Koliko ste spremni da platite polovan alat?

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Koliko ste spremni da platite polovan alat?

Post by miki_bgd »

U potrazi za par komada alata koji mi jos trebaju, malo sam pregledao oglase.

Cene su u najmanju ruku cudne.

Navescu primer:

Festool masinica (nije bitno za sta). Prodavac sa oglasa trazi 230 eura. U radnji je nova 300 eura u Systainer-u.

Ja to racunam ovako:

300 eura, radnja, novo sa garancijom, plus jos kao firma, mogu da prebijem PDV, posto se radi o osnovnom sredstvu.
220-240 eura, polovno, malo korisceno sa garancijom koja vazi makar jos pola garantnog perioda i dokazom o poreklu.
140-180 eura plovno bez garancije, dobro ocuvano. Nije "Mint", ali je blizu.
80-100 eura korisceno vidno.

Dakle, to su cene koje sam ja spreman da platim.

Jos jedan primer, stacionarna masina, abrihter.
Prodavac trazi 1000 eura. Uvezena iz inostranstva, bez ikakvih papira. Njegova polovna bez porekla i bez garancije, mora da se demontira i pakuje za transport.

Na drugoj strani imamo masinu od uvoznika, koja je na paleti, donece vam je u prostor, montirati, proveriti, podesiti i pustiti u rad uz kratku obuku i uz to dati i dve godine garancije a na sve to, tu je i mogucnost placanja preko racuna uz povrat PDV-a. NOVA masina kod uvoznika kosta 800 eura + pdv.

Ja pitam prodavca jel on uopste ima ideju posto je nova, kaze ne. Ja mu kazem posto je, a on kaze, kupi onda tamo?

Ajde da pricamo o poslu sa decom, ali ove stvari ipak prodaju ljudi koji su stariji i koji su valjda nekakakvi preduzetnici.

Moja matematika:

Nova masina kod uvoznika 850 eura sa garancijom.
Polovna masina sa garancijom i poreklom, dobro ocuvana 650 eura.
Polovna bez porekla i garancije, dobro ocuvana, 500 eura max. bih platio.

Dakle, za mene generalno vazi pravilo, kad roba izadje iz radnje, mora da kosta makar 20% dole, da bih uopsta razmisljao da je uzmem na oglasu a ne u radnji i to samo ako ima garanciju. Ako nema, pada za 40%. min.

Kakav je vas stav po tom pitanju? Koliko bi vi platili polovnu masinu? Dosta nekih masina koje sam gledao su otisle iz oglasa. Da li zaista postoje pacijenti koji placaju te cene koje traze ovi sto vade te masine iz smeca u Svici, austriji i sl., ili ja uvek zovem u pogresno vreme, po pojavljivanju oglasa a ne dva meseca posle?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uglavnom se slazem sa tobom, ali mislim da su procenti koje pominjes mali (za konkretno tvoj slucaj).

Recimo ta prva od 300 evrica, tebe kao firmu ustvari kosta 250 (posto prebijas PDV).
Za razliku od 10-20 evra (220-240 koje si pomenuo), ni pod razno ne bih uzimao polovnu umesto nove masine, pa sve da je stojala u ormanu i redovno brisana prasina sa nje.
Za oko 200, to jest razliku reda 50 vec bih razmislio.

Opet prodavca slabo zanima to sto ti mozes da prebijes PDV (naravno ako je alat nesto sto bi mogao da proda i amateru). Ti si jednostavno kupac koji ne drugom mestu ima povoljniju cenu, ali ima onih koji je nemaju. Tako da bi u tom slucaju taj iznos koji si pomenuo imao smisla.

U ovom drugom slucaju, takodje mislim da ti je cena koju bi prihvatio za polovnu visoka (650). Ti pored cene imas jos i troskove prevoza, koji za abrihter nisu uopste mali, troskove montaze/demontaze, podesavanja... I kad to radis sam, to je i dalje trosak (posto si za to vreme mogao da se bavis svojim poslom i zaradjujes novce).
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

realno novo je novo i kad nejieneka razlikau ceni izmedju novog i polovnog uvek novo mnogo je pametnije
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

А.П.П систем
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

I u prvom i u drugom slučaju važi ona : prodavaču uvijek cijena premala a kupcu previsoka :)

Ljudi jednostavno nisu svjesni da neće prodati po toj cijeni , no tko zna , možda se netko zaleti .
Gledajući ove razlike u cijeni , ne bih se sigurno odlučio na polovnu mašinu , pogotovo za abrihter.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

Mene samo zanima, da li delite moj stav.
Ako delite, to onda znaci da se neko eventualno zaleti i to je to. Ipak niko ne skida oglas bez razloga. Takodje ja proverim cesto posle 15-20 dana da se covek nije predomislio.

