Registracija stolarske radionice

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

Izvinite sto upadam ovako u temu posle dve godine, ali danas sam registrovao radnju u apr-u i trazio pausalno oporezivanje... proizvodnja ostalog namestaja kao delatnost


zanima me koliko okvirno mogu da ocekujem iznos pausala?

hvala i pozdrav
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

https://startit.rs/resavamo-misteriju-k ... je-moguce/

Na gornjem linku imass objasnjenje na koji nacin se racuna pausalni porez.
Pored ovih mislim da ima jos stavki i sve zavisi od opstine do opstine i nemoguce je izracunati taj porez precizno sam, kad se vec nisi informisao pre otvaranja firme sacekaj rok je 15 dana da ti obracunaju visinu poreza.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Rok jeste 15 dana. U praksi ce ti to poslati dogodine, sa zaracunatom kamatom :)
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Za godinu dana ?
A sta ce do godine ? da placa neku sumu koju neko lupi odokativno ?
Dajte ljudi ne smemo to dozvoliti, treba tome stati na put.....
ps jos jedan savet
Sta god da ti poture da potpisujes citaj od A do Z a pogotovo ono malim slovima, znam zagledace te i bice nervozni al to je tvoje pravo i moras biti upoznat sa svime sto potvrdujes tj potpisujes.
Zagledace sigurno, i mene tako zagledaju al boli me uvo.... bar nisu uspeli nista da poture a i uvek bude stavki koje su nejasne pa jos uz to pitas da ti lepo objasne i da vidis..... dize im se kosa na glavi :D
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

ja sam uzeo subvenciju za samozaposljavanje, predao sam u apr-u zahtev i naglasio da hocu pausalno obracunavanje poreza... cekam da mi jave da uzmem resenje iz apr-a i da idem u poresku upravu... posle otvaram racun i idem u socijalno bla bla bla znate vec, a imam fore jos 20 dana da to zavrsim, tako da mislim da ce morati malo brze da obracunaju porez
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Preneces nam informaciju kako to u praksi funkcionise.
Nesto su menjali pre mesec dana...
Cekamo info
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

evo da krenem detaljno ispocetka...

u cacku je apr u opstini i tamo uzmes dve uplatnice 1500+120 din i uplatis, daju ti papire i popunis sve sto znas... doneses priznanice i ocitanu licnu kartu i odaberete ime firme-preduzeca

ne sme imati isto ime vec registrovano...

cekam sad resenje i javljam sta radim dalje... pozz
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Kako si uspeo da dodes do subvencija za samozaposljavanje ? jesi raspisivao neki biznis plan....ili ?
I kakav su ti dali uslov ako su te subvencije bespovratne ?
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Iz apr-a dobijas resenje u kome pise da prihvataju tvoju prijavu...naziv, adresa,...i dodele ti maticni broj.
Sa tim resenjem ides kod pecatoresca da ti napravi pecat.
Zatim, ides u poresku upravu i tamo ti dodele pib (poreski identifikacioni broj).
Sa time u banku po tekuci racun.
Tada tek imas sve potrebno da mozes da poslujes.
Resenje o porezu su do sada slali kasnije, mnogo kasnije. Predlog je bio da ti pretpostavis koliko treba da placas... i placas toliko. Kada dodje resenje, platis razliku ili umanjis za naredni. Slicno kao i porez na imovinu...koji sam sada shvatio da sam zaboravio da platim :pun:
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

opstina svake godine dodeljuje subvenciju, bespovratna je (180 000) a uslov je da imas poslovni prostor u svom ili u vlasnistvu uze rodbine (sin-cerka ili otac-majka, dede i babe i ostala rodbina ne ulaze tu) i neki dokaz za masine... biznis plan je okviran i ne treba nista specijalno detaljisati vec onako kako se planira... jos jedan uslov je da se bude na birou duze od 6 meseci

stiglo mi je resenje danas ali nisam stigao da odem da uzmem, u ponedeljak cu

u banci su mi rekli da moram da overim nesto kod notara (valjda da sam ja odgovorno lice za radnju i to)

videcemo pa javljam...
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

evo mali update... stiglo resenje iz APRa, sa tim resenjem prvo kod pecatoresca po pecat, onda bez pecata moze kod notara po overu potpisa i moze se u socijalno za zdravstveno osiguranje.. pecat gotov za dan a u socijalnom za 2 min jer je sad kartica i samo sluzbenica promeni u racunaru... sledeca overa za 6 meseci sa resenjem iz poreske uprave

sutra uzimam pecat i idem prvo u banku da otvorim racun (uzeo sam sve papire potrebne danas ali bez pecata ne moze) i onda sa tim racunom se ide u poresku upravu...

sto se konkursa tice, ostaje mi jos da sve te dokumente odnesem na biro i povedem dva ziranta koja ce garantovati izmirenje mojih obaveza u prve dve godine (zbog para sa konkursa)

i time se zavrsava, ako se nesto dogodi zanimljivo u medjuvremenu ja cu to rado podeliti sa vama :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Razmisli i o tome u koju ces banku, dosta se razlikuju.
Kod nekih imas besplatnu uplatu pazara, neki naplacuju, negde za nalog za prenos deru kozu sa ledja, negde bude pristojnije,...odrzavanje racuna, naplata cekova,...
Razmisli kakvih transakcija ces najvise imati.
Nakupi se toga kroz mesec a meni zlo kada shvatim da mi banka uzela crvenu za nista :(
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

ja uzeh papire u unicredit banci... kako su mi rekli, 600 din je mesecno odrzavanje u tu imam sve besplatno, elektronsko bankarstvo itd...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel kod pausalaca taj sistem sa pazarom drugaciji, posto on nema fisk. kasu i slicno? Otprilike koliko kapiram pazar ne mora ni da uplacuje?

Kod unicredit imam privatni racun vec godinama, otvoren jos dok su bili BA-CA odnosno HVB, i vise nego zadovoljan. Imale su racune i par firmi u kojima sam radio/radim , takodje nije bilo problema sa njima (za razliku od nekih drugih kod kojih stalno neko zezanje).

Borisa, kako stojite sa komunalnim taksama u Cacku?
Ovde u Bg ti automatski prilepe firmarinu, cim se registrujes u APR-u, pa ako neces da istices firmu (zavisi sta i kako radis, mnogima je nepotrebno isticanje firme), moras da trazis da ti to ukinu.
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

deda moj dugo drzi doo, sad je u procesu likvidacije i znam da ima tih taksi dosta, tipa odnosenje smeca (koje ne odnose) i za isticanje firme isto...

tek cu sad da idem u poresku upravu da vidim sta je sa pausalom..

ja sam u unicredit otvorio privatno racun sa 18 godina kao student (a nisam upisao fax nikad) i sve mi je besplatno do 2020te :D

pa sam odlucio da i za firmu otvorim ovde...
Post Reply