O cijenama stolarskih radova !

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

O cijenama stolarskih radova !

Post by rushinbrain »

pozdrav
Htio bi pokrenut temu o tome sto mislite o konkurenciji tj cijenama izrade namjestaja .
Malo malo gledam oglase i neke forume ali i na iskustvu vidim kako stolari sami sebi uskacu u usta .
Bas gledam jedan oglas klizni ormari po 3900 kn po mjeri .?
ili dam ponudu za kuhinju recimo od 15000 kn a musterija kaze da je dobila ponude od 25.000,23.000,18,000,16.000, ali da ce uzet onu za 11.000 kn

-mislim ko radi takvu kuhinju po mjeri za mozda 1.000 kn eventualno 2.000 ako ima jako povoljan materijal.
-Neznam zasto se spustaju tako cijene , jednog dana cemo zbog takvih velikih razlika svi radit za cavle .
Npr mlijeko u lidlu,konzumu,kauflandu,metro,getro i sl centri imaju razliku od 20 lipa a ne 3 kune .

Znam da se ljude ne privlaci cijenama nego imiđom,marketingom i preporukama ali ljudi koji spustaju cijene do iznemoglosti ce nas sve skupa dovest na prosjacki stap .
kriza je i sve ali cijene se nesmiju spustat vise od kakvih 300-600 kn .
-Cak i razumijem ove cijene od 25.000 kn to su vjerojatno saloni koji moraju pokrit ljudstvo i prostor ,ali ovi sta rade za kikiriki mi bas nisu jasni ,pa stavi cijenu 1000 kn manje pa ces i ti zaradit a ne 4000 jeftinije.

Sta vi mislite?
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
heavy11
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 22 Jun 2010 20:27
Location: Pancevo

Post by heavy11 »

Mislim da svi imamo problema sa tim. Uvek :"A moze li nesto jeftinije?" ili :"A sto je tako skupo?". Ljudi nekada ne kapiraju da nije ista cena za furnirane frontove of MDF-a i beli univer.

Sto je najgore uvek ima onih koji vole da "zbudze" nesto pa nema veze sto frontovi otpadaju posle 2 dana. Ipak ne razumem tu nenormalno nisku cenu koju ljudi nekada daju.
Last edited by heavy11 on 06 Dec 2013 11:56, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sve su to relativne stvari. Onaj ko radi najjeftinije, nikako ne moze da ima i kvalitet jer bi sigurno bio na gubitku. Treba se drzati svog kvaliteta i rokova isporuke i ugradnje. Znaju i kupci - koliko para toliko i muzike, pa kome sta odgovara. Znaci, tu mozes da izvedes cistu racunicu, cena materijala + utroseno vreme, porezi, transport, pa koliko ispadne. Ima i jeftinih varijanti u zavisnosti od mnogih faktora, materijala i angazovane opreme, pa kome sta treba. Ako nekome treba najjeftinije, uputis ga na dundjere koji samo srafe ivericu :)
Ti si lepo postavio sajt sa uzorcima, mozda fale jos samo neka objasnjenja o detaljima izrade i premazima (nisam citao, mozda i ima napisano), pa kome se svidja... a ne mora svima. Bitno je istrajati u svojoj ideji, mada to ne znaci da treba raditi gratis i uporedjivati se sa svakim.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Teško je danas postaviti cijenu kad su ljudi bez posla , treba skrpati za plaću , platiti materijal od posla prije,.... svako ima svoje zašto. Po meni , smanjenje cijene jedino moguće kroz materijal , nosači ladica , ručkice , okov, ..... su jedine stavke gdje je moguće spuštati cijenu . Ukoliko žele spuštati cijenu na rukama , ja to jednostavno izvedem , spustim cijenu za 50€ ali zato moraju sami doći preuzeti materijal i odnijeti ga u prostor montaže ( znači odradili su taj novac € ) , naravno sve to ukoliko se radi o nekoj kuhinji ili spavaćoj sobi , no uglavnom , moja cijena je izračunata te samo dodatno podižem za skuplje nosače ladica , posebne ručkice , ....
Last edited by ropee on 06 Dec 2013 13:10, edited 1 time in total.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

Sta sam ja htio reci je da se trebamo drzati skupa ako smo u istom rangu kvalitete izrade ,spusti OK ali ne toliko da cemo zbog ti spustis,ja spustim,ti spustis pa opet ja zbog toga doci da cemo i ti i ja radit za jako malo novca jer ce se postaviti nove trzisne cijene za nesto sto je prije vrijedilo vise.

