Lampa

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Lampa

Post by vuk samotnjak »

E ovako...Tema nije bas za stolarska,ali ovde ima dosta majstora pa mozda neko bude znao odgovor...Pravim stonu lampu od lima...Postolje ce biti u obliku cirilicnog slova "P"(od kutijastih profila),a abazur u obliku kocke(jedna strana otvorena)od lima, i nalazio bi se da tako kazem na horizontalnoj crti slova,tj.kao da slovo probija kocku...Pitanje je sledece:kako da izvedem vezu izmedju drzaca(kutijastog profila)normalo na stranicu kocke(abazur) a da kocka moze da se rotira....
Malo sam zakompikovao :D ali nadam se da neko ima neko resenje...
Unaprijed zahvalan
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daj neku skicu toga, ne kapiram bas kako bi to sve trebalo da izgleda.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Image
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Evo nesto na brzinu...Uglavnom kocka je suplja sa donje strane i rotira se kako bi podesio svjetlo
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Ako dobro shvaćam problem, kocka se ne možeš rotirati jer nema nema jednaku udaljenost od svih strana.
Tebi treba kugla ili barem dio kugle koji će biti pomičan. Koliko će biti veliki dio kugle, to će se lampa moći bolje podesiti.


Druga opcija je da napraviš dodatni četvrtasti okvir oko kocke. Jedna će biti pomična po x osi, a druga po y osi.

U stvari, ova druga opcija je toliko jednostavna da prvu ne moraš niti razmatrati :)


Nisam vješt u crtanju, nadam se da će biti jasno. Pogled odozgo:

Image
Last edited by trnac on 06 Dec 2015 01:32, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo sto je trnac stavio je resenje koje dozvoljava da kocku vrtis u bilo kom smeru.

Jednostavnija varijanta, koja dozvoljava da se kocka okrece samo gore dole, a levo-desno okreces celu lampu:

Image

Image

U prvoj varijanti, zavaris u celo profila kvadrat u kome je urezan navoj, pritegnes to srafom i gotovo (nisam crtao i kocku)

U drugoj prvo u kvadratu izbusis rupu, onda kroz nju ubacis sraf i zavaris ga, pa sve zajedno zavaris za profil. Prednost druge varijante je sto mozes da koristis matice sa plastikom, pa da fino nastelujes koliko "tvrdo" ce da kocka bude stegnuta.
Naravno u obe varijante tu dodju i podloske, samo me mrzelo da crtam bas toliko detalja, sraf je malo predugacak itd itd, al bitan je princip.

E sad, ako ti treba i da gajtan prodje kroz profil, onda moras ili da prethodno busis sraf uzduz (to ce reci i da sraf bude bar nesto reda M10), ili da koristis one cevcice kakve se koriste na lusterima (tu je cini mi se neki colovni navoj, mada nisam siguran).
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Kocka treba da rotira samo gore dolje tako da trnceva ideja otpada(hvala u svakom slucaju :D )
mbole-i meni je ovako nesto palo na pamet,stim sto mi vise odgovara prva varijanta jer sam mislio da napravim postolje i onda "ubacim"kocku i zasrafim...Ideja mi je da gajtan prolazi kroz profil i palo mi je na pamet da busim sraf al reko da nema neko drugo resenje...Kako izgledaju te cevcice..
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

обавезно стави и граничник до ког се коцка може окретати.
Ако то не урадиш могло би да "сева" ако корисник стално окреће у истом смеру па усуче кабл.
Уместо 360 имаћеш 350 степени окретања а мислимда је и то много
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Obicna aluminijumska ili mesingana cevcica, precnika oko 10mm, debljine zida mozda 1.5mm. Imas je u svakom lusteru.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Jos jedno pitanje-abazur(kocku bih radio od nekog tanjeg lima-da li je dovoljno da je samo zalijepim epoxyjem ili tecnim metalom,da li ce drzati?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne verujem, mada zavisi i kolika je kocka. To ce se prilicno grejati (osim ako unutra ide LED), a epoksid nije bas preterano izdrzljiv na temperaturu (pusta negde na 170 stepeni).
A i imas previse malu povrsinu da bi bilo koji lepak drzao kako treba, osim ako radis neke preklope.
Najbolje da ti to neko zalemi ili hartletuje. Ostala je valjda jos neka limarska radnja (mislim na one sto su pravili oluke, limene kutije po grobljima, kofe...)
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Mislio sam da uradim preklope....Je li moguce da sijalica proizvede toliku temperaturu? :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Probaj da pipnes sijalicu od 60W nakon sto je radila pola sata :)
Nemoj... salio sam se... ispeci ces prste.
Oko 90% energije koja udje u klasicnu sijalicu ode na grejanje, samo 10% ode na svetlo.
A metal fenomenalno provodi toplotu.

Doduse tanak lim se i jako dobro hlaci zbog velike povrsine, al bojim se da ce ipak to biti prilicno toplo.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

vuk samotnjak wrote:Mislio sam da uradim preklope....Je li moguce da sijalica proizvede toliku temperaturu? :D
Ионда као једино право решење = или штедна сијалица или ЛЕД сијалица. Нема вруће а лепо светли и мало струје троши
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Da li to onda znaci da ako napravim preklope i uzmem stednu sijalicu,tecni metal ce drzati?
Post Reply