Odredjivanje cene proizvoda

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

bonzobgd wrote:"I bicu istrajan kad tad ce shvatiti ljudi u okolini zasto je sve to skuplje kod mene nego kod onoga...."


Bices istrajan u "Lose mi ide posao"?
Zarad licne tvrdoglavosti?
Nikad ljudi nece shvatiti. Niti ce se promeniti.
Pre ces ti posao promeniti. Zivot ti je kratak.
21 vek je ljudi se spremaju za Mars.
A ti ces keksati namestaj iako se pojavljuju 3D printeri cak i za gvozdene mostove i cele solitere.
Sta mislis za koliko ce majstori printati namestaj?

Izvini.
Malo sam stariji i malo suroviji.
Nisam stolar ali mogu da pogledam.
I samo komentatrisem onako...
:) :) :)
Eh pa dobro sad... i ja sam malo vec ludio dok sam pisao... al svakako stojim pri tome da kvalitet necu menjati, a za cenu cemo videti vremenom :D
Ma nee nisam ja hteo reci da mi ide lose posao, ide on dobro za sada al ja uvek hocu vise i bolje (sta ces naviko da rmbam pa mi sve malo :D)
A sto si tice tih 3d masinica imas pravo sve to postoji i radi se na usavrsavanju istog al moje misljenje je dok ja budem ziveo zanatlije ce jos uvek trebati narodu :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

nikola28 wrote:Kole,sve si u pravu...i nisi!
Sala mala,ali danas je najteze dati cenu...za ivericu mi je lako...ormari oko 85 evra kvadrat,klizni 100 do 110 evra po kvadratu,komode oko 140 evra po kvadratu,kuhinje od 230 evra po duznom metru pa navise...ali za drvo,sasvim druga prica!Tesko se uklapam i u 2 puta cena materijala...ivericu uvek izlazim oko 10 evra na sat (pricam o radu,ne racunanju i razmisljanju kako da napravim),a za drvo se uvek izjebem...a suvise ga volim da bih radio dzabe...mnogo posla oko drveta...pa samo dok stignem do sastavljanja 3 dana posla...i jednu stvar sam naucio...ne dam predracun u detalj!Bapnem cenu pa sta bude...desi se sa mojim racunom i predracunom odu kod nekog sustera...a veruj mi,koliko je danas materijal (ne)kvalitetan (pricam o plocama,ne o masivu),ploca ce mnogo pre popustiti nego najkvalitetniji spoj...sve je super dok god se ne pomera zbog krecenja ...pozdrav svima...
Dosta dobro ti baratas s tim cenama po kvadratu :D
Sto kazes za ivericuje lako, nekako je i meni lakse nego za masiv al drvo je drvo ne moze ga nista zameniti :D a sto se tice onoga racunanja za drvo ja evo vec dve godine i nisam pronasao nikakvu tako reci uopstenu matematiku kako da dam cenu, ja to lepo sednem pa gledam papir gleda on mene ( hahah nista bez sale) i lepo ispisem sve potrebno od drveta, boje lakova okova itd itd i onda pokusavam neki procentom da odredim cenu i uporedim odprilike kolko mi vremena za to treba da napravim :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Radim ivericu vec 5 godina i ovde su prilicno kolegijalni,bar sto se tice cena ;)
A za drvo uvek agonija...prvo mislim da sam dao veliku cenu...pa rad potraje vise dana i muka,onda mislim da sam dao premalu cenu...pa kad zavrsim i sve me prodje onda opet mislim da sam skup...mada je to redje :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kole-Stolar wrote:... i lepo ispisem sve potrebno od drveta, boje lakova okova itd itd i onda pokusavam neki procentom da odredim cenu i uporedim odprilike kolko mi vremena za to treba da napravim :)
Vise puta smo pisali da procenat nije dobra racunica ni kod plocastog materijala, samo je jednostavna.

Kod rada sa drvetom je to jos gora varijanta, posto su mogucnosti razlicitog izvodjenja daleko vece.

Ti naplacujes svoj rad. A kolicina i kvalitet tog rada uopste nisu direktno vezani za cenu materijala od koga to nesto pravis.
Cesto je mnogo teze, i zahteva i vise vremena i vise majstorstva da se napravi nesto dobro od jeftinijeg materijala.

tako da ti predlazem da procenat potpuno izbacis iz racunice.
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

Kole-Stolar wrote:
bonzobgd wrote:"I bicu istrajan kad tad ce shvatiti ljudi u okolini zasto je sve to skuplje kod mene nego kod onoga...."