Na zalost, trenutno su cene na buvljacima i pijacama (sem u Pancevu) drasticno skuplje nego u povoljnim radnjama. Primera za to zaista ima dosta. Ljudi se prevare, mislieci da je po default-u jeftinije na pijaci, ali nije. Kalenic je recimo prva pijaca po skupoci. Mnoge stvari su tu duplo skuplje nego u radnjama sa sve fiskalnim.

Najbolja kupovina u Srbiji za rucni alat (stege i sl.) je ubedljivo Pancevo i to kada se kupuje na vise.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

U potpunosti te razumem. Polovno kupujem samo od par ljudi koji znaju da kupujem isključivo mašine u mint stanju po ceni 30-50% od cene novih. Par puta sam se zeznuo i kupio na svoju ruku pa me na kraju papreno izašlo dok sam doveo alat u fabričko stanje. Većinu alata jurim na akcijama i promocijama + Banca Intesa Visa na 6-12 rata bez kamate.

Treba mi neke motorna testera za plac i rešim da uzmem nekog Stihl-a MS 230. Polovan, gde god se okreneš i star od 3-12 god košta 250€. Nova u radnji košta 360€. Dok kod polovne kupim nov lanac i mač, to ispadne još bar 50€. Pa ko je lud da kupi matoru stvar koja ko zna koliko je odradila, bez garancije za 50€ razlike ???
Last edited by nlazovic on 05 Sep 2014 16:32, edited 1 time in total.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

U principu ne kupujem polovan elektro alat.Rucni mogu da se prevarim zavisi sta je u pitanju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Potpuno se slazem da su cene polovnog alata i gomile slicnih stvari kod nas potpuno nerealne. Nevezano za stolariju, ali moze da posluzi kao dobar primer, Skoro mi je jedan od prodavaca tazio 150 eura za objektiv za foto aparat star 40 godina, koji je u istom trenutku bio u ponudi na e-bay za 35, i to ne kod jednog ponudjaca, u varijanti kupi odmah.

Jedini nacin je ne kupovati polovno osim onoga sto zaista vredi i ne moze da se nadje novo. Tipa Sarlah stubnih busilica.
Last edited by BR on 16 Sep 2014 08:44, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ja skoro trgovao par stvarcica polovnih
Festool slajfericu precnika 125 60 evra,
Festool rucni cirkular sa dvije sine od 140 cm 140 evra,
Festool frezer rucni 1010 + 1000 sa desetak glodala i potrebnim dodatcima 110 evra,
Svaka je u originalnim kutijama

Alat je u dosta dobrom stanju, covjeku to nije zanimanje vec donosi kad dolazi iz Danske (gdje zivi i radi) jer mu uvijek neko nesto trazi da donese, pa predpostavljam da su zbog toga ovakve cijene. Ima brdo raznih masinica od sitnih rucnih do pumpi za krecenje, nanosenje gleta na zidove i masinsko malterisanje. Ne reklamira se nigdje prodaje prijateljima, poznanicima... izuzetno korektan i mislim da su to neke realne cijene.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Elekrtici ne vjerujem polovnoj više kupio ubodnu pilu (ali dobro ot sam ja kriv tjerao Bosh PTST 54 Pe u hrastovu dasku 5 cm debelu. I kupio jednu bušilicu bez prekidača odmah radila čim uštekaš kablo.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
Montezuma
Šegrt
Posts: 33
Joined: 26 Nov 2012 08:00
Location: Split

Post by Montezuma »

Sasa wrote:Ja skoro trgovao par stvarcica polovnih
Festool slajfericu precnika 125 60 evra,
Festool rucni cirkular sa dvije sine od 140 cm 140 evra,
Festool frezer rucni 1010 + 1000 sa desetak glodala i potrebnim dodatcima 110 evra,
Svaka je u originalnim kutijama
.
:forbryllad::forbryllad:
Koje su to cijene za festool? Bi li ti bilo lijeno okačiti koju sliku tog alata? Da cirkular i frezer za 250 eura i to sa vodilicom i dodatcima,past cu u nesvijest...
Last edited by Montezuma on 01 Oct 2014 20:54, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Image

U pitanju su:
TS 55 EBQ
OF 1010 Q
OF 1000 EB
ETS 125 EQ
i dvije sine 1400/2

Ako treba mogu ti i serijske brojeve poslati! ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja mislim da je to vruca roba :D
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nema šanse!
Post Reply