Fid sklopka

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ipak cu staviti jedan FID, Imam jedan ETI 40A 0.3A koji sam zaboravio. Sem zastite ljudstva sasvim lepo lovi neispravne uredjaje
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Ako je do lokala jedan kabl, on se mora štitii osiguračima, da li postojećim ili novim samo za taj kabl. Pravila za to su poznata.
FID nikada nije višak. Može bez njega, ali je poželjan.
ETI ima u svojoj ponudi prenaponsku zaštitu.
http://www.eti.ba/files/userfiles/PDF/S ... /72-76.pdf
Npr ETITEC tip B+C
Najbolja je kombinacija B+C (I+II) u jednom uređaju.
Za svaku fazu i nulu po jedan komad. Nemaju rešenje za 3 Faze ili 3 faze+nula u jednom s izmenjivim patronama. To rešenje je jeftinije.
Većina većih proizvođača ih ima u ponudi (EATON, ABB, OBO BETTERMANN, PHOENIX CONTACT,SCHRACK).
Last edited by DataS on 16 Dec 2014 10:49, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najveci problem sa UPS-om je pored kvaliteta samog uredjaja, servis, odnosno dobavljivost baterija.
Baterije su potrosni materijal, i menjaju se na otprilike 3-4 godine (jedan od problema kilavih ups-eva je upravo sto ne prijave da im baterija ne valja, i to saznas tek kad nestane struje, a onda je kasno).

Smart UPS-evi imaju prednosti, iako naravno vise kostaju.

Recimo jedan od tipicnih scenarija je da struja nestane, onda dodje na 10 sekundi ili 2 minuta, pa nestane ponovo.
"Glupi" UPS, je drzao server recimo 5 minuta, onda ga oborio i kad struja dodje krene da ga podize. Ali on je vec prilicno ispraznio bateriju, i najcesce nema dovoljno struje u njoj da ponovo podigne server, i ponovo ga obori kako treba.

Smart (ali ne svaki, pisem za APC modele, recimo SMT750I ) radi otprilike na sledeci nacin:
Drzi server podignut dok ne padne na neki zadati nivo kapaciteta.
Obori server
Iskljuci samog sebe, da ne bi dalje trosio bateriju (i on radi na struju)
Kada struja dodje, ukljuci se i prvo ceka da se baterija napuni do odredjenog zadatog nivoa i/ili neko zadato vreme
Tek nakon toga, kada ima dovoljno struje u bateriji da ponovo podigne i obori server, pusti struju serveru, podigne ga i dalje ide iz pocetka.

Sve ovo nije neki problem ako si tu, ali ako server radi 24/7 onda ima i te kako smisla.

Inace za APC imas dva predstavnika u Makedoniji, pogledaj na: http://www.apc.com/tools/locator/
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mbole sta mislish o Infosecu, i oni imaju novcanu garanciju, treba da dobijem dobru ponudu mada kako sam video 700VA kosta oko 110 evra u EU, a ovde ko zna koliko ce biti "dobra" ponuda
http://www.infosec-ups.com/en/ups/x1-ex-700.html

inace "server" ce mi raditi samo od 08.00-16.00.
Server moram da zakacim jer ce na njemu biti rac. program a radice se na 2 radne stanice. Ako su u igri samo 2 komjutera, na 1-vi je instalirano racunovodstvo, a 2-gi je samo radna stanica rac, program radi jako sporo, pogotovo stampa. Sa 1+2 radi dobro. Inace rac. program je radjen u Cliperu 53
prelazak na "nove tehnologije" ja planiran za 2016 godine. trebalo bi da bude Data lab, nije mnogo skup oko 700 evra, ali obuka kosta jos toliko. inace radio sam na njemu 3 godine i shvatio da bez obuke ne vredi mnogo.
Last edited by dikar on 21 Dec 2014 23:50, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno, nikad cuo, tako da ne mogu imati neko misljenje.
Post Reply