Koliko ste spremni da platite polovan alat?

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

nuvolari - ni pri poređenju tih mašina nisi sasvim u pravu, iako si omašio temu .

Znam da kod Vas još uvijek prolazi rad sa "kvalitetnim starim ljevanim mašinama" , no kod nas , a i u EU se traži brzina rada, koliko taj stroj može obraditi materijala u minuti, jer u svijetu su najskuplje ruke .
Npr. tvornica gdje je moj stari radio je propala isključivo zato što su imali te "kvalitetne" strojeve , pa nisu mogli konkurirati ni Njemcima ni Talijanima isključivo zbog cijene rada .
Unatoč tome što su plaće radnika bile male , razlika između njihovih npr. 300 proizvoda mjesečno za razliku od talijanskih ili njemačkih 1500 - 2000 je velika razlika

Naravno , brzina rada u maloj stolarskoj radionici nije presudna .
Last edited by ropee on 09 Oct 2014 14:53, edited 1 time in total.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
nuvolari
Šegrt
Posts: 45
Joined: 10 Apr 2010 23:58
Location: Skopje

Post by nuvolari »

ropee prije 4 god. u Splitu sam opremio 3 stana sav namestaj sam radio iskljucivo rucinim alatom sam samga piturao i na kraju gomila ljudi se cudila kako je ludi makedonac u garazi od 15 kvadrata izradio namjestaj koji se skoro u nicemu nije razlikovao od italijanskog
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

@Ropee

Apsolutno si u pravu. Efikasnost je danas krucijalna. Festool je tu na pr. broj 1.

Pa jos tema koju nisam ni hteo da nacinjem, a jezivo je bitna, a to je ekstrakcija prasine. Kako sa aspekta kvaliteta obradjene povrsine, koji je neuporediv kada noz ne mora da "mulja" piljevinu, vec se trosi samo na ekstrakciju materijala koji se obradjuje, tako i aspekt zdravlja!!!

(Amaterske) masine konstruisanje pre 30 godina kao pomenuti Bosch, ni pod razno to nisu imale a danas je usisivac obavezan.
Po OSHA standardima koji propisuju zastitu na radu, broj cestica po m3 i sl., te masine jednostavno nepostoje i izvor su mogucih kancera i raznih tegoba disajnih puteva.

Ali toliko daleko da idem, zaista nisam hteo, jer kod nas i dobre firme dozvoljavaju radnicima da lakiraju poliuretan sa obicnom "maskom" od malo pamuka koja sprecava samo da najgrublje cestice udju u nos i usta. O tome ko primenjuje zastitu na radu u radionici da ne pricam.

Dalje, gore pomenuta masina recimo nema ni zastitu noza. Ocerupana ko zna gde. Sve u svemu, svi ti aspekti se danas gledaju, ali izgleda ne i kod nas.
Last edited by miki_bgd on 09 Oct 2014 16:07, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

nuvolari wrote:ropee prije 4 god. u Splitu sam opremio 3 stana sav namestaj sam radio iskljucivo rucinim alatom sam samga piturao i na kraju gomila ljudi se cudila kako je ludi makedonac u garazi od 15 kvadrata izradio namjestaj koji se skoro u nicemu nije razlikovao od italijanskog
nuvolari - nisam ja nigdje napomenuo što se može , kako i sa čim napraviti ,... I moj otac je nekad radio sa ručnim alatom , pa je neke stvari napravio tako da se čudim kako bih ja to složio sa svim što imam.
Miki-BGD je uspoređivao novu hoby mašinu sa polovnom prema budžetu , znači što možeš dobiti za npr. 600,700 € .

