Amateri

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Amateri

Post by sasasasa »

Koliko vidim forum ima preko 3000 clanova. Ne vjerujem da su sve stolari, tj da svi zivite od ovog zanata. Koliko ima amatera/hobista? Otkud da se bavite
bas sa stolarijom? Da li će ovo iko pročitati ili svi udju na forum, pitaju sta trebaju i vise se nikad ne pojave?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gomila je onih koji se pojave, pitaju i odu.
Puno jei onih koji su u jednom periodu bili vrlo aktivni, a posle ih posao i zivot odneli nekim drugim putevima.
Amatera je u najvecem broju, ali ima i lep broj profesionalaca koji su tu vec dugo vremena.
Ne znam dal imas pristup listi clanova (gore u meniju), kad pogledas ima oko pet strana puta 50 clanova koji imaju preko 50 poruka. Sasvim pristojna cifra i za mnogo vece forume.
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Pa kao i sa svakim forumom...ne mozes naterati ljude da budu stolari. Jednostavno su imali neku situaciju, registrovali se, pitali i nestali...to je sasvim normalno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, moze da se pogresno shvati kako sam napisao.
Nije to nista neobicno, niti lose.

Ako nista drugo, desava se da onima koji dodju po jedan savet, treba bas nesto interesantno ili komplikovano, a bolje je susresti se sa time na forumu, i videti vise predloga kako bi to neko drugi resio, nego da te zatekne kod musterije na terenu.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

pa da li može, ako npr, nije imao aktivnost na forumu jedan dužiiiii vremenski period da mu se ugasi profil, tj, ako se vidi da je očigledno došao po savet, ili prilikom registracije da dobije nekakav status "gosta", a koji je privremenog karaktera? Pretpostavljam da se to može rešiti ubacivanjem nekakvog selektivnog pitanja prilikom registracije, tj. da li želi da svako jutro pogleda forum kao ja uz kafu :), ili je samo došao po neki savet...
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

-NIKOLA- wrote:pa da li može, ako npr, nije imao aktivnost na forumu jedan dužiiiii vremenski period da mu se ugasi profil, tj, ako se vidi da je očigledno došao po savet, ili prilikom registracije da dobije nekakav status "gosta", a koji je privremenog karaktera? Pretpostavljam da se to može rešiti ubacivanjem nekakvog selektivnog pitanja prilikom registracije, tj. da li želi da svako jutro pogleda forum kao ja uz kafu :), ili je samo došao po neki savet...
Кад хоћеш да продаш огласни простор на форуму главно мерило вредности простора је бројрегистрованих чланова. Даље ти је надам се јасно
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne vidim neku svrhu toga, a i ko sto kaze feniks, to je samo plus za forum (svi funkcionisu na istom principu).
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Ma meni ne smeta ljudi, da se razumemo :)
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

sve zavisi ja navrnem svaki dan al se ne ulogujem samo na blic prelistam forume gde sam clan
nije lako ni clanove pokupiti verujte ko ne veruje nek napravi forum pa ce videti
a daleko sam od profi stolara da bi piskarao o nekim profi stvarima
a na forumu ima korisnih stvari za svakog

a sad za ban zna se ko se banuje sa foruma
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Vidim, dosta vas se javlja (i profesionalaca i hobista) pa da vas pitam: Zbog čega se bavite ovim hobijem? Pitanje je za hobi stolare, naravno.
Koliko vidim, stolarija i nije nešto popularan hobi. Većina ljudi kojima sam okružen se bavi popularnijim stvarima: autima (na bilo koji nacin), kompjuterima, pecanjem i sličnim (valjda dostupnijim) hobijima. Baš me zanima otkud vi u ovoj vrsti "zanimacije" :)
Kod mene je jednostavno. Radio sam u fabrici namještaja oko dvije godine, pa sam tako i naučio ovo što znam. Budući da se bavim poslom koji se vrti oko zakona, pravilnika, ljudi i novca (osiguranje) odmaram se tako što udjem u garažu i "igram se sa drvetom". Drvo ne zanovijeta, ne mulja te, ne zabija nož u ledja (mada se ponekad posiječem ali to nije isto) i na kraju kad napraviš nešto vidiš šta si uradio. U osiguranju vidiš samo brojeve na kraju mjeseca te nemaš satisfakciju uradjenog posla kad se poslije osvrneš i vidiš šta si zradio.
Plus, volim miris drveta :)
Koji su vaši razlozi?
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

U nasoj drzavi se skoro svaki hobi pretvara u posao pa tako i pecanje. Pravdaju se ljudi da se mora od neceg kupiti pribor.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Jbg, posao je tezak, ali je zato plata mala i neredovna :D
Ja nisam komad namjestaja prodao godinama... Jesam neke police pravio prosle godine, ali mi jos uvijek nisu platili pa to ni ne racunam :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Auta... skup hobii ako je hobi (oni sto se bave preprodajom nemaju hobi vec dodatni posao).
Pecanje... meni je to uvek bilo dosadno, i kao klincu i danas. Kad hocu da lencarim, ja lepo lencarim, ne treba mi opravdanje da "idem na pecanje" :)
Kompjuktori... to mi je posao, pa ne moz da bude i hobi.

Skupljao sam ja marke ko klinac, znacke... al hobi gde se nesto "stvori" je sasvim druga kategorija. A mene je to oduvek privlacilo.

Zasto stolarija?
Malo genetike, deda mi je bio stolar, otac se zanimao stolarijom, svi muskarci u familiji su se zanimali time u ovom ili onom obliku... ne moz kruska da padne ispod duda :)
Najpristupacniji od zanata. Volim ja i rad sa metalom, ali tu su cifre mnogo vece da bi uopste poceo nesto da radis.
Lako dostupan i alat i materijal (cik probaj da nabavis celik u kvalitetu na kolicinu manju od kamiona).
Lako je "progurati" to kao hobi kod lepse polovine: "a da ti napravim kuhinju, ormance..."
Gomila toga moze da se uradi i na terasi, da nemas radionicu...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ni ja nikad nisam volio pecanje. Ne bih imao zivaca da citav dan sjedim
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako je pecanje, samo musicarenje, i to samo tamo gde je to smisleo, tj sta upecas pojedes, a ne pustas. Ne volim da maltretiram cak ni ribe.

A stolarija. Nekada sam se malo bavio stolarijom, pa pauzirao prilicno dugo, i imao milion drugih hobija. A onda se situacija promenila, pa mi je trebao neki mirniji hobi, i vratio sam se na stolariju. Idealna za odebljavanje zivaca. Hobi, u punom smislu, onako kao sto je to preko bare, sa mnogo, mnogo skupe opreme, koja ostalima ne znaci previse.

Trenutna preokupacija mi je kompletno rucni alat i rad bez struje, mada imam i radionicu u kojoj vecinu stvari radim hibridno, malo vise masinama, nego alatima.

U buducnosti, nij nemoguce da cu poceti da pravim nesto od alata, ali ne za nase trziste, i onda to vise nece biti hobi.
Post Reply