pegla za testere brente

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
Urzikic
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 210
Joined: 17 Dec 2011 10:37
Location: Majdanpek

pegla za testere brente

Post by Urzikic »

Zdravo ljudi,i Srecna svima Nova godina i predsojeci bozicni praznici.

Sad voleo bih da malo pricamo o peglama za testere,zna li neko detaljnije da objasni sta je ustvari peglanje testere,kakve to izmene u radu daje i td..
Ja moje testere kupujem gotove,i samo ih ostrim i razmecem,pa dok ide tako,kad nece vise ja kupim drugu.ali pricam tu sa nekim ljudima kazu da kad bi ih peglao mogle bi jos da posluze.
Pa sad kazite vi meni kakva je to masina,moze li se napraviti,ja jesam video to kako izgleda ali nisam bas zagledao u cemu je tu stos.
Mozda ja gresim ali mi ta masina deluje kao Zit masina za lim,samo sto su oni valjci drugaciji.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Peglanje je u stvari ravnanje neravnina na pili.Te neravnine možeš i sam vidjeti tako da staviš pilu na ravnu površinu i popreko nje staviš čelično ravnalo malo ga nagneš prema sebi a iza staviš neko svjetlo da bolje vidiš.Isto tako ravnalo staviš i po dužini pile.Inače taj stroj služi i za pravljenje bombaže na samoj pili, dakle nema samo kotač bombažu.E sad što se tiče izrade samog stroja pitanje je da li je to isplativo.Sve i da ga napraviš, za peglanje ipak moraš imati iskustva jer bi se lako moglo desiti da na leđima pile(suprotno od zubiju) napraviš udubinu ili grbu pa onda sve ispočetka.Bolje to prepustiti majstorima.
User avatar
cvrle
Samostalni majstor
Posts: 199
Joined: 12 Feb 2013 19:39
Location: Leskovac

Post by cvrle »

Damir66 ti je lepo odgovorio,ne mozes to sam raditi niti ti se moze na brzinu objasniti....inace ako imas dobar razvod za drvo koje seces a testera krivi,ne drzi pravac ili ide kao da seces kamenje...tada trebas peglati.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ако имаш зит-машину на располагању направи ваљке и пробајда то урадиш.
Никад се не зна да ли умеш или не док не пробаш.
Ризикнеш једну тестеру и учи се!
Ни ови што то раде се нису родили са знањем него су тренирали.
Пусти малодушна убеђивања у стилу " ти то не знаш и немојни да пробаш" - ниси ни знао да дишеш док те мајка у стомаку носила па си брзо научио.
Мајстор се не рађа! Мајстор се постаје!!! Верујем да верујеш да нису паметнији од тебе они који то раде.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
cvrle
Samostalni majstor
Posts: 199
Joined: 12 Feb 2013 19:39
Location: Leskovac

Post by cvrle »

Ipak trebalo bi neko da ga kako kazes istrenira. Mada nekoliko testerea gore dole :)
User avatar
Urzikic
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 210
Joined: 17 Dec 2011 10:37
Location: Majdanpek

Post by Urzikic »

cvrle wrote:Damir66 ti je lepo odgovorio,ne mozes to sam raditi niti ti se moze na brzinu objasniti....inace ako imas dobar razvod za drvo koje seces a testera krivi,ne drzi pravac ili ide kao da seces kamenje...tada trebas peglati.
Pa desava se i to ponekad zato sam i pokrenuo ovu temu druze.
User avatar
Urzikic
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 210
Joined: 17 Dec 2011 10:37
Location: Majdanpek

Post by Urzikic »

феникс wrote:Ако имаш зит-машину на располагању направи ваљке и пробајда то урадиш.
Никад се не зна да ли умеш или не док не пробаш.
Ризикнеш једну тестеру и учи се!
Ни ови што то раде се нису родили са знањем него су тренирали.
Пусти малодушна убеђивања у стилу " ти то не знаш и немојни да пробаш" - ниси ни знао да дишеш док те мајка у стомаку носила па си брзо научио.
Мајстор се не рађа! Мајстор се постаје!!! Верујем да верујеш да нису паметнији од тебе они који то раде.
Bravo to si lepo rekao,pa ja do pre par godina nisam znao ni kako radi Brenta,a kamoli kako se ostri ili razmece,ali ziv covek sve moze da nauci niko se naucen nije rodio.

