Odredjivanje cene proizvoda

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

Da. Puno radno vreme iznosi 40 časova nedeljno, ako zakonom nije drukčije određeno. pa kako se obracuna nekad ispadne i vise, dakle 22 ali piće neka bude tvoje. Ispraviću.
http://www.parlament.sr.gov.yu/content/ ... Id=208&t=Z zakono o radu

Isto kaže minimum 20 dana godišnji.

+9.2% Hm, jel neko bio u situaciji
a.Dolazi odmor a para nema
b.Godina druga dolazi odmor a pare se spremile, i odeš na odmor a kad se vratiš čekaju te računi, ja idem na kolektivni odmor kako rekoh.
c.Godina treća, šalješ ćenu i decu na odmor. Neko treba i da radi, a kad bi i pošao znaš da te samo računi čekaju na povratku.
d.Godina XZY, odvajaš cele godine u fond za godišnji odmor, osnove plate i trošak, 9,2% (oko), 9,2% x 11 meseci koliko radiš obezbeđuju ti plaćene troškove dok si na odmoru, u razgovoru sam zakljuščio da mali broj privatnika odvaja novac za odmor. Ja se trudim da ovih 9 posto uračunam u cenu, naravno kad god je to moguće.

Ako si primetio nisam računao 9 posto na profit, može 1 mesec i bez. Ali bitna mi je stavka u kalkulaciji cene, a nije mala. :)
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Sve je to tacno. ALi pogledajte recimo ovaj rad viewtopic.php?pid=5020#p5020

Sta mislite koliko sati treba da se to napravi? Cena ovog posluzavnika je 1500-2000 dinara i to retko ko hoce da plati. Slicna je stvar i sa drugim stolarskim proizvodima. Stolica trpezarijska 1200 din na pijaci. I ne izgleda bas takko lose, ima i jeftinijih koje su znatno losije. E sad, ako radis da zaradis onda moras da budes konkurentan sa cenom, a ako cenu spustis da budes konkurentan onda ova racunica bas ne moze da se isprati. Gde je resenje??
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma moze i moje pice :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Po vasem racunu,ja sebe vidim samo kao nekog salterskog radnika.Deefinitivno E
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Misljenja sam da je pre svake zarade bitan kvalitet. Kada se kvalitet digne na odredjeni nivo,i kupci prevale "kriticnu masu" zarada ce se utrostruciti jer ce i posao krenuti, a cene cete dizati u nebesa.
User avatar
vlajko
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 19 May 2008 11:33

Post by vlajko »

Ne valja matematika…
Jel vi momci stvarno zivite od toga?
Ili je to uzgredan posao?
Prevozno sredstvo nema svoje troskove? Ne kvari se?
A pominjani radnik-dir- pr manager nema penziono, socijalno?
A osiguranje? Od pozara, kradje, poplave I sl?
A troskovi reklamacije?
…..
User avatar
nikolaz
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 20 Dec 2008 18:28
Location: Kikinda
Contact:

Post by nikolaz »