:) :) :)
Eh pa dobro sad... i ja sam malo vec ludio dok sam pisao... al svakako stojim pri tome da kvalitet necu menjati, a za cenu cemo videti vremenom :D
Ma nee nisam ja hteo reci da mi ide lose posao, ide on dobro za sada al ja uvek hocu vise i bolje (sta ces naviko da rmbam pa mi sve malo :D)
A sto si tice tih 3d masinica imas pravo sve to postoji i radi se na usavrsavanju istog al moje misljenje je dok ja budem ziveo zanatlije ce jos uvek trebati narodu :)
Svi govore da ce zanatlije uvek da trebaju i to je tacno.
Treba samo pratiti radnju i uciti u hodu, sticati nove vestine i bice uvek para.
Ja sam za kvalitet na prvom mestu, ono sto odbijam je da to predje neku meru rentabilnosti ili majstorski da ulazim u sitna crevca a i mator sam i losije vidim, jednostavno takav sam.
Sto se vise para tice mogu samo u sali da citiram svoj Grunf natpis na majci "Kad vise naplatim vise zaradim", premdaaa kad bolje razmislim i drzim se toga :D.
Dugo pokusavam u svom poslu, ne stolarskom, da uvedem racunicu po satu i norma satu, ako ima neko neko iskustvo rado bih ga procitao i platio pivo. :tummenupp:
Last edited by bonzobgd on 23 Oct 2015 23:17, edited 1 time in total.
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Dobro,ljudi,svi pricaju kako NE treba racunati i davati cenu,a to svi znamo...ima li neko nacin kako treba dati cenu?
Najteze i najpreciznije je prema norma satu,ali kad radis nesto novo kako da izracunas broj sati pa prema tome cenu?A sumnjam da ce musterija da te pusti da radis pa da mu kazes cenu kad zavrsis :)
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Jaa radim evo ovako, posto sam nov tako reci u ovom poslu rekoh 2 i kusur godine radim i svaki drugi posao je posao koji ne mogu da procenim tacno po radnim satima a odredim odrpilike neku cenu po procentu uzmem odrilike tolko i tolko sati mi treba i onda gledam kolko okova imam rupa da se busi frezuje itd itd i tu vec po neke cene znam pa odredim cenu (desi se da zaradim i manje nego sto bi trebalo) al zbog toga za svaki posao pisem radne sate pa da u buduce znam sto bolje da procenim kolko treba para uzeti :D
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemojte brkati radne sate i norma sate.

Te dve stvari nemaju puno veze jedna s drugom. U norma sat je ukljucena slozenost posla, i nazalost mozes ga proceniti samo na osnovu iskustva.

Tako da moze da ti se desi da imas posao koji traje dva sata da ga uradis, a vredi samo jedan norma sat, ali isto tako i posao koji zavrsis za 20 minuta, a vredi 4 norma sata.

Musteriju ne zanima dal si ti proterao dasku preko abrihtera i samo zagladio na kraju, ili si je rucno blanjao pola sata da je poravnas. Ravnanje daske takve i takve kosta toliko i toliko. Odnosno, ravnanje daske je toliko norma sati.

Moras da krenes od prostih operacija, i odredis cenu za svaku od njih. Tipa ravnanje daske po duznom metru, busenje rupe, razrezivanje po duznom metru...

Onda samo sklopis koliko cega imas za konkretni komad.

