Odredjivanje cene proizvoda

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
nikolaz
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 20 Dec 2008 18:28
Location: Kikinda
Contact:

Post by nikolaz »

Ma ti i ja se slazemo u potpunosti,to je samo bilo jedno moje iskustvo gde mi je jedna musterija digla pritisak,nista vise i to za jedan sto,nije bila u pitanju serija.Dosao je on ponovo za nesto drugo,zavrsili posao,eeeeee sad se setih sta sam hteo pa zaboravio malo pre, NA OBOSTRANO ZADOVOLJSTVO!!!!To je ono pravo,kada su i prodavac i musterija zadovoljni.Jer ako cu ja da spustim cenu pa da ti radim preko "one" stvari,pa neces ni ti kao musterija biti zadovoljan i ode mast u propast.
E sad trziste,i tu su kod nas stvari malo poremecene.Ima jedna firma,idealan primer,necu da je reklamiram(kazu i da je kudjenje reklama),rade plocasti materijal,iskljucivo,i ko god je od mojih prijatelja,stalnih musterija,...,kupio-zakukao je,a svi su pali na jeftinocu,DZAAAAABA,DAAAAJ,KUUUUUPUJ,i onda trt,ne mogu da zatvore vrata,kutija plakara totalno u ex vinkli,nema sanse da putem klap sarki nastelujes vrata.Ista prica kao sa Jezdom,Dafinom,takva je covekova narav,pohlepna,hocu brzo,kvalitetno i sto JEEEEEFTINIJE,a nikako da shvate da kvalitet kosta,da ne apsolviram zasto,to znamo i ti i ja i ostali na ovom forumu.Onda mojim stalnim musterijama,prijateljima odem pa vadim kestenje iz vatre,a drugima,pa kome si platio,taj neka ti i nasteluje.
A sa kinezima i Ikeom ce se ponoviti ista prica,a ako treba da spustim cenu ispod njihove,sve cu da prodam,osim busilice i brusilice,fanglu,mistriju,cekic,bat,metar i olovku isto imam,samo rucna za uzduzno secenje plocica(oko 3000din) i odoh u keramicare!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh, cenjkanje ne da ne volim nego mi je prilicno muka od njega, al voleli ga ili ne ono je tu. I to svuda i uvek.
Nikola pomenu auto. Pre neki dan mi je drugar usao u salon automobila i prodavac mu je ponudio popust od 3000Eur (tri hiljade!!!) Nije se raspitivao za 5 automobila, samo za jedan, ali ga je malo "cedio" sto bi se reklo. Nije mu konkretno trazio da spusti cenu, samo je poredio sa drugim proizvodjacima us tilu: lepo je ovo ali recimo uz model ove druge firme dobijemi ono...
Sa druge strane, fakat drugaru je posao da se cenjka (radi u veleprodaji).

U svom poslu sam uvek bio "skup" (pod navodnicima posto smatram da je jedino merilo odnos para i muzike). To je rezultiralo relativno malim brojem (zadovoljnih) musterija, ali i sasvim pristojnom zaradom, manjom nervozom, vecim slobodnim vremenom da te parice potrosim... sto bi rekli svako mora da nadje svoje mesto na trzistu.

Koliko god nama to bilo uvredljivo, moramo da shvatimo da stvari jednostavno tako funkcionisu, da su ljudi navikli na cenjkanje, i da ocekuju da je prva cena namerno previsoka, kako bi imao prostora da cenu spustis. Sasavo, ali nazalost tako je.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Nikola i MBole,

svaka cast. U potpunosti se slazem sa vama. Sa moje strane stavljam tacku na ovu temu. Ikopacu fajl o kome sam govorio da vidite sta sve ulazi u cenu.

Na nekom od stranih stolarskih foruma neko je postavio pitanje kako odrediti cenu i javljali su se amateri i profesionalci (oni koji zive od stolarije/montiranja i proizvodnje kuhinja). Da samo vidite sta su racunali i kako su racunali. Jedan je, na moje zaprepascenje imao jednu cenu za istovar ako mu gazda pomaze, a drugu ako mu ne pomaze.