mislim da nisu problem fuseri iz garaze koji ce sfusat i nece dobit preporuku on ce vrlo brzo zavrsit karijeru .
-stolarski posao je cjenjeno zvanje sa puno znanja i po meni to je kao pogrebnik i pekar uvijek ce ga trebati nesmijemo si dopustit degradaciju.
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ma sve je jasno , no kao i u ostalim branšama , uvijek se nađe netko tko radi damping sa cijenama , smatram da takve ne treba pratiti jer i ako se natovari s poslom , neće moći poštivati kvalitetu/rokove i brzo će doći na loš glas . Znam da je to loše za potencijalne poslove , no za budućnost nije .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To je vrlo diskutabilna tema. Ako radis od masiva, raspon cena samo po vrstama drveta je ponekad ogroman. A nekad ima dosta razlike i kod najobicnijih univera jer i sam okov lako moze da nadvisi njegovu cenu. Kad razgovaras sa musterijom, moras da mu naglasis koliko kostaju kvalitetne original sarke i celicne ili mesingane rucke, a koliko plagijati od plastike i spialtera, a sve to moze isto da izgleda. Mislim da je pogresno ici na najnize cene prema drugima i da ti ostane dnevnica manja od one koju zaradi cistacicu koja ne mora da ima ni svoju krpu, dok ti moras da imas gomilu alata i radionicu. Jel treba da se sikiras sto nema posla ili sto bi neko nesto hteo a nema para ? Pa od toga koji nema para, nema ni zarade.

I pored svega toga, izrada namestaja po meri je najgora varijanta jer svaki put pocinjes ispocetka da radis da kazemo unikate, da trazis razne materijale i uvek nesto fali, uvek problemi sa ugradnjama, natezanja i pogadjanja. Najbolje je imati nekoliko svojih dobrih proizvoda i kome se svidja svidja. Tu moze da se nadje cista racunica, da se drzi kvalitet i da se da niza cena jer se radi u seriji. Ne ides 10 puta za materijal, nekad dobijas i rabat za vece kolicine, utrosis manje vremena po komadu kad se radi u seriji i td.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

tako je pezzo , na serijskom proizvodu možeš nešto više da zaradiš , no problem je u tome što rijetko više možeš praviti serijske proizvode , svi oće nešto po mjeri , a držati zalihe nije baš jeftino :( .
To što ima firmi koje skidaju gaće , j..ga ima i uvijek će ih biti , mi smo otvoreni prema EU , nas će sad još i Rumunji , Poljaci , ostali pokušati napasti s jeftinijom radnom snagom i jeftinijim proizvodom :( .
Protiv takve konkurencije se može boriti jedino kvalitetom i rokovima isporuke .
Lani i preklani sam radio kuhinje u Pragu , potražio sam Kronospanov iveral ( Češki iz Jihlave) , isti koji kupujem u Hrvatskoj , zanimljivo platio sam ga nešto sitno više nego u Hr .
Last edited by ropee on 06 Dec 2013 17:15, edited 1 time in total.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
heavy11
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 22 Jun 2010 20:27
Location: Pancevo

Post by heavy11 »

Ti fuseri iz garaze kako kazes rade jos nesto sto ne razumem. Ja kupujem Heffele sarke po ceni od 35 din i za te pare mislim da nema bolje. Uvek kada idem da popravljam za tim fuserima naidjem na FGV. FGV koliko sam video kostaju oko 30 din. Znaci i ono malo da se potrude da barem nesto naprave donekle kvalitetnije ne da im se. Tesko za jednu kuhinju da se doda 150-200 din da bude bolja.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ja sam fgv placao po 55 dinara, a pored njih su bile fgv plagijat za 25. Kupovao sam za sebe, a i da sam radio drugome opet bih isto kupio jer jednostavno mi nije ni u podsvesti da podvaljujem pa da sutra neko pokazuje prstom sta sam mu profusario. Ali i na takvim stvarima ljudi nalaze racunicu.

Pero, koliko god da ulazak u EU ima negativnih strana, ima i pozitivnih. Na primer, lakove iz Italije si placao 3-4 puta skuplje, sada ce ti biti sigurno jeftiniji. Secam se kad je kilo laka tamo bilo 2,5 marke, ovde je bilo 8,5-11 maraka. Sad je to u eurima, ali slican je odnos. I kad se preracunas, tebe samo materijal kostao djavo ipo. Sada ce ruke poskupeti, materijal ces placati manje i zarada bi morala da se poveca. A imaces i bolji izbor materijala. Ja sam se ovde slogirao kad sam video cenu kestena od oko 3,5k e za kubik, a znam da mu je u Italiji cena samo malo veca od borovine. Prema tome, kad je trziste malo i optereceno carinama, onda su i cene poremecene. Sve ce to kod vas brzo da legne i uskoro ces imati sasvim drugacije racunice.
Poljski namestaj koji jeste jeftiniji, je ko kineska roba, mdf uoblicen na cnc i presvucen tapetom... lepo izgleda na slikama, ali kad vidis onda je to jedna katastrofa. Tu i tamo po neki komad normalniji ali je i cena sasvim drugacija, tako da mu to opet dodje posebna prica. Konkretno, gledao sam ovu njihovu robu u Bg: brw.rs
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

