Kupovina alata u Segedinu?

Razne teme o raznim stvarima
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Kupovina alata u Segedinu?

Post by miki_bgd »

Slucajno mi dopao ruku neki leaflet i sokirao sam se madjarskim cenama alata. Naravno, za jeftinije komade to nije toliko strasno, ali recimo Festool je drasticno jeftiniji, pa jos ako se povrati AFA, cena gotovo ide na pola domace...

Jel neko kupovao mozda od ljudi sa foruma? Ali ne u robnoj kuci, Tesco i sl. zeleni Bosch, gde je usteda 17 eura, vec nesto za sta zaista vredi otici u Szeged? Hvala.

Dakle, prvenstveno pitam da li je neko isao u specijalizovane prodavnice alata???
Last edited by miki_bgd on 04 Sep 2014 14:41, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vratis AFA, al onda platis nasu carinu i PDV, pa ti dodje na isto (doduse ne secam se kolika je AFA, davno nisam bio).

Kupovao sam tamo al zaista davno. Ustvari svoj prvi Festo alat (cirkular), sam kupio bas u Segedinu. Samo tome ima 15-tak godina. Tada je bio skuplji kod njih nego ovde.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

I kad platis carinu bude jeftinije.
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

:(
mbole, ocigledno daaaavno nisi putovao nigde.... sto je steta. Treba malo da siris vidike, da ne bi sirio dezinformacije po forumu.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

u principu jeftinije ti da ti neko donese ko ide par puta nedeljno preko od ovih što trguju
njima se isplati AFA ti ovako da ideš sam dođe ti na isto
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

miki_bgd wrote::(
mbole, ocigledno daaaavno nisi putovao nigde.... sto je steta. Treba malo da siris vidike, da ne bi sirio dezinformacije po forumu.
Sto jes, jes. Davno nisam bio napolju.
Al ne vidim sto je dezinformacija? Lepo sam napisao da je to podatak od pre 15 godina.

Ako ides sam, pa jos vracas AFA, sto znaci da moras da to sto si kupio lepo pokazes Madjarskim carinicima, i pritom to "nesto" nije bas da mozes da ga spakujes u dzep, vec obicno nesto relativno kabasto, velika je verovatnoca da ces morati da platis nasu carinu i PDV.
Carina koliko se secam i nije neka stavka, al je PDV 20%.
Ko sto rekoh, ne secam se kolika je AFA, al recimo da je nesto reda 5-6% veca od PDV-a, sto i nije neka usteda.
Pri tom AFA obicno ne mozes da vratis u celosti, pa se ta razlika jos vise smanji, i ili moras da odes ponovo pa da je podignes, ili da je podignes kod neke od agencija koje rade na granici, a oni ce naravno da uzmu jos neki procenat.

Jedino ako se nesto promenilo sa carinom, pa sad mozes da proneses cirkular, glodalicu itd koji kostaju 500-600 evrica a da ti nasi ne naplate carinu i PDV?

Do Segedina se ne teleportujes, vec moras da platis il gorivo il kartu, pa kad sve na kraju saberes, verovatno si na porezu/carini i troskovima izgubio neki procenat.

E sad, ko sto napisah, zaista ne znam kakvi su danas odnosi cena. Mozda se uz sve ovo gore i dalje isplati.
Moje iskustvo iz vremena kad sam redovno isao napolje je da na kraju kad sve saberes obicno budes u minusu iako ti deluje da si prosao jeftinije (pri cemu je meni put obicno bio dzabe). Uvek se svrati na pice, potrose se pare na gluposti koje inace ne i kupovao...

Sasvim druga stvar je sto si tada mogao da nadjes stvari kojih ovde jednostavno nije bilo.
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

OK, u pravu si. Ne isplati se. Kad dodas carinu i porez, jos te skuplje izadje plus sto si platio put... a jos kad ti global blue uzme 8-9% posto provizije, jos te skuplje izadje. Uopste nisam o tome razmisljao.

Onih 25 puta sto sam u poslednjih par godina isao sa grupom za Parndorf i Palmanovu sam verovatno sanjao.
Sve najbolje ti zelim...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zaista ne razumem takav ton.

