Registracija stolarske radionice

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da, delimicno si u pravu. Ali mu ipak treba knjigovodja, treba mu makar za zavrsni racun. A to naplacuju 60 eura, koliko se ja secam.
Da bi bio pausalac nesmes mnogo ni da radis. Ako predjes limit (valjda 2 miliona), nisi vise pausalac i onda ces morati da radis jos vise :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Otkud zavrsni racun? Kako ce da ga napravi kad ne evidentiraju rashode, vec samo izlaz tj prihod?

Mada, u ovoj nasoj drzavi je svasta moguce.

A ako je to neka suluda forma zavrsnog, u kome se samo evidentira koliko je imao prihoda prosle godine, pa ume i sam da sabere sve iz knjige racuna, to jest iz fiskalne kase (ako je uopste ima).
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Уме све сам да сабере па чак и да подели, помножи и одузме ал' није овлашћен да прави завршни рачун па зато то мора да уради "стручно и овлашћено лице"
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko se secam (moguce je da gresim) to vazi samo za one koji vode knjigovodstvo. Pausalci zanatlije ne vode knjigovodstvo (ni prosto ni dvojno) vec samo cini mi se da se zove KOP (knjiga ostvarenog prometa).

Evo nadjoh:
Preduzetnici- paušalci dužni su da vode samo poslovnu knjigu o ostvarenom prometu, nemaju obavezu vođenja poslovnih knjiga po sistemu prostog ili dvojnog knjigovodstva, pa ne sastavljaju ni završni račun.
http://www.alibris.rs/pausalno-oporezov ... duzetnici/

Usput i granica za pausal je veca jos od Maja 2013:
Granica za paušalno oporezivanje podignuta je sa 3.000.000,00 na 6.000.000,00 dinara.
http://www.alibris.rs/oporezivanje-pred ... ma-zakona/
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Pausalci na rade zavrsni racun. Oni u poresku upravu popunjavaju samo jedan obrazac. Posle ih uprava zaduzi za predmetnu godinu da plate poreze na osnovu tog obrasca ako poveruju ili po uporednoj metodi (uporedjuju se prihodi sa slicnom konkurencijom) pa ih zaduzuju sa porezima na pausalnoj osnovi. Zato se ova kategorija i naziva "pausalci" Dakle drzavu ne zanima dali imas dobit ili zagubu.
Ovde kod mene vode samo knjige ulaznih i izlaznih racuna.(a obicno i to ne vode pa traze knjigovodju)
Kako je tacno u Srbiji ne znam i pored toga sto idemo ka EU trebalo bi da nema bitnih razlika, ali ima ih. Kod mene u SZR ili STR moze da radi clan porodice samo ako je prijavljen, kod Vas moze.
Pitaj 3-4 knjigovodja za savet, obicno za 5 minuta pricanja ne naplacujemo. Ako je odgovor ist kod svih teraj sam.
A najbolje je da pitas Upravu, ovde u Makedoniji u svakom gradu imaju zaposlenog poreskog savetnika koji je duzan da ti kaze koja su "pravila igre"
Last edited by dikar on 16 Jun 2015 09:37, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Мом пријатељу радња не ради неколико година.
Пошто нема промет скинули су га са обавезног пдв-а и како не ради не води никакве књиге.
Казнили су га зато што није поднео завршни рачун на време.
Објаснили му да мора да уради завршни по систему : улаз = 0 дин излаз =0 дин салдо =0 дин.
Е сад ко је ту луд а коме ноге смрде - не зна се?
Зна се да је он платио казну
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tvoj prijatelj je bio u PDV-u, to jest nije bio pausalac. A to je ogromna razlika.
Cak i kad je skinut sa sistema PDV-a, to i dalje ne znaci da je pausalac. Postoji i kategorija koja je "negde izmedju", to jest nije u PDV-u, ali porez placa prema prihodima i rashodima, a ne pausalno.
Naravno, njemu se vise isplatilo da ne placa nista (posto nema prometa pa ni prihoda), nego da placa pausalno.
Kad izadjes iz sistema PDV-a, moras da podneses zahtev za pausalno oporezivanje (naravno ako sracunas da ti se tako isplati), inace nisi pausalac, vec ... ne znam tacno kako se zove ta kategorija, al sustinna je da oni moraju da vode knjige.