ma sve je to apsolvirano , no problem je u općoj besparici , kriza udara na svačiji džep , tako i moj kum , umjesto da mu ja napravim kuhinju kupio poljsku za nekih 300€ , kod mene bi materijal platio cca 500 , no problem je u kvaliteti , al je problem u tome što je on jadan i ovih 300€ uzeo na rate ( da ne osjeti :( ) . Dok se tržište ne iskristalizira proći će neko vrijeme , no za to vrijeme , napraviti će ozbiljnu pomutnju , isto kao i IKEA koja će uskoro u okolici Zagreba otvoriti veliki centar . Htjeli mi ili ne , svi oni i nama diktiraju cijene rada, pa ako želiš napraviti 10 ak ormara dvokrilnih , npr za apartmane , moraš ponuditi bolju cijenu od trgovačkih centara ili to kompenzirati s dostavom i montažom
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

Stolarija je zanat koji IZUMIRE. Vi koji živite od toga, što pre to shvatite biće vam lakše. Ono što se razvije je MONTAŽA i sve oko nje. Obuća odavno više nije unikatna. Sarači, tašneri... sve su to zanati koji su pukli jer ih je vreme pregazilo. Ako mislite da živite od drvodeljstva, nađite način kako da ponude mušteriji nešto što ne može da se kupi na metar ili komad. Ako toga nema budućnost je jasna. NIKADA pojedinac ne može da bude jači od IKEE u proizvodima koje nudi IKEA. Ali zato IKEA nikad ne može da ponudi unikatni drveni detalj na pločastom materijalu. Ne može da ponudi ni boju završnog laka koju može da ponudi pojedinac. Ne krivite montažere iz garaže jer ako su vam oni konkurencija onda se i vi bavite montažerstvom, a ne stolarijom.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Mislim da je evropsko trziste vec i prezasiceno kicevima od iverice alla Ikea.
Stolarski zanat nece tako lako da odumre, odrzao se od praistorije ko prostitucija :)
Jes da danas ima namestaja i od kartona, plastike i poliuretana, ali ko moze sebi da priusti taj ce kupiti drvo, koje je uvek elegantno i trajno, ne skodljivo. Eto za podove se koriste laminati, ali ne mogu ni da prismrde drvetu. Tako isto je i sa roletnama, prozorima i vratima, to traje po nekoliko vekova.

Interesantna informacija koju sam skoro procitao u nekim vestima je da namestaj od lipe u enterijeru moze da traje 800 godina. O toj trajnosti nisam nikada ni razmisljao, ali sam se divio onim portonima na fakultetima i drzavnim institucijama, visokim po 5 metara, koji i dan danas lepo funkcionisu i odolevaju zubu vremena.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

U zadnjih desetak godina se izmijenilo tržište skroz na skroz , kao prvo rijetko tko više postavlja drvenu stolariju , prevladala je PVC i ALU vanjska stolarija , namještaj je i dalje aktualan , a najviše zbog cijene stanova , te zbog specifičnosti gradnje traže namještaj po mjeri , tako da ne vjerujem da će stolarski zanat izumrijeti , jedino što se temeljno izmijenio, no npr. vrtni stol i klupe će uvijek biti aktualni , kuhinje će trebati i dalje , ormari isto tako .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

Momci, u pravu ste vi 100%
Sve će to trebati, ali to neće praviti stolari. Koga će da zanima nameštaj od drveta kad ono za 20 godina bude basnoslovno skupo? Koga će da zanima orman od 500 godina kada ćemo se za 50 godina polako seliti ko zna gde u vasionu. Kome danas treba kožno sedlo za konje? Ko se danas vozi u drvenom fijakeru? Ko danas šije odelo na meru? Ko danas pravi cipele kod obućara? Pa već danas bašteski nameštaj je mahom plastika.

Drveni nameštaj će se tražiti, ali u odnosu na sadašnji broj stolara to će biti zanemarivo. To i jeste cilj mog posta. Ko misli da živi od stolarije sad već treba da razmišlja da se izdvaja od "montažera" DRVENIM proizvodima, a ne da kuka na cenu koju mu obaraju šrafcigeri iz garaže.
Post Reply