Ako imas drugacije misljenje, to moze i lepo da se kaze, bez sarkazma.
Pitao si za iskustvo, ja sam izneo svoje, za koje sam napisao da je matoro, al je nekakvo.

Ako imas drugacije, napisi.
Stvarno ne znam kakva je procedura na granici u zadnje vreme, mozda mozes da proneses alat a da te niko nista ne pita.
Ako to nije slucaj, madjarska AFA je 27% (koliko sam nasao), ko sto si sam napisao global ti uzme 8-9% i tu si na 18-19%. A nas PDV platis 20%. U sumi si u minusu za bar 1-2% (ne znam kolika je carina).
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

miki_bgd wrote:Onih 25 puta sto sam u poslednjih par godina isao sa grupom za Parndorf i Palmanovu sam verovatno sanjao.
Sve najbolje ti zelim...
Pa podijeli sa nama to iskustvo da i mi ne ispadamo budale pred domacim trgovcima, nauci nas, otvori nam oci!
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Na ovom forumu najmanje nedostaje sarkazma i pres..... Ako napisem svoje misljenje rizikujem da se nekom zamerim,sto mi nije namera.
Vise razumevanja i kulture nebi bilo na odmet,postvanje sagovornika (tekstopisca).Pojedini se ponasaju kao deca.
Ovo je moje misljenje bez zelje da nekog uvredim.
User avatar
fizicki radnik
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 05 Mar 2010 00:25
Location: Beograd

Post by fizicki radnik »

I niko ne zna konkretno gde, sta?
Vidim da ljudi iz Subotice stasta prodaju (preprodaju) sigurno iz madjarske.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Da dodam.Drugarica mi je kupila pre bozica u Minhenu preko neta Makitu 2012 NB nesto sitno ispod 600e.Kad bude dolazila u Beograd,gde inace dolazi svaka tri meseca,ponece i masinu u gepeku kola.Kad plati carinu i PDV mislim dq sam opet prosao jeftinije nego da je pazarim ovde kod nasih trgovaca.Mislim da je ovde cena blizu 100 000 din ako ne i veca.
Jedino sto moram da je cekam do kraja Februara.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

fizicki radnik wrote:I niko ne zna konkretno gde, sta?
Vidim da ljudi iz Subotice stasta prodaju (preprodaju) sigurno iz madjarske.
jeste iz mađarske je ali donose veću koičinu vraća im se AFA
pa se bukvalno neisplati ići preko uzmeš od njih na buvljaku
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Sve zemlje vraćaju AFA - PDV pa čak i Srbija kada roba izlazi iz njih. Iz zemalja EU potrebno je iz prodavnice tražiti papirologiju koja se overava na njihovoj granici i pri tome oni ne prijavljuju po automatizmu našim carinicima šta je iz njihove zemlje izašlo. Prema tome prijavljivanje robe koja izlazi iz njihovih zemalja služi jedino u cilju povrata njihovog poreza. Za većinu zemalja EU taj njihov porez se može naplatiti u rajfhauzen banci (normalno uz proviziju banke). Dakle našim carinicima ne moraš prijaviti šta si tamo pazario pa ako šverc uspe uštedeo si carinu i naš PDV. Normalno da se ne isplati radi jednog artikla pucati put do Mađarske, ali ako kupiješ više stvari pa još ako sve to upakuješ sa sirom, ćuretinom i salamama ima rezona pičiti do gore. A gde kupiti pa pitaj GOOGLE.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BG ACA wrote:2012 NB nesto sitno ispod 600e.
Ja sam to kupio ovde za 700, ali pre par godina, a posle toga su podizali cene sve te uvozne robe za desetak %. Sad ces platiti i za spediciju i carinu i porez i ispasce isto ko i ovde, s'tim sto ces i za uslugu morati nekada da se revansiras. Objektivno gledajuci, retko se takve kombinacije isplate. A masinica je dobra, dosta je tisa pri radu i laksa za nosenje od ostalih portabl modela.
Post Reply