Briketirka i briketi

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
zlatko74
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Feb 2013 22:15
Location: Pirot

Post by zlatko74 »

Zdravo prvi put sam ovde i veliki pozdrav.Tishleru svaka cast za masinu.Ja imam malu strugaru i malu kolicinu piljevine,ali hteo bih da je iskoristim,a imam nesto i biljnih ostataka.Ipak 2500e za tu masinu za mene je previse,nije da ona ne vredi i da nema da se isplati,ali ja nemam ta sredstva.Nemas li neku drugu jednostavniju ideju sem ove sa plasticnom cevi.Ja sam ranije punio u plasticne flase od 2l ali dosta je sporo,a i plastika se lepi na zidove dimnjaka jer piljevina ide zajedno sa flasom u sporet
User avatar
hrvoje
Šegrt
Posts: 22
Joined: 24 Mar 2013 18:21
Location: Bjelovar

Post by hrvoje »

User avatar
Rista82
Šegrt
Posts: 20
Joined: 15 Jan 2013 15:33
Location: Ranulg, Gnjilane, KiM

Post by Rista82 »

Pozdrav kolegama! Planiram da kupim briketirku pa bih vas molio za savet, ko koliko zna. Tragajući za tom mašinom došao sam do neke informacije pa da se konsultujem i sa vama. Postoje 3 vrste briketirke. Mehanička ili eks centar, pužna i hidraulična.
Prvo pitanje: koja vrsta je najbolja ili najisplatljivija u smislu održavanja i proizvodnje briketa
Drugo pitanje: našao sam Italijansku do 120 kg/h košta 5000 e (polovna) Nemačku 80 do 100 kg/h 4900 e (polovna) i jednu kinesku od 200 do 300 kg/h 3000 e (skoro nova) sve tri su hidraulične
Å ta je po vama najbolje odlučiti?
Od drveta može sve, samo šporet ne.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Колика тема , колико порука .
Слике више не могу да се виде , штета .
Тада се расправљало шта је брикет , шта је пелет , сад пиљевине ни за лек , купују је сви .

јма ли неко цртеж за производњу брикет машине ?
јли неке пећи на пиљевину ?
Прегледао сам доста тога по интернету , али мало ко детаљише , углавном готова дела и како она раде .
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ako imas piljevinu i planiras je koristiti za grijanje velika je glupost(trosak) praviti od nje briket ili pelet pa onda loziti. Bolje je investirati u gorionik za piljevinu.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Да . Али немам централно , па ложим на више места , а лети бацам део пиљевине .
Некако ми овајбрикет изгледа као најбоље решење .
јмао сам раније , неколико зима , пећ на пиљевину са улошком . Права ствар , али права . Само што је код мене стамбени простор на спрату , па треба изнети уложак и спустити га ; доста прашине , доста пепела . Мало је незгодно када све изгори , а има још врелог пепела .
А и досадно је пунити уложак , тешко је сабијати пиљевину .
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Претпостављам да ова цев у којојдолази до пресовања има некакво сужење ?
Ако је тако колико трба да буде она дуга и колики је пад пречника на тојдужини ?
јли по ком принципу долази до пресовања ?
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

evo moje peci na piljevinu
Image
nema samo stabilizatore :smejanje:

Image
salim se izgleda sasavo ali greje skoro 100m2 radionice
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

art of wood wrote:evo moje peci na piljevinu
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9115_20170109_194219.jpg[/url]
nema samo stabilizatore :smejanje:

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9115_images.jpg[/url]
salim se izgleda sasavo ali greje skoro 100m2 radionice
Kako lozis u pec ? kolko vidim nema nacina da se ubaci posuda sa nabijenom piljevinom.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

nema posudu .lozi se kroz vrata vidi se na slici .
princip rada ove peci je slican principu rada takozvane raketne peci
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Где је чунак ? Какав је део за пепео , како се подлаже , неки приказ унутрашњости ...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Evo ovdje imas i mjere.

https://youtu.be/TlSVfjBDOiY
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ma pec je jako prosta samo sto je velika zbog velicine radionice gorni deo je u sustini stedisa ali evo skice
Image

Image
Image
u lozistu pregrada bi trebala da je od samota jer svaki metal sagori za desetak dana ,pec malo trosi lozi se odozgo napuni se jednom i drzi 2-3h bez presovanja .greje odlicno

sve sve ali prored raznih peci boljih losijih , sledeci projekat u radionici mi je centralno koliko jos na prolece

ne idu nekako varnice i piljevina zajedno ::neznam::
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

art of wood wrote:sve sve ali prored raznih peci boljih losijih , sledeci projekat u radionici mi je centralno koliko jos na prolece

ne idu nekako varnice i piljevina zajedno ::neznam::
Jedino bzbedno resenje za pec u stolarskoj radionici je lozenje iz odvojene prostorije, u najprostijem obliku vrata lozista, i uvod vazduha okrenuti u drugu malu prostoriju koja se drzi cista, a sve ostalo u radionici. Ima takvih i kaljevih i paorskih peci po Vojvodini, jos vise ih ima u delovima zemlje koji su bili duze pod Austrougarskom, a sacuvale su se uglavnom po planinarskim domovima. Prostor gde se sedi ostaje cist, nema dima i prljavstine, a lepo zagrejan.

Rocket stove moze lepo da se prilagodi tom konceptu, pa da recimo "stedisa" bude u radionici. Bez mnogo ulaganja.
Post Reply