Milos
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

http://webrzs.stat.gov.rs/axd/dokumenti ... 112008.pdf

A, a, aaaaaaaaa, Videste li prosek plata za BGD opstine .
Za one iz zadnjeg reda 68 882 dinara bruto za NBGD :o.
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto kad se svede na neto (to jest koliko neko primi) iznosi 49459

Ajd Novi Beograd i da me ne iznenadi previse posto su tamo uglavnom banke i slicno drustvo, ali Kosjeric je recimo 64422 bruto odnosno 45735 neto.
User avatar
nikolaz
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 20 Dec 2008 18:28
Location: Kikinda
Contact:

Post by nikolaz »

Pa dobro Mbole,trenutna situacija je takva,sve fabrike automobila su stale,lageri puni,daj bar da izvuku ulozeno.Cuo sam da u Renou kada kupis auto jace klase dobijes Klio gratis.
Kod mene je problem sto nisam skup i mozda tu i gresim.
Na zapadu je druga prica i majstori zaista zive iznad proseka,mislim na sluzbenike,administraciju,dok je kod nas situacija potpuno obrnuta,ne prizvodni sektor zivi daleko kvalitetnije od onih koji novac prave,govorim o ljudima sa srednjom strucnom spremom.Oni sa fakultetima uvek mogu da biraju i menjaju firme i bolje su placeni.
Prica mi ortak sa Tenerifa,narucio Ikeinu kuhinju.Dodje tip sa BMWom,M3,iz gepeka koferi sa aku alatima,tap,tap,tap,2-3 sata,600EU za montazu,hvala lepo,dovidjenja.
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

Da svodi se na neto ali mi moramo da zaradimo bruto :). I ocu i ja ja na Tenerife makar me placali slabo.
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

Ne odoh ja na Tenerife, za svo ovo vreme.
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Eee moji majstori malo da pokrenemo opet temu :D
Nacitah se ja sve i svasta o cenama (koje su mi i najveca muka) lakse mi nesto napraviti nego odrediti cenu (nocima ne psavam nekad)...
Poceo sam pree cca 2 god da se bavim stolarijom (sa 19 god) dobro nisam bas imao previse posla jbg mlad pa misle ne zna ovo ono ajd nema veze...
Poceo ja da radim jeftinije nego par tu okolnih tako reci vrhunskih majstora... i sad evo vec me znaju kao dobro radim ovo ono i trudim se da pratim cenama sve majstore s kojima pokusavam da se dsrzim na istom nivou sto se kvaliteta tice....
I svakako dzabe... uzmem neki veci posao odradim predracun sve i odem do musterije izlozim sve lepo crno na belo (a pre toga sam se sa par njih konsultovavo) i sve valja u predracunu i opet ne pogodim posao... -_-
Zasto ?
E zato jel hocu mirno da spavam nocima i kad nesto pravim izbegavam rad na brzaka i srafljenje izbegavam znaci gde moze keks i lepak ide tako gde moze cep i rupa ide cep i rupa i tako dalje...
i onda se poijavi neko uzme duplo manje para tako reci da izvinete na izrazu opizdi posao i sta ja sad da radim ?
Ja vise ne nzam.... dal da radim za dzabe ili sta :D
Il mozda se to danas ne radi tako ? nego uzmes odradis na brzaka i to je to ?
Ne znam stvarno gde gresim al eto ako neko ima volje da popricamo, mozda sam preskup za sve a mozda me nadju losi ljudi :D
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Dugoročno, a mlad si, tek ti je 21, na pravom si putu. Meni je trebalo deset godina da izgradim reputaciju koja omogućuje nagovoriti kupca da čeka dulje od uobičajenog i da plati koliko smatram da treba platiti. Sada imam više upita nego što stignem odraditi. A cijene nisam spuštao... Bitan je pristup: "Nema malih poslova - nikad ne znaš kad će ti netko kome si popravio ormarić za cipele naručiti kuhinju, dnevni boravak i kupaonicu, na primjer. Nadalje, nauči prihvatiti odbijanje. Imaš svoj princip koji garantira kvalitetu za određenu cijenu i nemoj od toga odstupati. Profiliraj se u to smjeru i rezultati neće izostati.
Kratkoročno - imam poznanika koji je već dvije firme zatvorio, dnevno je dobivao po desetak upita za kuhinje i sl na osnovu lažnog WEB-a na kojem nije bilo niti jednog njegovog rada, ostao je dužan mnogima i morao pobjeći u Kanadu, ostaviti ženu i djecu u RH, a u Kanadi sada radi za nekog gazdu Bosanca kao običan montažer...
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

Probaj sa 2 ponude
1 Standard - ne pljuj je nikako, neko to voli i mogu se uvrediti. Mozes reci da to neces da radis, ali da si dao ponidu. Premda razmisli i o toj opciji da odradis.
2 Deluxe ono sto si ti sa opisao da sada radis.