Verovatno pri tom nije stavio radnju u stanje mirovanja, pa u sustini za njega vazi sve kao da je normalno radio, a sad sto nije imao prometa to je njegova stvar. I dalje ima sve obaveze podnosenja papira kao i da radi.

Oni koji su u sistemu PDV-a moraju da rade po sistemu dvojnog knjigovodstva. Oni vode ulaze, izlaze, troskove, magacin...
Pausalci uopste ne vode evidenciju troskova. Kompletan pazar tj. promet im se racuna kao prihod i imaju samo prihod nema rashoda.
Koliko sam uspeo da iscackam, samo na kraju godine prijavljuju koliki im je bio ukupan promet, i na osnovu toga PU odredjuje dal ce da ostanu pausalci ili ne i eventualno vrse korekciju pausalnog poreza za narednu godinu.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Fenikse jedno je zavrsni racun sasvim drugo je bilans poreza na dobit ( ustvari to je prijava) doduse i on je sastavni deo zavrsnog racuna bez njega ne moze da se sastavi zavrsni racun. Da je tvoj prijatelj pitao knjigovodju, on bi mu rekao mozda besplatno mozda za 50 evra ali bi spasio par hiljada evra (3500 u makedoniju)
Inace cisto sumnjam da je trosak =0 uvek postoje fiksni troskovi koji te gone dok ne zatvoris firmu. recimo Taksa za istaknutu firmu ili firmarina, (kod mene radio difuzna taksa (televizijska taksa) 3 evra mesecno)

Inace termin "firma u mirovanju" ne postoji, firma ili radi ili ne radi. Ali svejedno, sve obaveze teku pa i dostvljanaja raznoraznih izvestaja nadleznim sluzbama. Ako firama radi sve je normalno, ako ne radi, treba da se zatvori.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovde ima nesto "privremeni prekid delatnosti preduzetnika".
Koliko vidim prestaju obaveze placanja poreza i doprinosa.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

dikar wrote:Ako firama radi sve je normalno, ako ne radi, treba da se zatvori.
У том грму лежи зец (и не мрда ушима)
Ако сам кренеш да затвараш фирму то коштааааааааа!
Овако две године фирма не ради па још у блокади и затвара се по сили закона.
Буде по неком и више од две године ал' буде.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

To je pre meni bilo sve ne jasno,sada mi je malo jasnije ali i dalje mi neke stvari nemaju logiku.Vec duze vreme vodim taj oblik radnje,mesecni troskovi sa odrzavanjem racuna u banci su mi oko 12 000 din.Kod nas nema komunalne takse i takse za isticanje reklame.Nije potreban knjigovodja,kako kaze mbole postoji knjiga gde sam upisujes promet koji se evidentira kroz racun radnje,sa kog mozes da podizes gotovinu kliko hoces,ako je imas,sto nije slucaj sa preduzecem.Na kraju godine podnosi se zahtev za pausalno oporezivanje za sledecu godinu i to mozes sam da podneses,gde upisujes ostvareni promet (sve ono sto su ti firme placale preko racuna) na osnovu toga oni donose odluku da li ce biti i dalje pausalnog poreza i kolka ce visina poreza biti.Tako sam ja to shvatio,iz toga proizilazi da ne bi smeo da radis sa fizickim vec samo sa pravnim licima,jel nemas kasu.A u vecini slucaja su musterije fizicka lica.I onda se desava da moras sam sebi da uplacujes na racun,da bi obaveze prema bucetu vrsio prenosom preko svog racuna.nelogicno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema ogranicenja da ne smes da radi sa fiz. licima posto nemas fiskalnu kasu. Npr i taksisti nemaju fisk. kasu pa naravno da sasvim normalno rade sa fizickim licima.
Ti si oslobodjen izdavanja fiskalnog racuna po zakonu o fiskalnim kasama:

