Briketi sa rupo i bez rupom

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Briketi sa rupo i bez rupom

Post by blazevski »

Pozdrav
Procitao sam sta je pisalo oko izrade brikete i slicno ali nisam mogao da nadem odgovor na jednom pitanju.Radi se oko jedne diskusije koji briket je kvalitetni ne radi se od kojeg je drveta uradeno nego dali je briket izraden sa rupom ili bez rupe misli se o kvadratnoj formi a i ne mora moze i okruglog ili drugog oblika.Jedan od diskutanata sa kojim smo vodili ovaj razgovor bio je jako ubeden i
tvrdi da je naucno dokazano da je onaj sa rupom bolji iskuplji i da bolje sagoreva nego onaj sto je bez rupe izradeni od istog materijala na briketarama sa istom snagom istom principu rada i slicno.Hteo bih vase misljenje i vase iskustvo oko ove teme .Neznam dali sam pogodio pravu rubriku za ovo
Pozdrav do svih clanova ovoga foruma Blazevski
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako su svi ostali parametri proizvodnje isti (drvo, pritisak, temperatura...) razlika izmedju onog sa rupom i bez rupe je samo ta da ovaj sa rupom ima vecu povrsinu od onoga bez rupe.
Dal je to prednost ili mana... zavisi sta hoces. Ako imas vecu povrsinu u dodiru s vazduhom, brze ce izgoreti. Drugim recima, dobices istu kolicinu toplote, ali u kracem vremenu, sto se uglavnom svodi na visu temperaturu, ali cesce lozenje. Nekome odgovara da gori brze, nekome da gori sporije, jednom kotlu i sistemu grejanja odgovara visa a drugom niza temperatura. Tako da nema univerzalnog bolji-losiji.

Naravno tu ima jos gomila parametara, pocevsi od toga koliko si vazduha pustio u loziste...

Inace "naucno dokazano" bez konkretne "nauke" (to zbog toga, i ovo zbog ovoga...) ne znaci ama bas nista :) Naqjcesce je samo "argument" nekoga ko ustvari nema pojma sta se desava, al se trudi da nametne svoje misljenje (ili proda svoju robu) po svaku cenu.

Koliko znam, rupa je tu ustvari samo zbog nacina proizvodnje. Najcesce u amaterskim briketirkama.
One ne mogu da posignu pritisak kao industrijske (hidraulika), pa se u toj rupi ustvari nalazi grejac koji aktivira lignin u drvetu i "ulepi" sam briket. Kada imas dovoljan pritisak, usled njega raste temperatura, pa se taj proces odvija sam od sebe.

E sad... ako imas briketirku koja ne postize dovoljan pritisak, a nema grejac (tj. briket nema rupu), onaj bez rupe ce biti "meksi", tj lakse ce se kruniti, pa u takvom slucaju ovaj sa rupom ima prednost.
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Post by blazevski »

Pozdra
Hvala na brzim odgovoru i ja do sada nigde nisam nasao konkretan odgovr da je dokazamo (ne bih spomenuo naucno dokazano )da je ovaj bolji ovaj losii.Kada bi bilo to dokazano onda po mome misljenju veci broj bi radili samo sa rupama radi veceg kvaliteta vece prodazbe.Nisam ja neki poznavaoc ove materije jedino sto sam procitao po forumima i misljenje strucniih licnostima .
Pozdrav i hvala nadam se da ce i drugi clanovi dati svoje misljenje.
Pozdrav Blazevski
Post Reply