Tema je poprilicno bajata (mada je ne treba zatvarati jer je uvek aktuelna i korisno je cuti druga iskustva), ali ne mogu da se suzdrzim,mada je situacija trenutno losija nego kada ste vi pre pola godine diskutovali.
Po meni jedini propust u svim vasim kalkulacijama je sto niste uneli prosecnu (znaci ima ih puno) srpsku musteriju,koja hoce brzo,kvalitetno i jeftino!!!Od takvih mi se dize kosa na glavi i zaista vise nemam strpljenja.
Po satu ili po poslu pitanje je sad?!Keramicar uzme 7EU po m2 plocica,zamesa lepak i pici.Kod nas,kada se radi komadni (citaj unikatni) namestaj ima puno rada (nabavka materijala,secenje,lepljenje,dihtovanje,okreci,obrci,smirglanje,bajcovanje,lakiranje,smirglanje,zavrsno lakiranje,sklapanje,transport,montaza,.....,puno sitnica i usputnih problema sam izostavio) ,a i praznog hoda (stelovanje masina,zamena alata,...),a ko ce to da plati po realnoj ceni?!
Serijski namestaj su nekada kupovali sljakeri,radnicka klasa,a onaj skuplji,komadni,doktori,advokati,...,i to se narucivalo po pola godine,godinu unapred.
Danas vise nema pravila,oni sto imaju puno para cenjkaju se kao na pijaci (to secem u korenu,jedan lovaran me je pitao za cenu stola kuhinjskog,ja mu kazem recimo 5000 din , on me pita a jel moze za 4500,ja reko moze,al' dobijes sto na 3 noge!!!!) ,a oni sto nemaju para hoce extra al' za male pare.Djagi je potpuno u pravu.
Po meni najbitnije je gde si,u kom gradu.Provincija je pukla skroz,puko prezivljavanje,a prave pare mogu jos jedino da se zarade u Beogradu i Novom Sadu,sve ostalo je boranija.
A to da li je el.rucni alat Festo,Makita,Hitaci ili Einhel,to su prazne price.Jeste da je kvalitet-kvalitet,ali ako rukujes pazljivo,otprasujes i odrzavas alat uz onu u rukama Mandusica Vuka,....,nema razlike,isto se posao zavrsi.
Saljem sliku jednog od mojih unikatnih proizvoda pa bih voleo da cujem procenu,koliko bi ovaj sat mogao da kosta kod nas,a koliko u inostranstvu?!Mehanizam je Konrad,Nemacka oko 60 EU.
Image
By nikolaza, shot with NIKON D300 at 2009-01-12

mbole - evo malo sam sredio sliku (sad se klikom na malu dobija velika)
Koristite link za forume sa "Thumbs" odnosno "Thumbnail size" opcijom, nemaju svi brze internet veze
Last edited by mbole on 12 Jan 2009 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

JBG sve al' za sve si potpuno (100%) u pravu - sve osim ove ogromne slike
User avatar
nikolaz
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 20 Dec 2008 18:28
Location: Kikinda
Contact:

Post by nikolaz »

Sorry,hteo sam ja da je umanjim ali nisam bio siguran da li ce sa sajta moci da se uvelica jer jedino se tako vidi savrsenstvo i unikatnost umetnickog rada prirode.Nase je samo da damo formu i zavrsno obradimo.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ma u redu je, vidis da gazda radi svoj posao
inace pogledao sam sve slike - pa to je umetnost
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

nikolaz wrote:Po satu ili po poslu pitanje je sad?!Keramicar uzme 7EU po m2 plocica,zamesa lepak i pici.Kod nas,kada se radi komadni (citaj unikatni) namestaj ima puno rada (nabavka materijala,secenje,lepljenje,dihtovanje,okreci,obrci,smirglanje,bajcovanje,lakiranje,smirglanje,zavrsno lakiranje,sklapanje,transport,montaza,.....,puno sitnica i usputnih problema sam izostavio) ,a i praznog hoda (stelovanje masina,zamena alata,...),a ko ce to da plati po realnoj ceni?!
Serijski namestaj su nekada kupovali sljakeri,radnicka klasa,a onaj skuplji,komadni,doktori,advokati,...,i to se narucivalo po pola godine,godinu unapred.
Danas vise nema pravila,oni sto imaju puno para cenjkaju se kao na pijaci (to secem u korenu,jedan lovaran me je pitao za cenu stola kuhinjskog,ja mu kazem recimo 5000 din , on me pita a jel moze za 4500,ja reko moze,al' dobijes sto na 3 noge!!!!) ,a oni sto nemaju para hoce extra al' za male pare.
Nikola,

Mene interesuje, od ovih 5000 din koje si naveo za sto, kolika je cena materijala? Koliko kosta tvoj sat u radionici sta god da radio (busio, sekao, blanjao...)? Ja stvarno ne znam kako ko racuna cenu svog rada, ali znam da neko racuna na sat. Da bi se napravila jedna kuhinja od X elemenata, treba toliko i toliko sati rada u radionici (broj kabineta puta broj sati po kabinetu). Na tu cenu se doda i transport i montaza, i ako musteja hoce da vidi kako ce kuhinja da izgleda CAD crtezi, pre nego se krene sa secenjem. To se sve naplacuje. Ja to tako vidim.