Prilikom odabira novog ili rabljenog stroja , potrebno je obratiti pažnju i na efikasnost, zaštite od povreda, ....
Na novim mašinama ima daleko više zaštita od povreda u odnosu na stare ljevane.
Kod nas je takav zakon da ukoliko imaš proizvodnju nečega , sav alat ti treba biti atestiran , a da bi imao ateste , potvrde o sigurnosti , mora imati jako dobre zaštite, u protivnom nema potvrde i svaki rad na stroju bez potvrde , u slučaju povrede radnika , vlasnik ili direktor firme riskira visoku kaznu, odštetu radniku + zatvor .
Iskreno , danas je gotovo lakše kupiti neki novi stroj ( na kredit, karticu,gotovinu .....) pustiti ga u pogon i krenuti zarađivati (otplaćivati) , nego kupiti polovan , pa raditi remont stroja ( gubitak vremena )
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

miki_bgd wrote:Evo sjajan primer. Zanima me sta mislite o ovom oglasu??

https://www.kupujemprodajem.com/Abrihte ... -oglas.htm

Abrihter iz praistorije. Covek ga ceni 590 eura!!!
Star 30 godina. Napravljen u Zapadnoj Nemackoj! Motor i izolacija namotaja verovatno u raspadu. Izgleda kao da je iz kontejnera izvadjen.
Slican u Segedinu, u Metabo izdanju kosta oko 600 eura, nov novcijat!

Zanimaju me vasi komentari!
Hvala!
moja skromna opservacija: Bosch uopće ne izgleda kao da je izvađen iz kontejnera, baš naprotiv - vidi se da nije često korišten i radi i nakon 30 godina, vjerujem, kao prvog dana. Novi Metabo - ne mogu sigurno tvrditi za konkretni stroj, ali skini - stavi ulaznu ploču svaki puta kad se mijenja operacija blanjalica/debljača mi ne ulijeva povjerenje. Gledao sam konkretni primjerak u Bauhausu u Zg u vrijeme kad mi je debljača na mojoj Kity kombinirki bila van funkcije, a neophodna, ali se nisam odlučio na kupnju Metaba (iako lova nije bila problem), već sam izabrao popravak 10 godina starog Kityjevog stroja za kojih 300 €. Na ovo sam se odlučio isključivo zbog činjenice da je ulazna ploča na novom izloženom Metabu imala luft i slobodan pomak naprijed - nazad od kojih 2 mm. I to u uvjetima kad niti jedna daska nije prošla preko ulazne ploče.
Prikazani Bosch mi djeluje solidnije iako bi mene osobno jako nervirala brzina prolaska kroz debljaču od tek 4m/min kod Boscha ili 5m/min kod Metaba. Jer, ako moraš provući 1000 m nečega kroz debljaču, svaki metar u sekundi je bitan. Tu se vraćamo na ono: za što ti je stroj potreban?
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

Vecina nas, nece do kraja zivota provuci 1000m bilo cega kroz bilo koju masinu :)
Znas li ti sta je kilometar? :)

Salu na stranu, za tvoj obim posla sluzi stacionarna masina od pola tone, sirine 600mm... mi smo sa nasim amaterskim potrebama (najmanje) dva nivoa ispod tebe!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Pa ako racunas da u jednim ulaznim jednokrilnim vratima ima oko 50m za obradu, pa sve bar 2 puta na abrihter i 2 puta kroz diht, dođeš do 200-300 m po vratima. Sad ti je lako da izvedeš racunicu do kilometra.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

miki_bgd wrote:Pa ja i ne kazem da je to toliko losa masina. Ali meni u vrh glave vredi 200-250 eura. Ona cena koju je covek stavio mi je suluda......
pa onda dodaj jos 50-60 eura kupi Einhella li Womaxa sa sve garancijom, e sad hoce li ovo "djubre iz kontejnera".nadziveti 2-3 Womaxa ili Einhela sa sve garancijom ne znam za ovu proveru treba neko da baci 500+(2*300 eura)

