Briketirka i briketi

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Briketirka i briketi

Post by pajja »

voleo bi da cujem da li neko ima iskustva sa tim stvarima. Vrlo mi je primamljivo ali se plasim da nemam dovoljno sirovine.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ne znam na kakvo iskustvo mislis,ja svaki dan prolazim pored jedne poluautomatske(sama pravi briket,samo moras da napunis dobos suskom i rucno da spakujes brikete koje napravi),moze da pojede suske masu,a otpad pretvara u korisno i kaloricno gorivo...
Pitaj pa cu da ti se raspitam....
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

mislio sam da li neko poseduje
poluautomatska - to je to
kji je kapacitet za 1sat rada, znam da je za 1m3 briketa potrebno 8m3 piljevine ali za koje vreme se to odradi, briket spada u klasu visoko kaloricnog uglja i po kalorijama a i po ceni
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko sam ukapirao glavna razlika kod briketa je u pritisku kojim se presuju.
Vidjao sam uglavnom one koji su dosta "mekani" to jest mozes rukom da ih cepkas i sa njih piljevina sama otpada. Medjutim neki lik iz cini mi se Paracina, pravi "tvrdo" presovane, u koje tesko mozes i ekser da zakucas. Razliku odmah primetis i po boji (dosta su tamniji), a narocito po tezini.
Prodaju se na kilo a ne na kubik, i ovi tvrdi imaju vecu cenu po Kg. Zgodni su posto zauzimaju mnogo manje prostora. Naravno kod nas je jedini problem da nekome objasnis zasto je tona tvrdog briketa 120 a ne 100 evra (cene su odokativne).
Iz nekog razgovora iz trece ruke (nepouzdana informacija), sam nacuo da je presa za te "tvrde" hidraulicna a ne mehanicka kakva se koristi za "meke".
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

mehanicke ne mogu da stvore potreban pritisak
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Nisam danas stigao,izvini,da proverim koliko izbaca na sat........po secanju:
Ovo je hidraulicka briketirka,a posto je u Trsteniku hidraulika domaca,znam da je pumpa izuzetno jaka,da je cilindar jak i da sve nije ni malo naivno,tvrdoca briketa se steluje na "cevki"odnosno na prstenu gde briket ispada.
Briket od tvrdog drveta je cenjeniji od camovine,a moze da ide sve iz silosa(oni se sada nose mislju da naprave nekakvu drobilicu koja bi otpad od drveta preradjivala u susku ili prasinu koju bih nakon toga briketirali i nudili trzistu).
Sutra se informisem pa ti javljam
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

O.K.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)
Nisam platio internet i ljudi me jednostavno odkacili,pa ti nisam ni odgovorio.
Ljudi kazu:
za 1sat(cas)napravi 50kg briketa
potrosnja struje od 7kw(motor)
hidraulicka pumpa je zupcasta i od 9kubika(neznam bas sta to znaci)
pomocni cilindri su pneumatski
cena oko 5000evra
:rolleyes:
Ako ti treba neka slika ili imas neko pitanje pitaj.
poz
Last edited by Dule on 10 Jun 2008 18:49, edited 1 time in total.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

pa za taj motor potrebna je posebna linija (struja)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

I prostorija i djakovi i mesto gde ce da stoje preko leta i svasta po nesto....a i jedan vredan koji ce da je pazi i da pakuje prikete........
User avatar
Nole1
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 10 Mar 2008 17:42
Location: Zrenjanin

Post by Nole1 »

Ako je 5000 evra to je igracka i ima mali kapacitet. Polovne dobre briketrike su od 10000 evra pa navise. Mozes ih naci po bosanskim sajtovima polovne opreme. Npr Hemzo mashione i slicno. D apritisak je jako vazan ali i da li radi sa suvom ili vlaznom piljevinom. Pakovanje nije tesko. U evropi su placali kada sam se bavio time EXW Bosna 180 evra po toni. Primapmljivo ali takve masine se uzimaju samo samo ako imas nenormalni i stalni dnevni priliv piljevine ako tio danas ima ako mu pilana ili obrada drveta ne radi u tri smene. Tada to ima smisla u svakom drugom slucaju je to dobro samo za neku kucnu upotrbu i pitanje kada ce se isplati. Tio ti je najiskreniji odgovor. A u evropi sada nece vise ni briket jer kao odaje neke stetne tvari i trebjau katalizatori za peci pa ce to mozda pojeftiniti masine koje cim ih evropa izbaci odmah dodju kod nas. Do tada bubnjare su zakon. pozdrav.
User avatar
UgrinovciRudnik
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 29 Sep 2008 22:34

Post by UgrinovciRudnik »

Postovanje mislim da bi trebao da obratis paznju na pelet , a ne na briket . mnogo je unosniji ai , poseduje mogucnost koriscenja u novim pecina koi konzumiraju energiju 97% ,
peci su bile na sajmu izlozene bez odzaka .

Obrati paznju na iskoriscenost i ambalazu peleta to je buducnost
User avatar
UgrinovciRudnik
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 29 Sep 2008 22:34

Post by UgrinovciRudnik »

Pelet mozes da ambalaziras u pakovanja od 10-15 kg i prodajes u supermarketima .(pogodno za penzionere koji nemaju da kupe odjednom 10-15 metra drva ,dego kupe paket za 2-3 dana 1/8 prema drvetu 1/2 prema briketu . u ovo novo vreme koje nailazi sa Krizom koja prestoi to je maltene jedino resenje ( EKOLOSKI -JEFTIN TRANSPORT- MALOPROSTORA ZA SKLADISTENJE -PRAVIS GA OD SVEGA SKORO-VISOKOKALORICAN) Jedini problem razvija temperaturu od 1400 stepeniC i samo Francuzi prave gorionike tela pravi Cacak ( mislim na Peci pozdrav svo ako sam vam pomogao javite se za vise informacija Slavisa Djokovic
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cuo sam za te pelete, video ih na slici, i deluju interesantno (ako nista drugo koliko znam oni su jedini nacin da se automatizuje lozenje na neko cvrsto gorivo).
Kako/cime se to pravi? Pretpostavljam da je u pitanju nekakva presa slicno kao i za brikete, samo u "manjem pakovanju".
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Hajde malo vise o tome.
Post Reply