To sto neko hoce jeftinije, za neme je to prirodno. Svi mi, kada odemo negde da kupujemo nesto svi hocemo nesto jeftinije a za manje para a da pri tome dobijemo kvalitet. To sto neko ima para - ima ih i to je njegov 'problem'. Na nama je da nadjemo nacina kako da prodamo ono sto smo uradili. Znam nekoliko slucajeva izuzetnih majstora, iz raznih oblasti delovanja, koji su krenuli u privatan biznis, sa svojom firmom, ali nisu daleko stigli. Zasto je to tako, kada su dobri majstori? Zato sto ne znaju ostale elemente biznisa - kako prodati stvar, kako je reklamirati... Prema tome, mislim da se moraju znati ili nauciti neki drugi elementi 'biznisa' koji nisu samo stolarski.

Ono sto se tu dogadja, a toga ce biti jos vise je da su dosli kinezi sa svojom jeftinom robom. Sutra ce doci Ikea sa svojim namestajem za 'jednokaratnu upotrebu' ali vrlo jeftinim. Sta ce onda biti od posla? Kome ce se onda prodavati kada konkurencija bude jos veca? Prema tome, ko se pre i bolje opremi sa znanjem u smislu kako bolje reklamirati svoj proizvod i kako ga prodati, taj ce vise imati i posla.

Tema oko naplate za nesto napravljeno je na mnogim forumima aktuelna. Na cnczone.com sam nasao fajl koji je neko napravio da mu pomogne prilikom racunanja cene finalnog proizvoda. Sve sto moze da bude navedeno je navedeno i samo treba dodati sate i cemu i na kraju se dobija ukupna cifra. Ako ima interesenata za fajl, javite se da vam posaljem.

Milos
User avatar
nikolaz
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 20 Dec 2008 18:28
Location: Kikinda
Contact:

Post by nikolaz »

To je bilo pre 5,6 godina,cenu sam LUPIO,jedino sto znam sigurno je da je hteo da spustim cenu za 500 (PETSTOTINADINARA),a ima privatnu firmu koja uvozi kompijutere i jak je,mnooooogo je jak,zbog cega sam i popizdeo.Znaci sve ostaje isto,kolicina materijala,kvalitet obrade,a moje ruke cemo da "spustimo"!!!
U pravu si kada kazes da bi svi kada kupujemo da prodjemo jeftinije i to je OK,ali kada je u pitanju trgovina,kupujes auto,stan,...Ovde se radi o usluzi i verujte mi,kunem se,kod bilo kog majstora,bio on auto limar,auto mehanicar,keramicar,...,nikada nisam pobijao cenu.Jedino sto zahtevam je da se ispostuje ono sto smo se dogovorili.
Za Ikeu si u pravu,opasce posao sigurno,a to da je kvalitet katastrofa sam vec citao na raznoraznim forumima.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

nikolaz wrote:To je bilo pre 5,6 godina,cenu sam LUPIO,jedino sto znam sigurno je da je hteo da spustim cenu za 500 (PETSTOTINADINARA),a ima privatnu firmu koja uvozi kompijutere i jak je,mnooooogo je jak,zbog cega sam i popizdeo.Znaci sve ostaje isto,kolicina materijala,kvalitet obrade,a moje ruke cemo da "spustimo"!!!
U pravu si kada kazes da bi svi kada kupujemo da prodjemo jeftinije i to je OK,ali kada je u pitanju trgovina,kupujes auto,stan,...Ovde se radi o usluzi i verujte mi,kunem se,kod bilo kog majstora,bio on auto limar,auto mehanicar,keramicar,...,nikada nisam pobijao cenu.Jedino sto zahtevam je da se ispostuje ono sto smo se dogovorili.
Za Ikeu si u pravu,opasce posao sigurno,a to da je kvalitet katastrofa sam vec citao na raznoraznim forumima.
Nikola,

On je, kao sto kazes, jak i radi to sto radi. To je njegova stvar, i mene licno to ne zanima sta on radi i koliko para zaradjije na kraju dana. Ja apsolutno nemam nista od njegovog rada, sem da mi ide voda na usta kada vidim njegovu kucu i auto koji vozi. Ta 'voda' se zove nekako drugacije i nije tema ovog foruma.