Znam, tesko je na pocetku, ali brzo steknes "osecaj", upamtis koliko cega ima u nekim karakteristicnim sklopovima i onda brzo mozes da dobijes vrlo pribliznu opstu sliku, kao i koliko imas "lufta" da skines ili povecas cenu.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Eee moj mbole ja tebe sad sve shvatio, na taj nacin koji ti govoris smo mi ucili u skoli da odredujemo cenu proizvoda, znaci lepo sve po duznom metru po broju rupa itd itd.... nista, od ponedljka stoperica razni otpadni material i u radionicu, stelovanje svake masine obrada svega i svacega i lepo da merim i racunam.... samo jedna stvar... sad ne znam kolko da odredim cenu radnog sata... :D znam da ce mi reci mnogi da moram sam da odredim, al evo recimo ja sam mlad imam 21 god zivim sa roditeljima pa evo recimo po mojoj proceni meni je nekih 4e po satu dovoljno :D
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
bonzobgd
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 01 May 2008 21:16
Location: Vracevo brdo Zvezdara Beograd
Contact:

Post by bonzobgd »

Norma sati za veci deo mog posla, ima u gradjevinskom tehnicaru i oko 3-4x su jaci od mog vremena.
Molera i gradjevinskih stolara ima, za namestaj nema ali ima i za to sigurno neka knjiga.
Naplatu norma sata su preuzeli i automehanicari.
Otprilike ide ovako : zamena ulja 2 norma sata, zamena filtera 2norma sata i naplate ti 4 sata. Ako pitas kad ce biti gotovo, kazu sedi sacekaj za 20 minuta :)

4e po bruto ili neto satu :).
Dosta dobrih clanaka o toj temi imaju frilenseri kompijuterasi, procitaj i prepisi :)
Ja rado citam ovog lika http://www.draganvaragic.com/blog/kako- ... poslovima/
Aukcije Kupi Prodaj http://www.kamioniavioni.com
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

4 € mi se čini premalo... Jasno mi je da postoji razlika u životnom standardu. ali gdje je vrijeme provedeno na mjerenju, skiciranju, crtanju, planiranju, potraga za materijalom, dobava materijala, utovar i istovar puta dva, pentranje na četvrti kat u zgradi bez lifta. Alati se troše, treba uračunati neku amortizaciju, nije ni struja džabe... A evo i jedan ekstrem: U Mercedesovom servisu u firmi u kojoj sam radio norma sat automehaničara je koštao 45€+PDV
User avatar
miki71
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 24 Oct 2015 20:25
Location: Doboj

Post by miki71 »

Cijena je varijabla, a karakter je konstanta, bolje procijeni kupca nego vrijeme potrebno za izradu, ako je kupac cangrizav i cjepidlaka taman da je i 1000 evra sat malo je, ...pravilno odredjivanje i cijene i kupca se stice praksom, nema tu univerzalne formule, pogotovo ako ste u mjestu gdje je bruka stolara jer kupac ide od jednog do drugog i prikuplja infomacije, a s time dolazi i do obaranja cijena! U glavnom sto god da radis radi bez naknadnih prepravki i uvijek ces imati kintu u dzepu!!
Nije majstor ko zna napraviti,vec ko zna sakriti gresku :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

bonzobgd wrote:Norma sati za veci deo mog posla, ima u gradjevinskom tehnicaru i oko 3-4x su jaci od mog vremena.
Ovo znaci da nisi shvatio sta je "norma sat". On jednostavno nema nikakve veze sa stvarnim vremenom.
bonzobgd wrote:Naplatu norma sata su preuzeli i automehanicari.
Automehanicari naplacuju po norma satu od kad znam za taj posao. Jes da je bilo davno tj. tim poslom sam se bavio pre 30 i kusur godina, al princip je ostao isti.

Norma sat je sitem koji sluzi da se veliki broj slicnih poslova svede na zajednicki imenilac. Neki poslovi su prosti, moze da ih odradi neko potpuno nekvalifikovan, al traju jako dugo. Drugi su slozeni, zahtevaju kvalifikovanog majstora, skupu opremu... al u sutini traju kratko.

A razlicitih poslova ima tusta i tma. Mnogo je jednostavnije odrediti koliko svaki posao nosi norma sati, i cenu norma sata, pa onda samo promeniti cenu norma sata kad to postane potrebno, nego menjati cenu za svaki pojedinacni posao.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Kole,malo je 4 evra na sat,ispada majstorska nadnica za 8 sati 32 evra...pa ja placam fizikalca da mi pomaze kad je nesto teze 25 evra nadnicu...a majstorska je uvek bila 50 evra...da mi svi kolektivno predjemo u zidare!Nadnica 50 evra a svako jutro mozes da kupis sav alat koji ti treba-mistriju i visak ;)
Last edited by nikola28 on 25 Oct 2015 00:14, edited 1 time in total.
Post Reply