Da li stolari otkupljuju i kolko bi kostao orahovo drvo?

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako mogu da ga obuhvate dvojica, onda je obim maksimalno oko 3.6m (da kazemo da ta dvojica nisu dvometrasi, vec prosecnih 1.8m, a tipicno je raspon ruku, od vrha srednjeg prsta do vrha srednjeg prsta jednak visini).
Posto je obim kruga = precnik *PI, to ce reci da precnik moze da bude maksimalno oko 1.1 metar.
Ali to je u slucaju da ta dvojica bas moraju da "zategnu" da ga obuhvate, to jest da se samo dodiruju vrhovima prstiju.

Tako da verovatnije pricamo onecemu reda 80-90cm.

To je vec pristojno debelo, ali i dalje ostaje problem toga da je stablo mrtvo, i velika je verovatnoca da je drvo ustvari trulo (bas zato sto je uginulo od previsoke vode).
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

kod nas u subotici ide kubik orahovog debla za dva ogrevnog,znaci to ti dodje da ti kubik takvog oraha sto ti imas neposeceno 10 000 din
User avatar
Karudijan
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 17:33
Location: Kragujevac

Post by Karudijan »

Pozdrav drugari ;)

Zamolio bih Vas da mi kazete koliko se sada kreće cena oraha? Imam orah u dvorištu, nije posečen, planiram da to uradim ovih dana mislim da je i najbolje to sada uraditi. Nisam merio obim jer je u selu, a otprilike je možda prečnik pola metra a dužina stabla 3 metra. Orah je zdrav, nije truo, ili vlažan i td...barem tako izgleda spolja.
Last edited by Karudijan on 11 Nov 2015 18:28, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razlicito kosta u Makedoniji i u Sloveniji, a i u Hrvatskoj i Srbiji, o Bosni i Crnoj Gori da ne pricamo. A ako krenemo do Kanade ili Rusije, cena moze da bude tek skroz drugacija.

A posto ne znamo odakel si (posto nisi procitao pravila foruma a ni ono sto PISE VELIKIM SLOVIMA NA VRHU SVAKE STRANICE FORUMA), ne znamo ni da ti kazemo.
User avatar
Karudijan
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 17:33
Location: Kragujevac

Post by Karudijan »

Srbija! Hvala unapred. Izvinjavam se za pravila :rodna:
Last edited by Karudijan on 11 Nov 2015 21:42, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd jos jednom procitaj.

Pupuni u profilu odakle si (polje lokacija) Srbija i nije bas tako mala :)
User avatar
Karudijan
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 17:33
Location: Kragujevac

Post by Karudijan »

Hajde... ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije najbolje sada uraditi. Najbolje je pred sam pocetak vegetacije, to ce reci negde sredina ili kraj februara (zavisi kakva je godina).
Tada je sadrzaj vezane vlage u drvetu najmanji, pa je i susenje najkrace, a i svi ostali problemi prilikom susenja su najmanji.

Tek kad ga oboris, videces sta ustvari imas, to jest u kakvom je stanju, i dal od toga mogu da ispadnu daske ili je samo za potpalu.

Cene ne znam, al javice se vec neko.
User avatar
Karudijan
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 17:33
Location: Kragujevac

Post by Karudijan »

OK, hvala mbole na odgovoru. Problem je što to ne radim ja, već čovek koji u kraju važi za otkupljivača orahovine, pa će on doći videti orah i verovatno predložiti cenu, a on će eventualno i njega poseći i odneti stablo... Sutra će doći, pa ću javiti šta je rekao.
Post Reply