Ne razumem ovaj deo kada govoris da se radi o usluzi, i kada poredis kuhinjski sto koji si trebao da mu napravis, sa autom i stanom. I auto i stan, i kuhinjski sto su proizvodi, po meni. To sto ti nisi pobijao cenu kod nekog od majstora, to ne znaci da si prosao dobro. Mozda si mogao da ustedis neki dinar tako sto bi se cenjkao. To svuda u svetu postoji, i to nije sramota. Cini mi se da se svi mi, na ovaj ili onaj nacin cenjkamo oko proizvoda. Kada odes na pijacu, da li kupis nesto sa prve tezge na koju naletis, ili razgedas da vidis kakve su cene, pa onda kupis, gde ti najvise odgovara odnos cene i kvaliteta. Ja mislim da je tako svuda u bilo kom poslu. I fica i mecka su automobili, imaju i razlicite cene, ali i kvalitet je drugaciji ali ono sto je najvaznije, i jedan i drugi obavljaju osnovni posao - prevoz. Prema tome, tvoj musterija ce mozda pazariti Ikeu, i za to ce dati neke novce, ali ce posle izvesnog vremena takodje otici u Ikeu i pazatiti isti takav sto, jer mu se prethodni raspao, ili ce doci kod tebe i reci, izvini nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino - eto mene ponovo kod tebe. Ta poslovica nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino nije slucajno nastala. Ona ima i te kako smisla.
Na kraju krajeva, tvoj musterija je ostao bez stola, a ti bez zarade, pa makar ona bila i manja. Da li ti se to isplatilo - ti ces sam zakluciti. Ali u momentu kada se poveca konkurencija, cini mi se, da zarada po komadu ce morati da padne, ali ce zato kolicina proizvodnje morati da se poveca ili ces morati da nadjes svoj market gde ces i kome ces moci da plasiras svoje prizvode. Tesko da ce iko od domacih stolara moci da se takmici sa kinezima i Ikeom. Ali zato, ono sto ti nudis je unikatno, i tvoj market nije za siroke narodne mase, vec je suzen, samo za one koji hoce da plate ono sto je unikatno.

Izvini, malo sam se raspisao...

Milos

p.s.
cuh pricu: jedan moj prijatelj je dosao u posetu svom prijatelju u Kanadu, i pricaju tako o automobilima. Kaze gost, sta ima veze, odes kod majstora i on ti zameni zubcasti kais. To nije skupo. Na to mu domacin odgovara da to i nije bas tako, jer zamena traje nekoliko sati (normirano je) a svaki sat kod auto mehanicara, bez materijala, je min. 75 dolara. Koliko u stvari ostaje mehanicaru na kraju dana i zasto je njegov rad tako skup? Zato sto je racunao sve sto mu ide u svakodnevne troskove, struja, grejane, zakup prostora.... I na kraju dana, to sve musterija plati. Ako ti se ne dopada, ti se vozi autobusom, ili idi trazi nekog drugog koji je jeftiniji.
User avatar
nikolaz
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 20 Dec 2008 18:28
Location: Kikinda
Contact:

Post by nikolaz »