A zit masinu limarsku ja nemam ali ima je jedan drugar i hoce da mi je da i da je proda ako budem mogao napraviti nesto snjom.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Зит-машину "на леђа" па код стругара да ти направи ваљке и онда вози Мишкоооо!
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd za nas sto smo bezali sa casova...
Sta je zig masina?
Proguglo sam, al ne uspevam da shvatim sa ponudjenih slika sta bi to moglo da radi kod peglanje testere. Ovo sto se nudi u google pretrazi mi vise lici na masinu koja savija ivice na limovima.
Ocekivao sam nesto ko "engleski tocak" ( https://en.wikipedia.org/wiki/English_wheel ), a upravo ova zadnja fenikskova poruka mi nekako mirise da sam u pravu.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Ocekivao sam nesto ko "engleski tocak" ( https://en.wikipedia.org/wiki/English_wheel ), a upravo ova zadnja fenikskova poruka mi nekako mirise da sam u pravu.
https://www.google.rs/search?q=limarska ... lBMpTbA%3D

Принцип је исти...
Све остало су нијансе :skratta:
Да ли ће да савија или да исправља зависи од алата који се постави на осовине
Столар код кога сам волео у детињству да се мувам по радионици је пеглао чекићем. Иуспут покушавао да ми објасни шта се тиме постиже...
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Sve se može napraviti ali se sve svodi na isplativost.Kolega nije spomenuo kakav pogon ima ta zit mašina, ručni ili motorni.Nadalje ako ta mašina nema nikakav stol gdje možeš staviti pilu, mora se napraviti.Mora dati napraviti valjke za peglanje i one valjke iznad stola koji pridržavaju pilu.Da li će tu zit mašinu kupiti ili će dobiti?Sve to treba staviti na papir i otprilike izračunati cijenu da li se isplati raditi ili možda kupiti kakvu polovnu valjačicu pile.Isto tako se i sve može naučiti pa tako i peglanje pila, ali kao što kaže kolega Cvrle ne možeš to sam raditi već ti mora neko pokazati, dakle, moraš naći majstora koji će ti HTJETI to pokazati.Evo slike valjačice
pile.
Image
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Damir 66 wrote:Sve se može napraviti ali se sve svodi na isplativost.[/url]
Постоји и друга страна рачунице - кад је човек у малом месту и треба да носи тестеру педесетак километара до мајстора који ће да пегла а мајстор неће ОДМАХ да уради него буде "дођи за три дана" па је то 200 км пута и три дана чекања.
А постоји и оно друго - на пример, зашто је Боле купио струг кад је много лакше дати стругару цртеж и уживати у пиву док он (стругар) ради. Колико кошта струг, колико прибор за исти и колико је посла могао стругар да уради за те паре?
Некад није све у новцу!
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
cvrle
Samostalni majstor
Posts: 199
Joined: 12 Feb 2013 19:39
Location: Leskovac

Post by cvrle »

Prosta racunica peglanje testere 150-200 din zavisi od majstora da se ne vozis 200 km ima kurisrska sluzba za 3 testere tamo i nazad oko 1000 din znaci po testeri oko 400 din miran si neko vreme zavisi sta i kako seces Uzerkicu imas moj broj dacu ti broj mog majstora koji odrzava testere pa pricajte na kraju on ti moze pokazati kako se pegla ako resis pa prepravljas tu masinu od kolege.
Ili ta masina koju ces kupiti plus valjci i pritiskac za testeru , valjci od drveta za guranje testere ram koji ce ti mozda zafaliti da se navari, zatim motor ako nemas na postojecoj masini,remenice, kaisevi,lageri,kucista........Mozda ti se ipak isplati da ti neko ispegla 100 ili vise testera za te pare dok ne razradis malo posao pa posle kupis fabricku ili neku koja je u radi i ne boli te glava.
Last edited by cvrle on 09 Jan 2016 18:59, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ovdje imas dosta detaljne slike volmerove masine.

https://www.surplex.com/en/m/7/vollmer- ... 44910.html
User avatar
Urzikic
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 210
Joined: 17 Dec 2011 10:37
Location: Majdanpek

Post by Urzikic »

O ljudi hvala na odgovorima,e sad pitali ste kakav pogon ima ta masina,pa sada trenutno j ručni,ali da se ubaciti motor,e sad ti valjci bi se trebalo napraviti kod strugara.samo trebalo bi znati neku meru,tj taj ugao za bombazu.
Post Reply