Standard se podvuci malo sa cenom kolegama a Deluxe malo pojacaj i time kompenzuj gubitak na standardnoj ceni u nekom drugom poslu.
Uvek posteno objasni bez emocija sta daje jedna sta daje druga i nikad ne navijaj za svog favorita, pusti kupca da odluci ipak on drzi novcanik.
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

BILJEŽNIK wrote:Dugoročno, a mlad si, tek ti je 21, na pravom si putu. Meni je trebalo deset godina da izgradim reputaciju koja omogućuje nagovoriti kupca da čeka dulje od uobičajenog i da plati koliko smatram da treba platiti. Sada imam više upita nego što stignem odraditi. A cijene nisam spuštao... Bitan je pristup: "Nema malih poslova - nikad ne znaš kad će ti netko kome si popravio ormarić za cipele naručiti kuhinju, dnevni boravak i kupaonicu, na primjer. Nadalje, nauči prihvatiti odbijanje. Imaš svoj princip koji garantira kvalitetu za određenu cijenu i nemoj od toga odstupati. Profiliraj se u to smjeru i rezultati neće izostati.
Kratkoročno - imam poznanika koji je već dvije firme zatvorio, dnevno je dobivao po desetak upita za kuhinje i sl na osnovu lažnog WEB-a na kojem nije bilo niti jednog njegovog rada, ostao je dužan mnogima i morao pobjeći u Kanadu, ostaviti ženu i djecu u RH, a u Kanadi sada radi za nekog gazdu Bosanca kao običan montažer...
Imas pravo mlad sam i volim ovaj posao i radicu ga kako treba ili nikako...
Naravno da cu se drzati toga kolko god mogu i da ne bojim se ja odbijanja i uvek budem iskren i kazem da to mora tako il moze tako i ovako al ja sam za tu varijantu ii uvek dam musteriji do kraja da bira svaki izgled i sve i sve bude fino dok ne kazem cenu... kad kazem cenu ode sve u propast (ne desava se stalno al desava se cesto cim je nesto ozbilnije i gde stavim normalnu cenu )
No bilo kako bilo pamticu tvoje reci i bicu istrajan kad tad ce shvatiti ljudi u okolini zasto je sve to skuplje kod mene nego kod onoga....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

"I bicu istrajan kad tad ce shvatiti ljudi u okolini zasto je sve to skuplje kod mene nego kod onoga...."


Bices istrajan u "Lose mi ide posao"?
Zarad licne tvrdoglavosti?
Nikad ljudi nece shvatiti. Niti ce se promeniti.
Pre ces ti posao promeniti. Zivot ti je kratak.
21 vek je ljudi se spremaju za Mars.
A ti ces keksati namestaj iako se pojavljuju 3D printeri cak i za gvozdene mostove i cele solitere.
Sta mislis za koliko ce majstori printati namestaj?

Izvini.
Malo sam stariji i malo suroviji.
Nisam stolar ali mogu da pogledam.
I samo komentatrisem onako...
:) :) :)
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Kole,sve si u pravu...i nisi!
Sala mala,ali danas je najteze dati cenu...za ivericu mi je lako...ormari oko 85 evra kvadrat,klizni 100 do 110 evra po kvadratu,komode oko 140 evra po kvadratu,kuhinje od 230 evra po duznom metru pa navise...ali za drvo,sasvim druga prica!Tesko se uklapam i u 2 puta cena materijala...ivericu uvek izlazim oko 10 evra na sat (pricam o radu,ne racunanju i razmisljanju kako da napravim),a za drvo se uvek izjebem...a suvise ga volim da bih radio dzabe...mnogo posla oko drveta...pa samo dok stignem do sastavljanja 3 dana posla...i jednu stvar sam naucio...ne dam predracun u detalj!Bapnem cenu pa sta bude...desi se sa mojim racunom i predracunom odu kod nekog sustera...a veruj mi,koliko je danas materijal (ne)kvalitetan (pricam o plocama,ne o masivu),ploca ce mnogo pre popustiti nego najkvalitetniji spoj...sve je super dok god se ne pomera zbog krecenja ...pozdrav svima...
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

I nikad nemoj da razmisljas da stavis rad na brzaka pre mirnog sna...
Post Reply