Pa ajd prvo da krenem od postovanja majstorluka majstora bilo kojeg zanata.Kada ti se pokvari auto ne odes kod prvog majstora na koga nabasas,vec se prvo raspitas koji je dobar,najbolji,jer neces svog mezimca da das u ruke bilo kome da ga cereci i budzi.Pa odes kod tog majstora,pa ti on kaze delovi su 5000 din,a ruke 3000 din,a ti kazes a jel moze za 2500?!Ne znam,mozda ja nisam u pravu,ali meni to izgleda kao nipodastavanje tudjeg,majstorovog znanja i rada.Mene licno vredja,jer ako je vec tako,zasto nije otisao u prodavnicu pa kupio sto,i voleo bih da ga vidim kako se tamo cenjka sa prodavcem u recimo Simpu!!!Ne,nego smo mi sami dozvolili da se srozamo na nivo pijacnih prodavaca,daj majstore spusti koju banku!!!
Drugo,on jeste postigao to sto jeste,ja od toga nemam nista ali postujem,sto ocekujem i sa njegove strane.Postuj moje znanje i moj savestan,pedantan rad,jer u suprotnom,koji si ocin dosao kod mene,da mi dizes pritisak(koji je inace nizak),ali mi ga takvi pacijenti s' vremena na vreme iznivelisu.Prosle godine kada sam bio kod njega po novi komp,29.000 din,ja nisam rekao,a jel moze za 28.500.Pa valjda je to ta neka cena koja jeste,sto se uvek svi mi raspitamo pre nego sto kupujemo bilo sta.Realne cene uostalom diktira trziste.
Sve je roba,tu si u pravu,ali po meni je jedno cista trgovina iz ruke u ruku,a sasvim drugo proizvodnja,kada odes da narucis nesto sto se ne proizvodi serijski i u tome i jeste smisao cele moje price,trazis nesto sto nema da se kupi ni u jednoj prodavnici,zahtevas extra kvalitet,kazem ti realnu cenu,a ti je pobijas.Da je bio neki od starijih majstora koje poznajem,dobio bi lec po ledjima.
A sto se tice zarade,nakon vise godina rada drzim se one poslovice,bolje dzaba sedeti,nego dzaba raditi.
PS
Kazem ja zeni da idemo u Ziper,ima neka akcija,ne znam ni ja cega.Odemo i ne nadjemo to po sta smo isli.Kaze zena,eto,dzabe smo isli,ja reko,kako dzabe,pa gorivo smo potrosili!!!
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Nikola,

kad vec spomenu Simpo, sigurno da ti obican prodavac nece spustiti cenu, ali ako ti treba kolicina, ubedjen sam da neces razgovarati sa prodavcem vec ces traziti nekoga ko ima ovlascenja da spusti cenu, jer kupci na veliko se bas ne pojavljuju svaki dan. Ja to tako gledam.

To sto te je musterija iznervirao sa jako niskom ponudom - razumem te. To zna da bude bas bolno, ali sta da se radi. On je ostao bez dobrog stola, a ti bez zarade, koliko god ona bila.

Ne bih se slozio sa tobom u vezi bolje da ne radim za dzbe nego da radim. Ja bih se potrudio da zadrzim musteriju i da se prilagodim njegovoj ponudi. Rad bi ostao isti, ili nesto manji, ali bi zato nesto drugo nasao sto bi uticalo da cena bude manja. Ipak, na kraju dana, musterija je musterija. Nisam u tvojoj kozi, ali ja bih tako uradio. Musterije ce ti trebati. Mozda ne sada, kada jos nema velike konkurencije, ali kada je bude, bice tesko. Novopeceni bogatasi imaju obicaj da kazu da nece da rade posao ako marza nije bar 50%. Kad se pojavi konkurencija, cini mi se da se ta brojka brzo topi.

Spomenuo si relane cene i trziste. U potpunosti se slazem sa tobom. Medjutim ko cini to trziste. I ti i ja ga cinimo. Koliko je velika ponuda i koliko je velika potraznja. Ako si jedini na trzistu a celo selo hoce stolove od tebe, ti onda diktiras cenu. Medjutim, ako je situacija obrnuta, ako ima stolova od raznih proizvodjaca, a jedan ili dva kupca, on ce otici kod onoga ko mu najvise odgovara, po ceni, kvalitetu... To je moje vidjenje trzista. Zato sam spomenuo kineze i Ikeu i specificno trziste.

Pozdrav, Milos
Last edited by digger on 13 Jan 2009 19:33, edited 1 time in total.
Post Reply