislim da nije od njega već od davača.

Reče da ih imaš desetak,uzmi zameni mesto sa nekim koji se ne greje i znaćeš da li ne valja on ili "davač"(komanda njemu)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

U normalnom rezimu je zatvoren tj. ne propusta zrak, kada dobije napajanje otvara i pokrece klip koji je kocnica za kolica na frezeru.
U otvorenom polozaju ostaje par sekundi, proces se ponavlja na svakih 10-15 sekundi.

U pitanju je ceparica za stolice.
Image
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Dule wrote:,ako mu struja stalno teče on hoće da se zagreje samo tako,to što "brlja " mislim da nije od njega već od davača.

Reče da ih imaš desetak,uzmi zameni mesto sa nekim koji se ne greje i znaćeš da li ne valja on ili "davač"(komanda njemu)
Hvala na savjetima pronadjena greska i rijesen problem. :skool:

Kao i sto ste rekli, nije bio problem u elektro magnetnom prekidacu vec u mikroprekidacu koji mu je davao neprekidan signal.
Post Reply