Iskreno citam ove tvoje postove vec 2 dana, nije da nisi u pravu ali Velja je odgovorio na par njih.
Ovaj Bosch (mada se je Bosch veoma malo igrao u ovoj klasi, ili nije mogao da parira suigracima ili je osetio vreme koje dolazi)
Kao prvo igraci iz 1970-tih 1980-tih godina nisu radili samo u hobi ili amaterske potrebe, po karakteristikama ove "masinice" su bili vise u profi klasi.Dobar deo ovih masina su kupovali i veliki i mali obrtnici. To sto je cena u to vreme odgovarala i amaterima ili hobistima je bilo veliki plus za "opce narodno dobro i narodne mase" sto bi rekao Stari
Udarni igraci ovde su bili Kity, Flot jet, Inca , Elektra Backum. Nazalost niko nije preziveo tranziciju (citaj globalizacijuju) Flot jet odavno ne radi Inca je zvanicnio zatvorena 2011 godine. Kity je 2004 zavrsio u zagrljaju Shepacha-a. a Elektra Backum je sad Metabo, dakle Metabo nije nista novo izmislio nego je copy/paste tehnologijom ovaj abriht/diht + nova boja napravio vlastititi proizvod (Ovo vazi i za cirkulare TKHS klase) ako jos uvek drzi kvalitet svaka mu cast, mada sumnjam. Najjeftinjija ovakva "igracka" sa indukcijskim motoroma (predvidjena da radi 8 sati u smeni) je kostala od 2000 dem pa navise (u Ex Jugi od 3000 Dem pa nagore, a ako nabodees inflaciju onda si mogao da prodjes sa 200-300 dem. e sad ako racunas da je ekvivalent 100 dem= 50 eura varas se, u to vreme se je za 100 dem kupovalo najmanje 100 litara benzina, a sad ako pokusas za 100 eur da natankujes 100 litara benzina ne znam ge ces da zavrsis.
E sad kvalitet masine iz proslog veka ili novi Metabo ili Kity (otrpilike isto kostaju -700-750 eura). Ako je upitanju gore pomenuti Bosch ne bih se kladio (suvise malo je igrao na "terenu") na njega, nema neki pedigre, mada...
Sto starog drustva tice oni su prednosti ako su u ocuvanom stanju. Inace obadva igraca proizvode i Kinu.(Sherpach i metabo)

Da bi se napravio dobar abrihter /diht treba dobra glava, ravne ploce i bilo koji motor od 1.5Kw, dakle ne treba vasionska tehologija. sve sto je trebalo da se uradi uradili su tadqsnji inzinjeri, i napravili kako treba. nemoj da se ljutis ja necu nikad da kazem da novi inzinjeri znaju manje od stare garde, nikako. I vi i oni stariji znate kako treba, ali nekad su oni stari inzinjeri imali glavnu rec, nazalost Vi je danas nemate, sad odlucuju marketing strucnjaci, finasijeri koii su u stanje da u par sekundi izracunaju trenutni profit firme, tako da oni diktiraju za kvalitet(jeftinocu) materijala koji Vi inzinjeri koristite, a mi trosimo.
Na srecu ima jos par igraca gde nije tako - Festool, Protool,Mafell , Fein Felder, Atendorf. Martin. Nesreca je sto obican covek tesko moze da si priusti ovo drustvo

E da za gredu od 10x10x400cm ove "igracke' trebaju dodatne podupirace (tzv rolere) a Hobi 82,83 sa 170kgr i1.5KW motorom je to terao za 40 sekundi (brzina dihta 6m/min) dakle standardne brzina za ove "igracke"
Inace svi gore pomenuti igraci su imali sem ovih 40 kgr "igracaka" i normalne masine od 100 i kusur kila
Last edited by dikar on 09 Oct 2014 23:50, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmmm... 10 metara tarabe, po 1.5m svaka letva.
Recimo da su letve 5cm sirine i po 2cm izmedju.
daklem 1000/7=142 puta pomenutih 1.5m=215 meteri.
I to samo jedan prolaz :)
Post Reply