Član 3

Lice koje je upisano u odgovarajući registar i koje obavlja promet dobara na malo, odnosno pruža usluge fizičkim licima, dužno je da vrši evidentiranje svakog pojedinačno ostvarenog prometa preko fiskalne kase
...
Obaveza iz st. 1. i 2. ovog člana ne odnosi se na poljoprivrednog proizvođača koji na pijačnim tezgama i sličnim objektima prodaje poljoprivredne proizvode, uključujući i preduzetnika koji plaća porez na prihode od samostalne delatnosti na paušalno utvrđeni prihod koji se bavi proizvodnom delatnošću, a u okviru proizvodne delatnosti prodaje sopstvene proizvode, odnosno pruža usluge fizičkim licima, kao i na bankarske organizacije, osiguravajuće organizacije, PTT i javna preduzeća koja naknadu za prodata dobra, odnosno pružene usluge fizičkim licima naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mernih instrumenata (grejanje, gas, telefon, električna energija, voda i dr.).

Ali ti i dalje moras da izdajes racun fizickom licu koje ti daje novac. To NIJE fiskalni vec tzv. "obican" racun (paragon blok), i ta obaveza je propisana sasvim drugim zakonom (zakon o zastiti potrosaca).

Порески обвезници – предузетници који плаћају порез на паушално утврђени приход, нису дужни да евидентирају промет преко фискалне касе, а у складу са одредбама Закона о фискалним касама и Уредбом о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евидентирања промета преко фискалне касе. Порески обвезник – паушалац није дужан да на видном месту у објекту у коме врши промет добара на мало, односно промет услуга физичким лицима, истакне обавештења о издавању фискалног исечка – рачуна.

Међутим, порески обвезници – паушалци који су ослобођени издавања фискалног рачуна, обавезни су да за извршени промет издају обичан рачун (не фискални) сходно прописима из области трговине, члан 15. Закона о заштити потрошача.
http://www.alibris.rs/preduzetnici-paus ... aju-racun/

Koliko se ja razumem, ti si obavezan da svaki promet upises u KOP, i da svaki primljeni novac uplatis kao pazar.

U krajnjoj liniji, nacin placanja nema nikakve veze sa tim da li placa fizicko ili pravno lice. Tebi niko ne brani da ti musterija izvrsi uplatu na racun umesto da ti da kes.

Ne znam proceduru kako se uplacuje pazar, al to bi trebalo da ti kazu u PU ili kod bilo kog knjigovodje.

Naravno, sasvim je dura stvar da li ces ti zaista upisivati pazare u kesu u KOP i uplacivati ih.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Sve si im tačno rekao bole.
Pazar uplacujes u banci gde imaš racun,napišeš opštu uplatnicu uplatis na račun.
Isti imaš pravo da podignes bez pravdanja, ali kada u novembru podnosis zahtev za sledeću godinu paušalac da budeš, banka ti izdaje promet preko racuna (uplate na tvoj racun),a ti iz knjige izlaznih faktura na svoju odgovornost popunjavas (sabran) iznos.
Na osnovu toga ti dozvoljavaju ili ne da budeš i sledeću godinu paušalac.
Računi tvoji najviše vrede tebi,naviknes se da ih izdajes, a sa druge strane sve reklamacije prihvatas uz tvoj račun, ti nemaš želju nikoga da prevaris, a vreme neverovatno brzo teče, tako da sarka od pre tri meseca najčešće bude od pre tri godine,zamenis je normalno, ali te nije sramota da je naplatis.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad se silom posla druzim sa "knjigovodjicama" vec godinama, morao sam i ja ponesto da naucim :)

Doduse, ima tu i zgodnih primeraka, tako da to ne pada uvek tesko :)
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Valjda sam i ja tako nekako shvatio.Da sam streber verovatno bih sve upisivao,pa cak i primljeni baksis,ovako upisujem samo ono sto mi prodje kroz racun.
Post Reply